Передплата 2025 ВЗ

Коник Байрактар возитиме колядників під звуки дзвіночків…

Є час і на працю, є він і на свята. Не тільки у нас, людей. Необхідність поєднувати корисне і приємне добре розуміє колишній військовий прапорщик Микола Арєхов, який нині доглядає ділянку лісу поблизу села Нараєва на Бережанщині. Працює там разом зі своїм нерозлучним другом — коником Байрактаром. Дбає про цього невтомного роботягу, завжди пригощає чимось смачненьким. Весь час намагається організувати йому перепочинок. А тепер планує зробити йому, а заодно й собі, іншу приємність…

Микола Іванович зі своїм улюбленцем. Фото автора.
Микола Іванович зі своїм улюбленцем. Фото автора.

У свого знайомого, колишнього фірмана Богдана зі села Рогачи­на, Микола Іванович роздобув спеціальну підвіску із вінтаж­ними дзвониками із бронзи та міді (їх ще називають ше­лестами, бубенцями). Колись господар чіпляв їх на шию своєму Карому, запрягав його у сани, прогулювався з ним взимку по селу — і заворожли­вий звук цих дзвоників неаби­як підносив людям настрій. Новий господар стареньких, але таких же милозвучних бу­бенців мріє відновити приза­буту традицію.

— Я хочу, щоб мої внуки, коли приїдуть з міста, катали­ся на коні під бадьору мелодію цих дзвіночків, — розповідає пан Микола. — Разом з друзя­ми хотів би проїхатися з Бай­рактаром на Різдво і під звуки цих дзвіночків поколядувати. У теперішні часи колядники їз­дять переважно на машинах, а я мрію, щоб про їх наближення, про особливий дух Різдвяних свят нашим людям, особливо старшим, нагадував кінь, за­пряжений у сани. І щоб на шиї у нього грали веселі дзвоники. Маємо сани, можемо роздо­бути і карету. Нарешті маємо і бубенці…

Байрактар заслужив на увагу свого господаря. Коли працює у полі, в лісі, батогом його підганяти не треба. Одне слово пана Миколи — і коник знає, що йому робити. Оре, боронує, підгортає, возить дрова, сіно, урожай з городу, інші вантажі. Якось довелося тягнути на буксирі автомобіль. Працював навіть у таку не­стерпну цьогорічну спеку, коли допікали ґедзі…

Ми сфотографували Бай­рактара у садку, де він скубав траву, підбирав опалі яблука. А заодно зняли на телефон його музичну прикрасу. Збираємося додому. А пан Микола просить зачекати. Підкликає коника:

— Іди сюди, мій солод­кий! — при цьому уривчасто, у такт крокам свого улюблен­ця, стрясає підвіскою. Бачили б ви, як на очах перемінився Байрактар. Забув про сокови­ті ранети, випростався, підняв голову, хвіст і, ступаючи широ­кими кроками, побіг по колу. Ще й іржав від задоволення. До такого моціону стимулю­вала його різдвяна мелодія дзвоників. Уявляю, яке то бла­женство Байрактар відчувати­ме у кінці грудня, коли довкола нас лунатиме магічна мелодія «Нова радість стала…».