В австрійському Бадені – особлива вода
Прогулянка курортом поблизу Відня.
/wz.lviv.ua/images/articles/2016/01/badenspa3.jpg)
В Європі є кілька водних курортів з назвою Баден, однак Баден під Віднем не можна сплутати з жодним іншим. Він - дуже австрійський, тут можна знайти все, що є характерним для Австрії, — зв’язок з історією та імператорським домом, з відомими австрійськими музикантами. Тут - приємний м’який клімат з мальовничими околицями, де розляглися виноградники і знаменитий Віденський ліс. І найголовніша родзинка цього маленького містечка — лікувальні мінеральні джерела. Тому одним з обов’язкових пунктів подорожі, у яку мене запросила туристична фірма «Карпатія-Галич-Тур», був маленький Баден, у якому живе лише 26 тисяч осіб і який давно зажив слави міста мільйонерів.
Баден розділений з Віднем лише 26 кілометрами. Нас у містечко довіз наш туристичний автобус, але в Австрії настільки все продумано, що навіть на баденські термали від Віденської опери курсує трамвай, що довезе лише за шість євро.
/wz.lviv.ua/images/articles/2016/01/IMG_1532(1).jpg)
Містечко з різнокольоровими будиночками і віллами, які ніби притиснулися один до одного, сповнене романтики і якоїсь неймовірно казкової чарівності. На перший погляд мені здалося, що, потрапивши сюди, я ніби перенеслася з нашого часу на півтора століття назад. Тут ніхто нікуди не поспішає. Народ спацерує вузенькими вуличками, смакує глінтвейн, час від часу заглядаючи у крамнички, де на вітринах красуються, окрім передріздвяної прикраси, величезні написи “sale 50%”. В одному з таких бутиків надибала туфлі відомої німецької марки “Саламандра” з 30-відсотковою знижкою. Треба було віддати 60 євро. Дорого? Ні, недорого, якщо брати до уваги, що це справді “Саламандра”, а не підмашка. Подумала, що наступного дня у Пандорфі куплю такі ж набагато дешевше. Але глибоко помилилася. Загалом, у Бадені, де живуть дуже багаті люди, ціни набагато нижчі, ніж у Відні. І не важливо, чи купуєте одяг, чи продукти. Все можна тут придбати на кілька євро дешевше.
У Бадені завжди жили тільки багаті австрійці. Як тепер, так і колись. Свого часу Баден був імператорською резиденцією. З 1804-го по 1834 рік тут проводив літо Габсбурзький двір, за яким вслід з’їжджалися всі так звані вершки суспільства. Тому, гуляючи Баденом, мене наповнило якесь незвичне відчуття помпезності, оскільки тими ж вузенькими вуличками колись спацерували Гайдн, Сальєрі, Бетховен, Наполеон і його дружина Марія Луїза, Йоганн Штраус, кайзер Франц Йосиф і Марія Терезія. Цими вуличками хотілося гуляти безконечно, бо всі вітрини моргали передріздвяними гірляндами, а на вулиці пахло гарячим глінтвейном і пуншем. Можна заплатити 6 євро і ходити з тим горнятком де завгодно. Коли повернетеся і віддасте порожню тару, вам повернуть 2.50 євро. А якщо захочете випити смачної кави, зайдіть у затишну кав’ярню. За два євро вам запропонують маленьке горнятко кави, стільки ж доведеться заплатити за гарячий чай.
/wz.lviv.ua/images/articles/2016/01/IMG_1528.jpg)
Баден перекладається, як «купатися». Увесь світ знає, що родзинкою Бадена є термальні джерела. Мінеральних, щоправда, нема. За легендою, тут жив багатий лицар, у якого на службі були собаки. Вони служили йому вірою і правдою, тому, коли вони стали вже зовсім старенькими, лицар їх не вигнав, а залишив жити у себе. Несподівано лицар побачив, що пси почали молодіти і стали дуже активними. Чоловік простежив за ними і побачив, що вони купаються у джерелі.
На цьому місці тепер у термалах оздоровлюється народ. Щоб поніжитися у термальній воді, за дві години доведеться викласти 18 євро. За словами гіда, австрійці тут мають бонус. Раз на два роки мають можливість оздоровитися і пройти повний курс безплатно.
Раніше люди не знали, що у термальних водах можна було перебувати недовго. Були навіть організовані плавучі столики, за якими вони обідали і не виходили з води.
За кілька кроків від центру, на одній з вуличок гід показала нам звичайний будиночок, що нічим не виділявся з-поміж інших. Цей дім називається «Дев’ята симфонія Бетховена». Бетховен любив приїжджати у Баден. Зупинявся тут у 1821-1823 роках. Зараз у будинку діє музей, присвячений композитору. Більшу частину своєї останньої симфонії він написав саме тут. Працюючи над твором, він був зовсім глухим. Прем’єра Дев’ятої симфонії відбулася у Відні в театрі, що стояв на місці теперішнього готелю «Захер». Бетховен не міг чути, як сприйняла публіка його працю, але, коли його повернули до залу обличчям, геніальний композитор побачив, як щиро аплодує йому публіка.
/wz.lviv.ua/images/articles/2016/01/IMG_1539.jpg)
Окрім Бетховена, тут часто бував Моцарт, який провідував свою дружину Констанцію. Вона часто лікувалася тут на водах. Моцарт дружину дуже любив і витрачав шалені гроші на її лікування. А ще у Бадені часто бували Штраус-батько і його друг Ланер, а також Штраус-син. Знаменитий вальс “Казки Віденського лісу” Штраус-син написав саме у Бадені, захоплюючись знаменитим Віденським лісом.
У кожному австрійському місті і монастирі стоїть чумна колона. Такі колони ставили як вдячність Господу за те, що відвернув чергову епідемію. Тому й не дивно, що у самісінькому центрі Бадена встановлено таку ж чумну колону, правда, вона набагато нижча від тієї, що стоїть у Відні. Ці колони ще називають «колонами святої трійці».
Якщо стати спиною до чумної колони, побачите Кайзер хаус. Це — літня резиденція імператора Франца ІІ. На початку ХІХ століття, коли у Бадені було збудовано 90 відсотків будинків, Франц ІІ зробив його своєю літньою резиденцією.
У 1812 році Баден страшенно постраждав - пожежа знищила все місто, тому його довелося відбудовувати заново. На балконі Ратуші є герб Бадена. На ньому зображені чоловік і жінка, які миються у бочці. Цей герб подарував Фрідріх ІІІ ще у 1480 році. Чоловік і жінка — оголені. Його хотіли забрати під час правління імператриці Марії Терезії. Вона була дуже релігійною жінкою, молилася по п’ять годин на день, тому хотіла позбутися герба з оголеними фігурками. Але їй це не вдалося. Тому оголена пара миється у бочці й досі, що й свідчить про те, що Баден запрошує усіх купатися.
Редакція “ВЗ” дякує туристичній фірмі “Карпатія-Галич-Тур” за організацію цікавої подорожі.