Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Хто очолить партію Меркель?

Серед головних претендентів — генсек ХДС Крамп-Карренбауер, яка жорстко критикує Росію

За версією авторитетного американського видання Forbes, найвпливовішою жінкою світу 2018 року знову стала федеральний канцлер Німеччини Анґела Меркель. «Мутті» (тобто «матінка»), як її називають німці, лідирує у цьому рейтингу вже вісім років поспіль. Цілком можливо, що збереже цю позицію і наступного року: хоча на з’їзді Християнсько-демократичного союзу, який відбудеться 7−8 грудня, Меркель піде з посади голови партії, вона планує очолювати німецький уряд до наступних парламентських виборів. Християнських демократів поведе на них новий партійний лідер. Хто ж саме ним стане?

Сама Меркель не приховує, що хотіла би бачити своєю на­ступницею на посту голови ХДС Аннегрет Крамп-Карренбауер, яка у лютому цього року стала гене­ральним секретарем партії. Колиш­ня прем’єр-міністр землі Саар є чи не єдиним німецьким політиком, яка у відповідь на недавню агресію Росії у Керченській протоці запро­понувала щось більше, ніж вислови­ти «глибоке занепокоєння». За сло­вами Крамп-Карренбауер, країни Заходу мали би заборонити захо­дити у свої порти російським судам, які йдуть із Азова, — аби в такий спо­сіб спонукати Кремль до розблоку­вання українських портів на Азов­ському морі й відновлення вільного судноплавства Керченською прото­кою.

Здавалося б, авторитет Мер­кель мав би допомогти Крамп-Карренбауер перемогти на виборах нового голови Християн­сько-демократичного союзу. Але конкуренція нині у партії настіль­ки висока, що передбачити резуль­тати голосування делегатів важко. Крім Крамп-Карренбауер, реаль­ними претендентами на пост го­лови ХДС називають двох чоловіків — міністра охорони здоров’я ФРН Єнса Шпана й екс-голову фрак­ції ХДС/ХСС у бундестазі Фрідріха Мерца.

«Якщо Фрідріх Мерц стане на­ступником Анґели Меркель на посту лідера ХДС, а в майбутньому стане канцлером ФРН, — пише „Німецька хвиля“, — то буде першим главою ні­мецького уряду, тісно пов’язаним із неоднозначним сектором „тіньо­вої“ банківської справи». Мерц до 2002 року був головою фракції ХДС-ХСС у бундестазі, але пішов із поса­ди через конфлікт із Меркель… Піс­ля відходу з політики робив кар’єру у фінансовому секторі. З 2016 року очолює наглядову раду BlackRock, спілки, яка контролює активи за­гальної вартістю понад 5,5 трильйо­на євро (тобто вдвічі більше німець­кого ВВП).

У своїй доповіді, презентова­ній у Берліні, група експертів попе­редила: через свої зв’язки з «тіньо­вим» банківським сектором Мерц не повинен стати на чолі німець­кого уряду. Мовляв, невідомо, які саме фінансові послуги надає сек­тор, представником якого є Мерц. Як пише «Німецька хвиля», у до­повіді сказано, що BlackRock спе­ціалізується, зокрема, на послу­гах для «супербагатіїв». У листопаді поліція Мюнхена обшукала офіси BlackRock у рамках розслідуван­ня справи про уникнення від сплати податків, яке коштувало європей­ським платникам податків близько 55 мільярдів євро…