«Ці ілюстрації - як анекдот чи комікс. Намалював їх, щоб підняти людям настрій»
Режисер-аніматор Сергій Гармаш і на фронті знаходить час для творчості
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/490325/komiks.jpg)
«На фронті мало часу та сил для творчості, але природа бере своє, — написав на своїй сторінці у Фейсбуці режисер-аніматор, а нині військовослужбовець ЗСУ Сергій Гармаш. — Анімалістично-патріотичний спротив».
Зі Сергієм Гармашем я познайомилась 2015 року. Він на той час керував львівською анімаційною студією «Арт-Відео», яка створювала мультики («Пригоди кота Викрутаса», «Казковий патруль», «Духовне намисто», «Легенди України», «Різдвяна казка»). Ще тоді пан Сергій дивувався в інтерв'ю для «ВЗ», чому від самого ранку на одному з українських телеканалів вмикають російський мультик про «Машу і Ведмедя» (на щастя, з українським перекладом). Говорив про потребу створювати українські мультики. Про те, що держава має підтримувати студії, які виходять у кінопрокат з українським продуктом. Так є у всьому світі: у Франції, Канаді, США тощо.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BA%D1%812.jpg)
Перед повномасштабною війною Сергій Гармаш працював як режисер-аніматор з українськими й закордонними студіями. Займався, зокрема, анімаційною рекламою. Я зателефонувала до пана Сергія, аби розпитати його про те, що надихає його на творчість на війні?
— Хотілося намалювати щось веселе, щоб підняти людям настрій, — розповів Сергій Гармаш журналістці «ВЗ». — Ті веселі історії, які були довкола мене, не усі розуміють, бо це такий армійський гумор. І тоді мені спало на думку зробити смішні історії, пов’язані з тваринами. Щоб їх зрозуміла більша кількість людей.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BA%D1%813.jpg)
— Бачу у ваших ілюстраціях славнозвісних бойових комарів і бойових гусаків…
— Усі страхи росіян я втілив у ілюстраціях. Це їхні «ідеї», не мої… Спершу вони вигадали, що в Україні існують «бойові гусаки». Насправді ж птахи просто пролітали над колоною техніки російських окупантів, яку знищували українські захисники. Потім вони розповідали про комарів як біологічну зброю. Ці комахи буцімто здатні заражати людей небезпечними інфекціями. Тоді я вирішив, що треба створити українських тварин (птахів), які будуть протистояти російській пропаганді. Так з’явився дятел, який морзянкою передавав про місцеперебування російських солдатів. І бобер, який погриз дерево, щоб дало окупантам по голові… В Інтернеті я побачив відео, де олень бився зі своїм суперником, суперник загинув у тому бою… Тієї миті я подумав, що на роги оленя можна «насадити» москалів.
— Чи використаєте ці ілюстрації для створення нового мультика?
— Ці ілюстрації як короткі начерки. Як анекдот чи комікс про якусь дотепну подію. Але вони довго не живуть. Подивився, посміявся — і все. Пригадуєте жуйки Love is? У кожному фантику — коротенька історія. Мої ілюстрації - на кшталт тих веселих історій.