Гусак ходить за господарем, як за гускою
Попереджає ґазду про появу гостей, захищає курей від яструбів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/512211/husak.jpg)
72-річному Володимиру Опацькому, який з дружиною живе під лісом, за кілометр від села Угринь на Чортківщині, нема потреби встановлювати камеру відеоспостереження. Про наближення когось чужого їх часом швидше від собаки попереджає інший вірний сторож — гусак. Наслідує приклад своїх прапрародичів, які врятували Рим від войовничих галлів…
— Навіть коли я повертаюся велосипедом з міста, він уже за пів кілометра чує моє наближення і подає голос, — розповів кореспондентові «Високого Замку» колишній водій. — Бувало, іду з дому у справах, а гусак здіймається у повітря і летить за мною. Мушу відносити його назад і закривати у хліві. Тепер, коли кудись відлучуся, — стане на дорозі і чекає мене, поки не повернуся…
Не тільки талантом вірного охоронця володіє ця птиця на обійсті пенсіонерів. Він для них ще й акумулятор позитивних емоцій. Не дає господарям занудьгувати. Буває, пан Володимир обходить із мисливським псом своє поле, ближні угіддя — і гусак собі поруч чимчикує. Може пройти з ним шість кілометрів! Не відступає ні на крок.
Або інша пригода: візьме ґазда у дровітні патиків на руку і несе їх до кухні, щоб палити. А гусак за штани його ловить, щипає, не пускає, хоче йому компанію скласти, норовить зайти до хати. Коли його відганяють, ображається, ходить насупленим: бо, мовляв, чому це песикові у кімнату зайти можна, а йому — ні? Втім, образа ця триває недовго.
— Гусак для мене справжній друг! — продовжує пан Володимир. — Моя дружина часом свариться по дрібницях, а він мені завжди підносить зіпсутий настрій. Є з ким душу відвести. Навіть про любов з ним балакаю! Жартома запитую: чи хоче він до гуски? Відповідає ствердно: ґи-ґи-ґи!
Подруги у Гуся (так назвали цього лебедеподібного птаха) немає. Господар каже, що на базарі гуска коштує не менше 800 грн — дорогувато як для пенсіонера…
В Опацьких живе цей приручений гусак уже п’ятий рік. Подарував його панові Володимирові син. Десь був на заробітках, там і дали гусака в рахунок оплати за виконану роботу — щоб приготував собі з нього печеню. Але різати Гуся не стали. І той віддячує за це вірною службою.
Одного разу на подвір'я пана Володимира спікірував яструб — вхопив курку і вже піднімається у повітря зі здобиччю. На пташиний лемент прибіг гусак: наздогнав розбійника і відібрав несучку. А потім, широко розпустивши крила, всіх решту курей позаганяв до хліва. Одне слово — господар!
Коли господар жене біля річки пасти свою худобу, з нею іде і Гусь. Поплаває, покупається і разом з усіма повертається додому.
Годують гусака кукурудзою, пшеничкою, картоплею. Часто він п'є козяче молоко, яке наливають котам. На Новий рік ґазда пригощає свого улюбленця, як і всіх інших домашніх тварин, тістечком. Бо — друг!
На наше запитання, за що любить свого гусака-лебедя, пан Володимир відповідає фразою класика: людина відповідальна за тих, кого приручила.
Насамкінець наш співрозмовник запевнив: Гусь житиме на його подвір'ї до останку, скільки йому днів на білому світі відведе природа — бульйону з нього не готуватимуть.