«Сподіваємося, у наших конюшнях будуть коні арабських шейхів»
Журналістка «ВЗ» побувала на будівництві кінно-спортивного комплексу, що неподалік Львова
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/515236/sport.jpg)
На території Зимноводівської громади, де колись були зарості і хащі, ведеться масштабне будівництво. Як з’ясувала журналістка «ВЗ», тут зводять кінно-спортивну школу. Роботи розпочалися рік тому.
Поруч з кінно-спортивною школою збудують готель (з президентським номером), басейн, СПА, тренажерний зал. Тут будуть усі умови для реабілітації, зокрема військових та дітей, які потребують спеціального лікування.
Коні матимуть солярій і слухатимуть музику
Журналістка «ВЗ» побувала на будівництві кінно-спортивного комплексу разом з сільським головою Зимноводівської громади Володимиром Гутником.
Це приватне будівництво. Ініціатор — бізнесмен Петро Писарчук. Його донька займається кінним спортом (у родини Писарчуків — п’ять коней).
Територія будівництва займає близько п’яти гектарів. Раніше тут було садове товариство, яке не використовувало землю за призначенням. Землю під кінно-спортивну школу у них викупили.
Якою є сума інвестиції, невідомо, але з усього видно — сума колосальна.
Тут три блоки конюшень, у яких можуть перебувати вісімдесят коней.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%8E%D1%88%D0%BD%D1%8F.jpeg)
Заступник головного інженера Петро Петрович проводить мені екскурсію і розповідає, що тут будуть спеціальні мийки, тренажери (зокрема бігова доріжка та спеціальна «карусель» для коней, аби могли постійно рухатись). Облаштують навіть солярій для гривастих! А ще тваринам вмикатимуть музику, наприклад, зі співом пташок та шумом води, аби почувалися ніби у природних умовах.
«Ось закритий манеж для змагань, — показує Петро Петрович спортивну споруду. — Його розміри 50 м на 88 метрів. Є і відкритий манеж (літній варіант). Там можна буде проводити турніри міжнародного рівня».
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D0%BA%D1%96%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%20%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81.jpeg)
Масштаби манежів нагадують футбольне поле. Мої співрозмовники сподіваються, що на Львівщині може пройти відбірковий етап з кінного спорту до Олімпійських ігор.
Є на території комплексу сучасна коментаторська та суддівська споруда. А також трибуни для глядачів. І, звісно, VIP-трибуна…
Подібні споруди є, зокрема, у Німеччині, Польщі, Естонії… Утім, вони значно скромніші. Тому ініціатори будівництва сподіваються, що у цих конюшнях незабаром з’являться коні арабських шейхів…
Після війни власники таких комплексів будуть «на коні»
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81.jpg)
Пригадую, на початку війни я побувала у кінному клубі у селі Бартатові, що на Львівщині. Туди привозили коней, що постраждали від війни. Вони були знесилені, зневоднені, обгорілі, підстрелені… Деякі з них по кілька днів бігали голодні по лісах.
Я поцікавилася у працівників, чи діє цей проєкт? Заодно розпитала у компетентних людей, що думають про таку спортивну школу, та й загалом про розвиток кінного спорту в Україні.
Дізнаюся, що у Львівській області евакуаційну конюшну закрили у жовтні 2022 року. Залишили тільки у Мирогощі (Рівненська область). Там вона стаціонарна і більш зручна для проживання коней. Масової евакуації нині немає, навпаки, багатьох коней власники повернули з-за кордону в Україну. Переїхали у безпечні регіони.
Мої співрозмовники розуміють, що зараз не найкращий час для розвитку кінного спорту, але коли закінчиться війна, власники цього спортивного комплексу будуть «на коні»!
У Києві постій коня в конюшні коштує мінімум 1000 доларів на місяць. Є конюшні, де постій — 3500 доларів. Собівартість утримання гривастих недешева — 500−600 доларів (без послуг коваля і ветеринара).
Кінний спорт — дороге задоволення. Для змагань потрібен хороший кінь, а він коштує дорого — від 10 тисяч доларів і значно більше. Ті державні коні, на яких мають вчитися діти-спортсмени, — бідолахи (та ще й на одного — по декілька дітей). Нового поголів'я ніхто не купує. Грошей на виїзні змагання держава не виділяє.
— Яку користь матиме від кінно-спортивної школи Зимноводівська територіальна громада?
Володимир Гутник каже: «Не менше ста людей матимуть роботу. За кіньми треба доглянути, прибрати… Готель — теж додаткові робочі місця. Головне, що буде зареєстрована велика фірма у нашій громаді, і буде надходження до бюджету.
Багато років ми робимо ставку не на житлове будівництво, а на розвиток бізнесу. Стараємося залучати бізнес на територію громади. Наша серед сільських громад є найменшою за територією. Тому кожен клаптик землі мусимо використовувати з користю. Щоб розвивалася соціальна сфера, мусимо розвивати бізнес. Наш бюджет — це 198 млн грн на рік власних надходжень".