Передплата 2025 «Добрий господар»

Велика Британія відмовляється від російського газу

  • 15.03.2018, 15:16
  • 1 731

Лондон шукатиме альтернативу для російських енергоносіїв, — заявила прем'єр-міністр Тереза Мей. Це — одна з відповідей на спробу отруєння колишнього шпигуна Сергія Скрипаля та його доньки

Велика Британія вивчає можливості купівлі скрапленого газу і прагне уникнути залежності від російського палива, — сказала у середу у британському парламенті Тереза Мей. Її виступ містив звинувачення у бік Москви у справі отруєння колишнього полковника російської розвідки (ГРУ), який також співпрацював з британською розвідкою МІ6. Хімічна атака відбулася у містечку Солсбері минулого тижня, разом зі Скрипалем її жертвою стала його донька Юлія.

Через кілька днів британські фахівці з’ясували, що для хімічного нападу використано незвичний смертоносний синтетичний нервово-паралітичний «Новичок», — отруйну речовину, яку винайшли в останні роки Радянського Союзу.

У понеділок Лондон поставив Москві ультиматум: або вона визнає, що замах на Скрипаля — то справа, погоджена з керівництвом Росії, або зізнається, що втратила контроль над хімічною зброєю.

Ультиматум завис у повітрі, ба більше, — отримав більше глузувань з року російських високопосадовців, ніж тверезої та зваженої оцінки. Отож, у середу Тереза Мей у британському парламенті оприлюднила список першочергових санкційних заходів проти агресора. Серед них — і відмова від постачання російського газу.

— Треба взяти до уваги, що Росія використовує свої енергетичні ресурси для впливу на інші держави, які їх отримують, — цитує британського прем'єра Анджей Кублік у Gazeta Vyborcza. Тереза Мей вказала, що такий план Кремля наразі був успішним не тільки на британському ринку.

Тому, на думку пані Мей, мова мусить нарешті про те, аби «знищити впливи Росії, спричинені домінуванням на енергетичному ринку».

Не виключено, — припускає Gazeta Wyborcza, — що Лондон набагато гостріше, ніж досі, виступатиме проти запланованого Газпромом нового балтійського газогону до Німеччини Nord Stream 2. Наразі цій ідеї, яка всупереч вимогам ЄС, мала б посилити залежність Європи від російського газу, найгучніше опонували держави Центральної Європи, найперше — Польща і Литва та Україна. Не приховували застережень перед Nord Stream 2 Швеція та навіть Данія, — вона змінила певні закони, аби упередити прокладання російського газогону через свої води.

Зараз альянс противників Газпрому поповнився Великою Британією. Принаймні, позиція Терези Мей дає на це певні надії. «Будемо ініціювати дискусії в рамках ЄС не тільки на тему нашої енергетичної безпеки, але також довкола ширших проблем цієї безпеки, — заявила британський прем'єр-міністр. Власне, — такою ширшою дискусією на тему енергобезпеки Європи, є розмова про ризики газпромівської затії з Nord Stream 2.