«Михайлик казав, не може дочекатися, коли його заберу»
Після смерті сусідки Леся Орищак взяла під опіку двох її хлопчиків
Львів'янка Леся Орищак любить дітей — і не лише своїх. За освітою пані Леся — вчителька молодших класів, тож спілкування з дітками — складова її професії. Але одна річ працювати з дітьми у школі, а інша — взяти під опіку сиріт і дати їм дах над головою у своєму помешканні.
Доля не завжди була прихильною до цієї миловидної жінки. Шість років віддала улюбленій справі - вихованню і навчанню дітей. Жила у селі, а потім довелося спакувати валізку й поїхати за кордон. Чоловік пані Лесі відійшов у засвіти, самій треба було дбати про себе і свого єдиного сина Віктора. Хотіла, щоб хлопець отримав ту освіту, про яку мріє, мав окреме житло у великому місті…
15 років пані Леся жила і офіційно працювала за кордоном. За цей час вдалося придбати дві квартири: одну собі, іншу — синові. Той тоді закінчував школу, тож треба було серйозно готуватися до дорослого життя.
— Коли я оселилася у новій квартирі, познайомилася зі сусідкою Оленою, яка виховувала двох синів — Нікіту і Михайлика, — розповіла журналістці «ВЗ» пані Леся. — Я ще тоді здивувалася, що жінка, яка залишилася без чоловіка, маючи старшого сина, взяла на виховання з дитячого будинку однорічного Михайлика. У мене це викликало не лише повагу до неї, а й захоплення.
— Ви стали подругами з Оленою?
— Ні. Просто добрі сусідки. Віталися. Могли кількома словами перекинутися. Не більше.
Два роки тому сталася біда. Пані Леся перебралася в іншу свою квартиру, тож не бачилася з Оленою. Одного разу Олена зателефонувала Лесі, розповіла, що вона у лікарні, має ковід. Оскільки має лише стареньку маму, тож не може більш ні до нікого звернутися по допомогу. Просила Лесю принести ліки, які прописав лікар, і приглянути за її хлопчиками. Олена сподівалася, що у лікарні пробуде лише кілька днів…
Пані Леся виконала прохання Олени: і ліків накупила, і дітям обіди готувала, і ще й встигала віднести щось смачненьке Олені до лікарні. Так тривало трохи більше місяця. А одного дня Лесі зателефонував Нікіта: «Тьотю Лесю, мами більше нема…». 17-річний Нікіта, студент Музичного коледжу імені Людкевича, залишився без мами з 9-річним на той час Михайликом, який за 8 років став для нього рідним братом.
— За той місяць, поки Олена лежала у лікарні, я дуже прив’язалася до хлопчиків, — каже пані Леся. — Через неповні три місяці після того, як не стало Олени, відійшла у засвіти її мама — бабуся Нікіти. Діти залишилися самі на цьому світі. Рішення прийняла відразу — маю взяти опіку над цими дітьми.
— Як ваш рідний син поставився до цього рішення?
— Позитивно. Він знав хлопців давно. Обіцяв, якщо буде така потреба, допомагати мені. Особливо Віктор любив спілкуватися з Михайликом, бо той дуже комунікабельний. Хоча й різниця у віці між ними — велика. Нікіта — більш замкнутий.
— А як сприйняли хлопці те, що вони йдуть до вас жити?
— Михайлик дуже хотів зі мною жити. Казав, що не може дочекатися, коли я його заберу. Бо ж треба було пройти «коридорами» офіційного оформлення документів, пройти відповідний курс навчання. Але я старалася зробити усе якомога швидше. Зібрала усі потрібні документи, до прикладу, що я не є алко- і наркозалежною, що не зазіхаю на їхню квартиру, багато інших.
— Хлопці слухняні?
— Нікіта і Михайлик — дуже різні. До прикладу, Михайлик, як тільки бачить, що я щось роблю, прибігає із запитанням: «Мамо, що вам допомогти?». Натомість Нікіта може сам готувати, якщо має бажання, але сам не пропонує допомоги. Хіба що я його попрошу, то ніколи не відмовить. Щодо прибирання, то кожен «відповідає» за свою частину. Нікіта займає другий поверх — це його особистий простір. Ми з Михайликом — на першому поверсі. Зрозуміло, що у Нікіти — робочий хаос, каже, що йому так комфортно, але коли я бачу, що йому там аж занадто «комфортно», то починаю той «комфорт» трохи прибирати.
— Нікіта — дорослий. Як довго дозволяєте йому гуляти з друзями?
— Повторюся: Нікіта — надзвичайно замкнута дитина. Друзів практично не має. Майже нікуди не ходить, окрім навчання. Має одного друга, з яким в основному спілкується у мережі. Грають в ігри. Дівчини наразі у нього нема. Каже, що ще тієї, єдиної, не зустрів. І коли ми з ним починаємо говорити на тему кохання, він відмахується: мовляв, наразі для нього це не є головним питанням.
— Кажете, що Нікіта цікавиться ІТ-технологіями. Але ж він — музикант?
— Так, він вступив у музичне училище, бо так тоді хотіла його мама. Вчиться по класу кларнета. Спочатку навчався у музичній школі, а потім вступив у музичний коледж. Мама мріяла, щоб він був музикантом. Але він бачить себе у комп’ютерній галузі. Мріє пройти курси 3D-моделювання — він надзвичайно гарно малює.
— Якщо ваші хлопці вас не слухають, як їх караєте?
— Боже борони! Я їх ніколи не караю. Але суворі обмеження у ґаджетах тоді на них чекають. Тиждень без телефона чи планшета. Та якщо дитина виправляється, гарно поводиться, «даю послаблення» і дозволяю годину посидіти у телефоні. Але такі методи діють лише з Михайликом. З Нікітою це не діє (сміється. — Г. Я.). Коли я бачу, що він занадто довго сидить у комп’ютері, вимикаю «пробки», і на другому поверсі світла нема. Але він — хлопчик мудрий. Коли знає, що я вже сплю, тихесенько йде і вмикає то світло (сміється. — Г. Я.). І це попри те, що я забороняю суворо підходити до щитка.
— Якщо хлопці просять купити їм нові стильні кросівки чи ще щось?
— Вони такого не кажуть. Ми дивимося, у чому є потреба, тоді й купуємо. Але якщо я бачу, що на щось є суттєва знижка, то купую сама. І роблю їм подарунки.
P.S. Інтерв'ю створене в рамках проєкту ЮНІСЕФ «Моніторинг потреб та підтримка дітей в умовах війни», що впроваджується Партнерством «Кожній дитині» за підтримки UNICEF Ukraine, Міністерства соціальної політики України та Національної соціальної сервісної служби України.