Із королівською короною-чубчиком і огидним запахом
Одуди одних приваблюють красою, інших дратують поганими манерами
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/515987/odud.jpg)
Сусіди викопали часник, а вже через якусь годинку на звільнену ділянку приземлився одуд, великий птах із яскравим чорно-біло-помаранчевим забарвленням і гарним чубчиком, що нагадує віяло. Нишпорити по свіжій землі у пошуках поживи — улюблене заняття цього екзота.
Про одудів є багато легенд, героїчних і не дуже. До цього птаха у різних народів полярне ставлення: одні возвеличують, інші його зневажають. Моя мама за короткими монотонними звуками одуда прогнозувала колись дощову погоду. А знайомий лісник, попри красу, називав його не інакше, як «офермою», птахом неакуратним, хитрим, лінивим. А все тому, що одуд не квапиться будувати власну оселю у дуплі, а підступно завойовує домівки інших птахів. Прилітає туди і елементарно… гадить. Пташка-господар прибирає смердючі одудові екскременти, а він знову і знову залишає у чужому дуплі свій послід. Втомившись наводити порядок, знеможена пташина виселяється, шукає собі інше дупло. А у вільне житло поселяється одуд-окупант.
Послід для одуда знаряддя не тільки шантажу, а й самозахисту. Коли цьому птахові щось загрожує, він випускає смердючий струмінь своїх відходів — і противник дає собі спокій. Орнітологи дослідили, що смердючою, як тухле м’ясо, речовиною зі своїх залоз одуди змащують власне пір'я і оперення своїх малюків — щоб відігнати бліх та інших паразитів. Така сангігієна дуже дієва.
Одуди харчуються різними комахами, маленькими ящірками, жабами, термітами, бабками. Їжею закохані самці прокладають шлях до серця улюблених самок — приносять їм у подарунок якогось жучка. Чим більший жучок, тим більше шансів знайти собі пару.
Щоб зменшити обсяг негативної інформації про одудів, згадаємо і про їхнє джентльменство. Коли самки висиджують яйця, самці, дбаючи про потомство, регулярно носять корм своїм половинкам — щоб вони не відривалися від виконання свого материнського обов’язку.