Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Кого захищає Берлін: Шрьодера чи Nord Stream 2?

  • 21.03.2018, 10:20
  • 1 249

Найважливіший олігарх Путіна перебуває поза санкційними списками

Уряд канцлера Ангели Меркель противиться тому, аби колишнього главу Кабінету міністрів ФРН, який тепер є лобістом кремлівських проектів на кшталт газогону Nord Stream 2, внесли до «чорного списку» санкцій. Про це пише Анджей Кублік у Gazeta Wyborcza.

«Ключовий олігарх Путіна уникає санкцій», — зауважила наприкінці минулого тижня, акурат перед виборами президента Росії Володимира Путіна «The Wall Street Journal» («WSJ»). У великій статті цієї щоденної газети вказується, що хоча міністерство фінансів США погоджується на запровадження санкцій проти Росії та оприлюднив минулого місяця список олігархів, тісно пов’язаних з Кремлем, але його зусиль і бажань забракло для Герхарда Шрьодера — колишнього канцлера Німеччини (1998 — 2005) і лідера німецької соціал-демократії.

Суперпомічник Путіна

«То, здається, найважливіший (з олігархів Путіна)», — пише Голман В. Джекінс у «WSJ». Він з’ясував, що «Путін дуже успішко реорганізував логістику енергії в Європі таким чином, щоб ізолювати та залякувати країни стратегічного значення, особливо України, Польщі та країн Балтії. І на кожному кроці його життєво важливим помічником був Шрьодер».

Перебуваючи на посаді канцлера Німеччини Герхард Шрьодер форсував угоду про будівництво газогону Nord Stream, яким через Балтику російський газ надходить до Німеччини оминаючи традиційні шляхи транспортування, — через Україну та Польщу.

На службі Газпрому та Кремля

У вересні 2005 року у Берліні Шрьодер та Путін освятили підписання угоди про будівництво Nord Stream консорціумом Газпрому та німецьких фірм BASF і E.ON. Кількома тижнями пізніше, після програшу на парламентських виборах, Шрьодер з подачі Газпрому став керівником наглядової ради цього консорціуму.

Зараз Герхард Шрьодер є шефом наглядової ради спілки Газпрому, яка — попри протести країн Центральної Європи і позиції частини Європейської комісії, — плнує побудову нового балтіського газогону Nord Stream 2.

У вересні минулого року уряд Росії призначив Шрьодера також керівником ради директорів російського державного нафтового гіганта Роснєфть. Одразу ж після російської анексії Криму Шрьодер беззастережно привітав з цим Путіна. А згодом багато разів їздив Німеччиною, переконуючи у потребі скасування санкцій проти Росії за захоплення Криму.

За санкції проти Шрьодера

Ідеєю запровадження санкцій проти Шрьодера зацікавилося днями популярне видання «Bild». Його працівники вказують, що мова йде про «одного з найкращих друзів» щойно обраного на президентство Путіна.

«The Wall Street Journal» великою мірою має рацію. Це скандал, що колишній канцлер Німеччини зараз репрезентує інтереси Путіна. І викликає подивування, що досі це не стало приводом для публічної дискусії", — сказав журналістові «Bild» Елмар Брок, міжнародний експерт з Християнсько-демократичного союзу — партії Ангели Меркель.

Не приховував критики і лідер німецьких «зелених» Джем Ездемір. «Шрьодер як канцлер багато зробив для німців. І тому так дратує те, що він зараз став пропагандистом Путіна», — сказав він для «Bild».

Ілля Заславський, росіянин, експерт британського аналітичного центру Chatham House, не сумнівається у тому, що Шрьодер мав би потрапити до американського санаційного списку олігархів з найближчого оточення Путіна. А керівник української дипломатії Павло Клімкін розповів «Bild» таке: «Є важливим, щоб запровадили санкції проти тих, хто промує міжнародні проекти Путіна. Герхард Шрьодер є одним з найважливіших лобістів Путіна у світі. Отож, варто поцікавитися, як у цьому випадку може вчинити ЄС».

Кого захищає Берлін: Шрьодера чи Nord Stream 2?

Ідею запровадження санкцій проти Шрьодера у зародку відкинув уряд канцлера Ангели Меркель.

— Німецький уряд і канцлер не бачать причин, щоб підтримувати такі речі, — заявив у понеділок речник німецького уряду Штеффен Зайберт. Його цитує агенція АР.

Не зрозуміло, чи уряд Німеччини захищає тільки авторитет екс-канцлера, чи авторитет уряду назагал?

У випадку, коли прізвище Шрьодера потрапить у «чорний список» підсанкційних осіб, то він не зможе їздити Європою і промувати плани газогону Nord Stream 2. А влада Німеччини постійно підтримувала цю інвестицію Газпрому, яка, на думку Європейської Комісії, протиррічить унійній стратегії енергетичної безпеки, бо зміцнює залежність Європи від Газпрому.

Це стало очевидним під час візиту нового міністра закордонних справ Німеччини Гейко Мааса до Варшави минулої п’ятниці.

Два дні перед тим прем’єр Великої Британії Тереза Мей заявила, що її країна обмежує закупівлі російського газу, який Москва використовує як політичне знаряддя. Цей план — то частина реакції Лондона на спробу отруєння у Британії бойовим газом колишнього російського офіцера ГРУ Сергія Скрипаля і його доньки Юлії. У цій спробі убивства британський уряд звинуватив Москву.

Бізнес чи зневага закону

Уряд Німеччини засудив напад на Сергія Скрипаля як першу за 70 років спробу застосування забороненої міжнародними угодами хімічної зброї у Європі. Німецького шефа дипломатії журналісти запитували у Варшаві, чи після інциденту зі Скрипалем німці вийдуть з проекту Nord Stream 2. Однак Гейко Маас стверджував, що це «дві річні речі».

— Nord Stream 2 — то проект у рамках приватної господарки. Хочемо на цю тему провадити діалог, але є то проектом комерційно-господарським і це ми мусимо визнавати", — стверджував Маас.

Тим часом уряд Польщі, як і більшість політиків і коментаторів із Західної Європи (зрештою, і з Німеччини) вважає, що задуманий Газпромом Nord Stream 2 є проектом політичним. Його метою є послаблення Європи, а також продовження на десятиліття домінування Газпрому у Центральній Європі, яке триває з часів окупації цих країн Радянським Союзом.