Тюльпани цвітуть духмяно-духмяно… На дереві графського парку
Екзотичне насадження ось уже півтора століття радує жителів селища Закладу. З його пелюсток можна готувати цілющий чай
Пахучими жовтогарячими, із червоними вкрапленнями квітами-дзвіночками вкрилося у ці дні високе, крислате тюльпанове дерево у ландшафтному парку, який розташований на території колишнього палацу графа Станіслава Скарбека у селищі Закладі Стрийського району. Помилуватися цим природним дивом приходять місцеві жителі і туристи.
— Це дерево, якому буде вже десь 150 років, цвіте у нас щороку від кінця травня до середини червня, — розповідає кореспондентові «Високого Замку» голова правління громадської організації «Заповіт графа Скарбека» Юрій Шипов. — Тюльпани дуже гарно пахнуть. З їхніх висушених пелюсток можна запарювати чай. Збоку біля цього дерева почало рости таке ж маленьке деревце. У парку з часів графа ростуть інші екзоти, зокрема, хвойні. Цей унікальний рукотворний куточок занесено до пам’яток садово-паркового мистецтва ХІХ століття. Наше завдання — зберегти красу, яка дісталася нам у спадок від графа Скарбека, великого мецената. Нещодавно сюди приїжджали науковці з Університету Франка, проводили для дітей семінар, навчали їх з допомогою сучасних технологій пізнавати природу…
Граф Скарбек (за його кошти споруджено нинішній Театр м. Заньковецької у Львові) збудував свій палац на околицях Миколаєва, що біля Дністра, як благодійний заклад для убогих і сиріт — звідси і назва селища. А біля нього розбив прекрасний парк з екзотичними деревами, оранжереєю, озерцями, альтанками для відпочинку. Своє призначення дитячий притулок виконував до 1939 року, коли у Галичину прийшли «перші совіти». За радянської влади палац, парк, прилеглий цвинтар було занедбано. У 2004 році соратники медведчука хотіли «віджати» цей палац, щоб зробити у ньому головний партійний офіс у західній частині України, заодно планували облаштувати тут приватний санаторій. Але громадськість завадила цьому.
Для відновлення перлини Скарбека потрібні величезні кошти. Місцеві ентузіасти час від часу впорядковують зруйноване кладовище, доглядають за парком. Про колишню велич графського маєтку нагадує розквітле тюльпанове дерево…