«Ідучи Карпатами, переспівала всі українські пісні, які знала»
Олена Бондаренко — перша українка, яка пройшла усі Карпати, від Дунаю до Дунаю!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/514874/gistimg20230906125930001cover.jpg)
У червні минає рік, як журналістка, перекладачка і мандрівниця 52-річна Олена Бондаренко (на фото) стала першою українкою і третьою жінкою у світі, яка одна-однісінька пройшла усі Карпати — від Дунаю до Дунаю — за 108 днів. Мандрівниця подолала 2500 кілометрів. Олена Бондаренко пише книжку про дику природу, розповідає на зустрічах про мандри, про те, що у будь-якому віці можна підкорювати вершини, долати страхи і труднощі. У кожного з нас набагато більший ресурс, ніж від себе очікуємо…
— Олено, що вас спонукало до такої цікавої і водночас небезпечної подорожі?
— Саме Дунай визначає Карпатську дугу, тобто початок і кінець Карпат. Одним кінцем Карпат вважається вигин Дунаю між Австрією і Словаччиною, другий кінець Карпат — вигин Дунаю між Румунією і Сербією. На карті видно, що Карпати вигинаються дугою. Залежно через які країни проходити, цю дугу можна вигинати по-різному. Це може бути від 1300 до 2500 км. Класична дуга це шлях від Дунаю до Дунаю. Я люблю ходити довгі шляхи, добре почуваюся у таких мандрівках, коли опиняюся наодинці з природою. Фізичні навантаження у поєднанні з красою довкілля — для мене найкраще джерело сили.
Проходження Карпатської дуги — це не відпочинок і релакс. Одна річ, стати з наметом над озером у вихідні - це відпочинок. А такий довгий маршрут — великий виклик. Приглядалася до довгих маршрутів давно, але на Карпатську дугу не наважувалася. Є такий польський мандрівник і дослідник Лукаш Суперган. Це перша людина у світі, яка пройшла усі Карпати соло. Веде статистику, за якою можна простежити, що набагато більше людей виходить на Карпатську дугу, ніж її закінчує. Я побачила, що лише дві жінки у світі, полька і чешка, подолали цей маршрут. Для мене це була амбіція — пройти і вписатися в історію проходження, оскільки я хотіла стати першою українкою, яка зможе це зробити.
Мені було важливо, щоб Україна вкотре була на устах світової спільноти, важливо було привернути увагу до нашої стражденної у війні країни. Для себе розуміла: якщо вирушу у ту мандрівку, то й сама відбудуюся. Я прив’язала до свого рюкзака українську стрічку і пустилася в дорогу.
— Не лише йшли лісами, а й заходили у міста, щоб спілкуватися з людьми?
— Звісно. До прикладу, Словаччина — країна, що загрузла у пострадянських стереотипах. Там досі багато комуністичної символіки. Там у мене були найзапекліші діалоги. Я показувала словакам фотографії зі «сірої» зони, з передової, які робила як воєнний журналіст. Переконувала — я очевидець того жаху, який російські агресори роблять на нашій землі. Вони заперечували, казали, що росія — справедлива і добра країна, тож не може ось так одна країна вбивати мирне населення в іншій країні… Зі словаками було найважче, але це була моя місія — розповідати людям про Україну як очевидець. Після довгих дискусій бачила, що бодай кілька осіб із натовпу в корчмі чи в іншому місці, де я виступала, починали схвально кивати головами.
— Як довго тривав цей маршрут?
— 108 днів. У середньому я пройшла 2500 кілометрів.
— Олено, чим харчувалися у дорозі і які продукти брали зі собою у дорогу?
— Перші 14 днів їла тільки кускус. Останній пакет викинула, бо не могла вже на нього дивитися. Загалом їла мало. Кава обов’язково. Вівсянка на ранок. У середньому поповнювала запаси раз на тиждень. Але були дні, коли і два тижні не було на моєму шляху цивілізації. Коли йдеш сама, уважно ставишся до свого стану і потреб. Постійно мала недоторканий запас.
— Скільки кросівок сходили за 108 днів?
— Взуття моє зігнило від постійних дощів. У Румунії я у ньому зашпорталася під час однієї з атак собак-пастухів і мало не впала. Тому мусила зійти з гір до міста і купити нові, в яких і закінчила похід. На нові черевики мені частково скинулися друзі, у тому числі Мишко, який є артилеристом на фронті. Мишко ніколи не був у Карпатах і сказав, щоб я йшла за нього. Це дуже мене розчулило.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/IMG_20230815_120139.jpg)
— Як родина поставилася до такої екстремальної подорожі?
— Я вже достатньо доросла, щоб приймати самостійні рішення.
— Пригадую, ще у Польській туристичній організації, де ви очолювали пресслужбу, організовували для нас, українських журналістів, пізнавальні тури до Польщі. Чи не хотіли створити команду таких самих відчайдухів?
— У цій подорожі був і егоїстичний момент — я повинна була подолати цей шлях соло. Зрештою, найкраще почуваюся на самоті. Тоді розчиняюся у природі. Так, ризик зростає, але ти розумієш, що можеш розраховувати тільки на себе. Це велика терапія — щодня, коли ти у розмазаному стані, в апатії, бо у країні війна, а ти мусиш про себе дбати, підтягуються усі захисні функції організму, спрацьовує інстинкт самовиживання. Такий похід на самоті стає лікувальним. Тоді людина починає цінувати елементарні речі - здоровий сон, де знайти воду і їжу. Твій день залежить від того, як вчасно ти розбила намет і чи ти виспалася. У компанії усе це відчути неможливо.
— Але ж у горах і вдень, і вночі підстерігає небезпека…
— Треба знати себе: як швидко відчуваєш голод, як швидко мерзнеш, скільки можеш не спати, чи вмієш розкласти власні сили. У горах це життєво необхідно. Окрім того, треба знати гори, в які йдеш, — чи буде там вода, які підстерігають небезпеки. Для цього треба вчитися, читати про це, адже кожен гірський хребет — інший. І, звісно, мати досвід. У мене є також повно страхів, бо я звичайна людина, але прочитала багато літератури, наприклад, про хижаків, маю навики першої допомоги. Спілкувалася із лісниками, які мають справу з ведмедями. Ведмедів я боялася найбільше. У Румунії їх офіційно є до 8 тисяч. Неможливо бути у Румунії і не побачити ведмедя.
— І ви їх бачили?
— Так, бачила 9 клишоногих. Дика тварина не повинна цікавитися людиною, бо людина не є у харчовому ланцюжку ведмедя. Якщо ведмідь достатньо дикий і не мав досвіду стосунків з людиною, ви йому не цікаві. Окрім того, ведмідь — короткозорий, його треба вчасно попередити, що йде людина. Тому я йшла лісом і співала. Переспівала усі українські народні пісні, які знала. Добре співалися марші, все про річку Дунай. Цього було достатньо, щоб ведмеді мене чули. Щоправда, є румунські ведмеді, які привчені до того, що людина носить їжу, і вони можуть бути зацікавлені людиною. Але, коли я дійшла до Румунії, я вже так тхнула потом, що вони не наважувалися наблизитися. Розвішувала свій пропітнілий одяг навколо намету, ведмідь відчував, що є людина. А запаху їжі при мені ніколи не було.
На моєму шляху близько зустрілися два ведмеді - над озером, біля маленького туристичного притулку, де немає обслуговування, але є маленька хатинка з нарами, в якій можна переночувати. Там ще була румунська родина. Вони не наважувалися йти. А я пішла, оскільки треба було йти. Розправила на наплічнику українську стрічку і з піснею рушила. Ще маю дзвоник, яким сповіщаю ведмедя — йде людина. Найстрашніше, коли звір тебе зауважує, і у нього є момент прийняття рішення. Золоте правило поведінки: ніколи не дивитися у вічі хижакові. Бічним поглядом бачу: ведмідь повернув голову, подивився на мене, а потім розвернувся і пішов у свій барліг. Не скажу, що у мене руки і ноги не трусилися — трусилися сильно. Попри все, моя теза підтвердилася — дикий ведмідь не зацікавлений людиною, людина не повинна його панічно боятися. Всі неприємні випадки, про які не раз чула, трапляються тоді, коли людина і хижак зустрічаються зненацька.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/IMG_20230727_115736.jpg)
— Спите вночі у лісі. Не боїтеся, що у намет заповзе змія?
— Намет легкий, але це така конструкція — туди не заповзає нічого. Тому і ходжу з наметом, а не з відкритими тентами. Дикі звірі чи собаки-пастухи, коли бачать намет з тоненького матеріалу, не розуміють, що це за перешкода, хоча можуть знести цей намет одним махом. Але сприймають його як перешкоду. У румунських горах Фагарашах почула, що щось мені жує за вухом, а я така втомлена, спати хочу. Знаю, що дикі свині близько підходять до намету: не зацікавлені людиною, але й спати не дають. Відкриваю у таких випадках намет і гукаю: «Хлопці, забирайтеся геть!». Але цього разу жувало дуже гучно. Відкриваю намет. У небі - повня. І місяць має роги. Думаю: від втоми і зневоднення почалися галюцинації. Придивляюся, а повний місяць має ще й бороду. Розумію, що це якийсь величезний звір дивиться на мене — горбатий і дуже великий. Так, не раз бачила зубрів, але не очікувала побачити зубра, що важить майже тонну, над своїм наметом! Це був зубр-самець, бо самки ходять з телятками. Самці бувають агресивні, бо вони територіальні. Але той подивився, розвернувся і пішов геть.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/IMG_20230801_204024.jpg)
— Ой, мабуть, злякалися…
— Була дуже щаслива. Бо у дикій природі зустрітися віч-на-віч з зубром не кожному випаде нагода.
— Знаю, у вас є бігль Алекс. Не брали його у мандрівку?
— Це небезпечно. Вовки, до прикладу, дуже територіальні. Приходять у села і загризають собак не тому, що хочуть їх загризти. А тому, що собака забігав на територію вовків. Вовки потім по сліду приходять до тих собак у село і загризають їх, коли ті прив’язані. Перед мандрівкою я багато читала про повадки звірів, консультувалася з фахівцями. Чим більше ти знаєш і розумієш, тим впевненіше почуваєшся у горах. Зрештою, йду і знаю, на якій я висоті, а це, до прикладу, територія диких кабанів. Де є кабани — там не буде ведмедів. Звірі - дуже розумні, у них усе чітко поділено. Якщо знаю, що на певній території є вовки, то тут будуть тільки вовки. Так, вночі іноді чула виття. Але це частина природи, і гарно так.
— А хто для вас був найстрашнішим у лісі?
— У Словаччині найбільша загроза — ведмеді. Там багато національних парків, де не можна ставити намети, тож я спала у притулках. Польща для мене — як рідний дім. Її можна пройти, не розбиваючи намет. Хоча я спала і майже у собачих будках, і покинутих хатинках, і у вежах мисливських, але у Польщі всюди було тихо і спокійно. В Україні аж моторошно вночі стає від того, що взагалі немає жодних звуків. Звісно, дикі звірі в українських Карпатах є, але вони не там, де є стежки туристичні.
У Румунії найбільшою загрозою є собаки пастухів. Румунські гори великі, переважно безлюдні, собаки людей не бачать, сприймають будь-яку постать на горизонті як загрозу. Собаки-пастухи не попереджають про атаку, а відразу летять атакувати. При кожному стаді таких псів щонайменше 10. Слухають тільки свого пастуха. Але доки той чабан добіжить, то треба себе рятувати самій. Я їх утримувала кийками — одним усю банду спереду, а другим — того собаку, який хоче зайти ззаду. У них ціла тактика нападу. Це треба також знати і не показувати страху. Я утримувала гострим кийком і свистіла у свисток, щоб прибіг чабан і їх відкликав. Це єдина метода, бо відбитися від них неможливо.
— Це було лише раз?
— Іноді навіть тричі на день. Собаки охороняють стадо овець за периметром, коли бачили мене, мчали усі до мене з різних напрямків. Уявіть момент: на вас мчить понад десяток псів — величезних вівчарок, кожна з яких важить стільки ж, що й я. І кожен з них — альфа, кожен хоче атакувати. Пригадую, кілька років тому полька хотіла пройти Карпатською дугою самотньо. Почала з Румунії, і у Румунії зійшла зі шляху, бо її ці вівчарки покусали так, що далі не могла йти. Пси-пастухи небезпечніші від ведмедів.
— Тобто у карпатських лісах зустрічалися тільки звірі. А люди?
— Людей, які ховаються по лісах, нема. Тиса замотана у колючий дріт, ті, хто ризикує перебратися у чужу країну, страшенно ризикують. Зрештою, у тих високих горах, якими я йшла, немає людей. І нема кого боятися.