У прифронтовій зоні розцвітає лаванда
Гроші з відвідин квіткової локації господарі віддають на ЗСУ
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/516904/lavanda.jpg)
Щоб помилуватися бузково-фіолетовими «морями», тепер не треба їхати до Франції. В Україні є чимало місць, де росте лаванда.
Одне з таких — в Охтирській громаді. Полем займаються Олена Дудінська, яка працює фармацевтом у селищі Кириківка, та її чоловік Олександр — водій швидкої допомоги.
«Бажання створити туристичну локацію та виготовляти екологічну продукцію виникло в сім'ї після початку пандемії COVID-19. Локдауни значно підвищили інтерес людей до заміського життя й природи, де почуваєшся безпечніше», — кажуть вони.
2021 року родина закупила саджанці квітів і засадила 8 соток свого городу, на якому раніше росла картопля. Вже через рік рослини зацвіли. Однак тоді розпочалася війна. Про туристів не могло бути й мови, тож приймали лише знайомих із селища.
«Та це не завадило взятися за переробку. Ми замовили дистилятор — пристрій, в якому отримують ефірну олію. Процес доволі простий: зрізані квіти слід засипати у контейнер, куди подається пара. Вона конденсується в рідину, зверху якої залишається трохи олії. Із 20 кг квітів її виходить близько 150 мл, а все інше — гідролат. Водночас ми почали виготовляти наповнені квіта-ми мішечки, мило з додаванням ефірної олії та букети, котрі зручно замовити на нашій сторінці у Facebook», — говорять Дудінські.
У 2023 році ентузіасти вирішили запрошувати відвідувачів. Кущі лаванди вже стали великими.
«Ми обрали назву, що асоціюється зі свободою, враховуючи, що пережили окупацію. Тому сформували місію: Слобідське поле — простір вільних людей. Вхід зробили вільним за умови донату на ЗСУ будь-якої суми. Гості приїжджали із Тростянця, Охтирки, Великої Писарівки. Всього зібрали 5 тисяч гривень, які передали нашим захисникам. Також подарували сільській школі саджанці для клумби. Весь рік ми доставляли продукцію споживачам поштою.
2024-ий виявився ще драматичнішим — через інтенсивні обстріли й евакуацію Великої Писарівки, яка за 30 км від нас. До останнього сумнівалися щодо прийому туристів, але не могли зупинитися", — продовжують Олена й Олександр.
Цього сезону вони відкрили свою лавандову локацію з тими ж умовами — вхід за донат на ЗСУ. Господарі докупили гойдалку та інші реквізити, що значно збільшило наплив відвідувачів. Тут уже встигли побувати люди з Лебедина, Сум, Охтирки, Тростянця.
«Надалі плануємо розширити площу і продаж продукції. Надіємося, що після перемоги у війні сюди прокладуть хороші дороги, завдяки чому полегшиться доїзд», — підсумовують герої нашої розповіді.
Тетяна ЯРМОЛЕНКО.