Шпаки можуть імітувати скрип автомобільних гальм…
А берестянка своїх пісень не має - позичає їх в інших птахів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/506866/shpaky.jpg)
Блиснуло сонечко, подули теплі вітри — і вже чути перші бадьорі мелодії птахів. Чому вони співають? Від радості, що зима вже майже позаду? Розмовляємо про це із президентом Західноукраїнського орнітологічного товариства професором Андрієм Бокотеєм.
— Січень у нас видався аномально теплим, найтеплішим за останні багато років, — каже пан Андрій. — Птахи вже відчувають весну. Тому починають поводитися по-весняному. Готуються до шлюбного періоду. Деякі самці потихеньку розспівуються. На співи птахів впливає як тепло, так і те, що день стає довшим.
Уже починають прилітати перелітні пернаті. Біля нашого кордону з Польщею з’явилися чайки. Журавлі вже повертаються, бачив вже і гусей. Рання весна — тож і рання поява птахів.
— Що передають своїми звуками птахи?
— Усе передають — радість, тривогу, переляк, застереження. У птахів є різні сигнали. Мають пісні, які співають лише у шлюбний період, коли приступають до розмноження: самець тоді прикликає самку на свою територію. Звуки в основному використовують для комунікації між собою. Є сигнали небезпеки, які розуміють не тільки особини свого виду, а й інші, які живуть довкола. У кожного сигнал тривоги свій, але його знають всі, бо це пов’язано з життям і безпекою.
— У кого першим навесні «прорізається голос»?
— Найчастіше чуємо синиць. Узимку вони втікають з голодного лісу до ситого міста-села, де їх підгодовують. Тому переважно їхні мелодії чуємо навесні найперше. Співає синиця велика, синиця блакитна. Незабаром почнуть співати дрозди, їх у нас досить багато.
— Пісні яких птахів, крім солов’я-зозулі, подобаються вам особливо?
— Дуже гарно співають чорні дрозди, чорноголові кропив’янки, вільшанки, волове очко. Страшенно люблю, коли співає сойка. Спів у неї специфічний — вона бурмоче. Оте бурмотіння дуже тихе, його чути, якщо ця птаха десь поруч з вами. У своє бурмотіння сойка іноді вплітає звуки, які запозичує ззовні.
— Кажуть, птахи здатні один одного пародіювати?
— Не всі. Є певні види, які можуть імітувати звуки, які чують довкола. Берестянка своєї пісні фактично не має. Має лише свій характерний позив, якого не мають інші птахи — «Ей!» За цим її і можна розпізнати. Берестянка переважно переспівує пісні інших птахів.
— Тобто займається плагіатом…
— Свого роду — так. Шпаки дуже часто можуть імітувати скрип віконних рам або автомобільних гальм. Воронові птахи часом пародіюють чужі звуки.
— А є безмовні птахи?
— Є. Хто коли чув голос лелеки білого?
— Він же клекоче…
— Але це не голос. Це механічний звук, який виробляється внаслідок контакту піддзьобка і наддзьобка. Чорний лелека теж дуже мовчазний, але може шипіти, видавати горлові звуки. А його пташенята взагалі дуже галасливі - кричать, хриплять.
— Глобальне потепління змінює клімат. А чи з’являються у наших краях нові, екзотичні птахи-переселенці?
— Так, їх ще називають інвазійними видами. Серед таких новоселів — голуб-припутень, великий птах з білою плямою на боці шиї. Він найбільший серед наших голубів. 15 років тому у Львові його ще не бачили, а тепер це один з поширених видів. У наших лісах і полях він жив завжди, а у містах не видно було ніколи. Це до нас прийшла популяція, яка в Європі живе у мегаполісах. У 60−70 роках ХХ століття до нас прийшла також садова горлиця, її ще називають кільчастою (бо має кільце на шиї). Цей вид прибув до нас із південного заходу, із Малої Азії.
— Людина у холод може застудити горло. Чи може воно боліти у пернатих від тривалого співу на холоді?
— У холод ніхто з них зазвичай не співає. Не думаю, що це комусь з них може зашкодити. Я не стикався з тим, що птахи можуть застудитися…