Зустрічають не за одягом, а за … запахом
Як аромати впливають на наш психоемоційний стан, розповідає аромапрактик Ася Жученко
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/501243/aromat.jpg)
Ася Жученко родом з Вінниччини, але уже тривалий час живе у Львові. Пані Ася створює парфуми та аромати сили з ефірних олій. Коли слухала її розповідь про цілющі властивості ефірних олій, зрозуміла, наскільки це потужний засіб… впливу. Справжня секретна «зброя»! Пані Ася і для мене зробила афродизіак — з троянди, ілангу та жасмину.
— Пані Асю, як ви захопилися ефірними оліями?
— У мене вища технічна освіта. Ми з чоловіком-військовим мандрували по усьому світу. Я і фізику викладала, і вела дизайнерські курси у будинках офіцерів з виготовлення штучних квітів. Оволоділа лозоплетінням. Мене надихало усе творче. Коли ми приїхали до Львова, я якось натрапила на продукцію однієї французької компанії. Спершу закохалася у їхні парфуми, а потім зрозуміла, що такий продукт потрібен усім жінкам і чоловікам. Почала працювати у цій парфумерно-косметичній компанії, створила свою команду. І за рік стала директором. Навчала працівників лідерських здібностей, роботи з клієнтами, фінансової грамотності. Пізніше відкрила власний офіс, у якому проводила аромазустрічі та аромадегустації. Займалася цим до ковіду. Коли почалася пандемія, робота призупинилася. А коли почалась війна, це був жах: депресія, розпач, косметика і парфуми — не на часі. Я була у важкому психоемоційному стані, з якого не могла себе вивести. Почалися проблеми зі здоров’ям. Недарма кажуть, усі болячки — від нервів. Мене почало боліти усе, дуже схудла. Ходила до лікарів, але мій стан не покращувався.
Мені до рук потрапила книга психологині Анни Богинської, яка після початку повномасштабної війни виїхала до США. Її п’ять книжок я «проковтнула». І звернула увагу на те, що вона дістає себе із психологічних ям — медитацією та ефірними оліями американської компанії Young living. Ефірними оліями цієї компанії я тепер користуюся. Раніше купувала ефірні олії в наших аптеках або привозила їх з-за кордону, але вони не давали бажаного ефекту. І я замовила набір ефірних олій цієї компанії. Через місяць їх отримала. Мої руки на підсвідомому рівні потягнулися до ладану та лимона. Коли я почала вивчати їхні властивості, зрозуміла, чому. Ладан нормалізував мій психоемоційний стан і почав повертати мене — мені. Одну крапельку ладану я капала під язик зранку і ввечері, він одразу потрапляв у лімфу. Тобто «вирулював» усі процеси, які відбувалися всередині організму. Лимон нормалізував роботу печінки, підшлункової, тобто кишково-шлункового тракту. У мене у перший тиждень зникли болі, з якими жила 24 години на добу. Зрозуміла, що потрібно глибше це все вивчати. Сьогодні у моєму робочому наборі - понад сто ефірних олій. Потім почала створювати парфуми та ресурсні композиції.
Коли людина приходить до мене, проводжу для неї аромадіагностику. Серед сімдесяти ефірних олій вона обирає фаворитів. Фіксую ефірні олії, які їй не подобаються. Цей вибір людина робить підсвідомо. У такий спосіб створюю для неї аромат сили (ресурсний аромат). Наприклад, у людини безсоння. З цією проблемою останнім часом часто звертаються до мене військові, і я підбираю для них відповідні ефірні олії. Або у людини проблеми зі слухом. У довіднику цієї компанії також розписано протоколи, які розробили вчені. Я ними користуюся. Або, наприклад, людина тривалий час перебуває за кермом. Для того, щоб не втрачати концентрації, достатньо одну крапельку м’яти розтерти у долонях, і водій прекрасно почуватиметься за кермом.
Нам тільки здається, що ми носом дегустуємо аромати. Ніс — це антена, а дегустуємо ми мозком. У нашому мозку, в лімбічній системі, є шишкоподібна залоза — гіпоталамус, саме вона відповідає за емоції та запахи. Ця залоза має витягнуту тоненьку «ручку», яка закінчується у нас в носику. Це такий нерв, який захоплює молекули ароматів, коли вдихаємо, і передає інформацію у мозок. Мозок обробляє і видає результат у вигляді емоції. Він помилитися не може. Якщо мозок каже: «Ні, неприємно, гидко», значить, це йому не допоможе, може навіть нашкодити.
— Де ви цього навчалися?
— Я закінчила онлайн-курси у французької ароматерапевтки Анни-Марії Аре. Вона відкрила у Парижі першу, на жаль, російськомовну школу, з ароматерапії. Також в Україні я навчалася на курсах з аромакоучингу у Юлії Терещук. Вона — лікар-реаніматолог і ароматерапевт. Тепер сама проводжу тренінги з ароматерапії.
Є чимало досліджень світових вчених про користь ефірних олій для організму людини. Цікава ефірна олія — thieves («крадії»). Коли в середньовіччі у Європі вирувала чума, вимирали мільйони людей, французькі парфумери розробили цю формулу. Засновник компанії Young living, науковець Гаррі Янг, знайшов цю формулу у французькій бібліотеці і створив суміш, яка є родзинкою колекції. Злодії, які обкрадали квартири під час епідемії чуми у людей, що помирали, залишилися живими. І коли їх спіймали, поставили ультиматум: якщо розкажете, чому не захворіли, то подаруємо вам волю. І вони розкрили цю формулу, яка тривалий час зберігалася у секреті. Ця олія, що вбиває усі віруси та бактерії, включає в себе три види евкаліпта, корицю, коріандр, імбир, гвоздику (у спеціальних пропорціях).
— А як лікарі до цього ставляться?
— Лікарі, які вивчають властивості ефірних олій, розуміють, який це потужний інструмент. Наприклад, у людини проблеми із зайвою вагою. Звісно, спочатку треба виявити причину, чому вага у людини надмірна. Чи є у неї проблеми у стосунках, в сім'ї, на роботі, і вона їх заїдає? Чи порушений у неї обмін речовин? Ефірна олія, яка допоможе знизити вагу, це — лимон (детоксикація організму здійснюється природним шляхом, організм очищається від шлаків та токсинів). Також допомагають впоратися з цією проблемою ефірні олії - грейпфрут, мандарин, неролі (ефірна олія квітів дикого апельсина). Можна просто вдихати ці ефірні олії або вмикати ультразвуковий дифузер (у воду додається 3−5 крапельок ефірної олії). Можна робити обгортання або приймати ванни з цими олійками. Приймати ванни з олійками потрібно лише після кваліфікованої інструкції з використання (3−4 краплі ефірної олії розвести у пів склянки вершків, сметани чи морської солі, і тільки тоді додавати у ванну). Ванну приймати 15−20 хвилин (температура — не вище за 37 градусів, вода має бути не гарячою, а теплою). Можна додавати одну крапельку на літр води і пити. Звичайно, це процес не кількох днів. Але за 3−6 місяців можна скинути чимало кілограмів. За умови, що людина користується ефірними оліями високої якості, і після консультацій зі спеціалістами з ароматерапії.
— Знаю, є ефірні олії, які добре заживлюють рани.
— Таку властивість має лаванда. Лаванда любить шкіру, вона омолоджує. Я, наприклад, не користуюся жодною косметикою, лише «ефірами».
— Який ваш улюблений аромат?
— Внутрішній стан людини змінюється доволі швидко. Наприклад, з агресивної людина перетворюється на врівноважену, чутливу. Коли я вперше створювала аромат, мій мозок обрав усі цитрусові: апельсин — ефірна олія радості, свята, цього мені не вистачало. Лимон — ясність розуму, хороше самопочуття, і ладан — внутрішня гармонія (підсилює власні енергетичні вібрації людини). Коли робила діагностику через місяць, формула змінилася. Мені захотілося коріандру, кориці, ванілі. Наприклад, кориця — це тепло, енергія і чудовий талісман на удачу та захист від негативних енергій. Ваніль — ефірна олія, яка запускає внутрішні психологічні зміни і активує життєву енергію. Її називають «смачною безпекою». Тобто під впливом ефірних олій, якими я користуюся на день мінімум тричі, я змінююся.
Є багато ефірних олій, які захищають нас на енергетичному рівні. Наприклад, олійка пало санто. Її добувають з дерева, яке росте у Мексиці, в Бразилії, у США та Канаді. Воно живе дуже довго, але коли вмирає, кора після смерті дерева дозріває 3−8 років. У ній відбуваються хімічні процеси, і тоді ефірну олію добувають уже з мертвого дерева (запах у пало санто — приємний. — Авт.). Пало санто захищає від негативної енергії. Але в концентрованому вигляді ми її не використовуємо. Я створюю суміш, яка працює ще сильніше, ніж концентрат. Людина користується нею мінімум тричі на день. Наносить на зап’ястя, за вушка або нижню частину шиї. Тому достатньо мати 2−3 пляшечки якісної ефірної олії, яка буде вашою сімейною аптечкою.
— Чи люди, наприклад, з алергією, можуть користуватися ефірними оліями?
— Коли людина приходить до мене на аромадіагностику, я запитую, чи має на щось алергію? Люди, як правило, знають. Але краще за все перевірити. Крапелька олії наноситься на зап’ястя, на ліктьовий згин. Якщо з’являється почервоніння, значить, людина алергік. До речі, лаванда лікує алергії (є спеціальний протокол для лікування алергій «ефірами»).
Відомо, що люди користувалися ефірними оліями задовго до нової ери. Я проводжу майстер-клас, де ми створюємо аромат «Клеопатри». Коли проводили розкопки пірамід у Єгипті, то знайшли осад парфумів Клеопатри та встановили його формулу. У їхньому складі виявили мірру, ладан, корицю, кардамон та жасмин.
Є низка ефірних олій, які мають властивість підвищувати сексуальну енергію. Це — іланг-іланг, жасмин, троянда, неролі. Якщо люди довго живуть у шлюбі, і пристрасть згасає, такі ефірні олії допоможуть налагодити у сім'ї стосунки. Але ефірними оліями потрібно користуватися регулярно — 3−5 разів на день.
— А ще ефірні олії допомагають від болю голови…
— Від болю голови я створюю спеціальні ресурсні суміші. Туди входить грушанка — це натуральний антибіотик. Він заборонений у Європі. Це серйозна конкуренція для фармацевтики. Я грушанку замовляю у США. Моїй мамі 85 років, вона гіпертонік, не один рік «сиділа» на пігулках від тиску. Коли я почала займатися ефірними оліями, то робила їй суміші від високого тиску, і моя мама пів року ліками не користується. Або, наприклад, у людини болять коліна, суглоби, також можна виготовити спеціальну суміш з ефірних олій. Вона зніме біль та призупинить запальний процес у суглобі.
— Кажуть, пара одружується, коли їм подобається запах одне одного…
— Це правда! Чи може чоловік одружитися з жінкою, якщо йому не подобається її запах? Ніколи! Чи може жінка вийти заміж за чоловіка, запах якого їй неприємний? Ніколи. Це свідчить про те, що такі люди несумісні, і у них дуже мало спільного. Якщо людина здорова — у неї приємний запах. З віком, звісно, цей запах змінюється, так само, як і зовнішність.