Із «теплої грядки» — високий урожай
Весняної пори постає актуальне запитання — як правильно облаштувати город для отримання високого врожаю. Відповідь на нього дає відомий експериментатор із Тернопільщини Володимир Розум
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/509697/hriadka.jpg)
Основна мета його розробок — вирощування екологічно чистої продукції. Головне, на думку чоловіка, «виплекати» родючу землю. Цього він навчає учнів рідного села Плебанівки Тернопільського району. Кожен клас на шкільній ділянці має окремий «клаптик», де діти формують «грядки Розума».
За словами Володимира Микитовича, глибока оранка шкідлива, бо «здирає із ґрунту гумус, мовби шкіру з тіла». Ентузіаст переконаний, що завдяки власному методу вдасться запустити природні процеси відновлення біогумусу — найкращого і найефективнішого натурального добрива. На це потрібно лише 1−2 роки.
Підхід Розума передбачає співпрацю з ґрунтом, а не банальне його використання. Земля має стати партнером, другом, кожен черв’як у ній — учасником великого таїнства перетворення крихітного насіння на зрілий плід.
Свої грядки господар називає теплими (бо там рослини розвиваються завдяки енергії самої землі). І віддає їй органічні відходи, тобто повертає те, що колись від неї отримав. А наявні тут живі організми перетворюють все це на родючий гумус. Структура ділянки забезпечує циркуляцію повітря та достатню кількість вологи, зберегти яку допоможе мульчування.
На думку пана Володимира, людям потрібно тільки правильно організувати процес. Усе решту чудово довершить активна мікрофауна.
Для облаштування «грядки Розума» слід викопати невеликий рівчак, обабіч якого нагорнути два рядки гребенів заввишки по 30−40 см. У канаву накидайте гілок, листя, падалиці плодів, бур’янів, сіна, трави… А на утворених підвищеннях висаджують овочі. Їхнє коріння братиме з траншеї необхідні для розвитку речовини.
У глибині накопичується волога й розмножуються корисні мікроорганізми, котрі приваблюють черв’яків — розпушувачів ґрунту. Невдовзі навіть бідні площі перетворюються на родючий чорнозем.
Ще ж у «грядках Розума» велику роль відіграє мікориза (симбіоз між рослиною та грибом), яка з часом заселяється сама. Також її можна вносити за допомогою спеціального препарату з мікоризою трюфеля чи додаючи трохи лісової підстилки.