«У Марганці, де жили 46 тисяч, залишилося тисяч 25»
Вимушена переселенка Тетяна Ткач поділилася своєю історією евакуації і тим, як їй живеться у місті Лева
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/485320/pereselenka.jpg)
«Ми виїхали з Марганця до Польщі 8 березня, коли нас почали обстрілювати й постійно вили сирени. У Польщі побули місяць і повернулися в Україну. Приїхали до Марганця через Запоріжжя. Там були три дні, дитині було страшно, тому що сирени були за сиренами, і ми поїхали до Львова», — розповіла 48-річна Тетяна Ткач, яка живе у модульному зимовому містечку на Сихові зі своєю 13-річною донькою Іриною. Молодший син Тетяни захищав Україну й зник безвісти. Старший син нещодавно був на військових навчаннях, поїде у зону бойових дій.
Пані Тетяна — уродженка невеличкого містечка Марганця (до широкомасштабного вторгнення рф — 46 тисяч населення), що на Дніпровщині. У Львові спочатку Тетяна жила у спортзалі, але згодом сім'ю переселили у модульне містечко в Стрийському парку. Тепер мешкає на Сихові.
«Ми приїхали з двома валізами, нічого не знали ні про місто, ні про людей, — розповідає жінка. — Дитина навчалася у Львові дистанційно, тепер ходить тут у школу. Сумую за рідним домом… Пригадую, з Марганця ми приїхали у Запоріжжя, був евакуаційний потяг до Польщі. Люди до знайомих їхали, а ми нікого не мали. Поїхали до Варшави, а згодом за місто. Жили у фермерів. Я не звикла жити у когось „на шиї“. Вони годували нас своїм коштом, а ми допомагали їм по господарству. Донька вчилася місяць у польській школі. Потім ми вирішили повернутися у Марганець. Але там виявилося не надто спокійно. За 300 метрів до поїзда був приліт. Ми дуже злякалися… Із Марганця, де жили 46 тисяч громадян, може, тисяч 25 залишилося. Зараз повертаються, але не надовго. Люди їдуть звідти не тільки через те, що там обстріли. У містечку падає рівень води. Вода не доходить до насосних станцій. Може статися таке, що не буде питної води…».
Жінка каже, Марганець чотири місяці був без статусу зони бойових дій. Хоча росіяни стріляли, знищували інфраструктуру й будинки, жителі містечка чотири місяці не могли отримати жодних виплат. Але у вересні 2022-го Марганецьку громаду внесли до переліку тих, що розташовані у зоні бойових дій.
«У місті були прильоти біля міської ради, біля поліклініки. Коли наші звільнили Херсон, удень було по 20−30 артобстрілів по місту, — пригадує пані Тетяна. — Стріляють по околицях, наскільки дістає російська артилерія. Там дуже небезпечно. За цей час загинуло близько п’ятнадцяти людей. Кума була у родичів, а у них біля дому влучив снаряд. Шифер побило, машину, вікна».
У Львові Тетяна Ткач не сидить склавши руки. Попри проблеми зі спиною, жінка займається волонтерством. У одній із церков готує їжу для безпритульних. Також знайомиться з галицькими традиціями. На Різдвяні свята брала участь у Вертепі. Нещодавно пані Тетяна отримала у презент від львів'ян швейну машинку, тож тепер займається пошиттям одягу. Дочка Ірина малює, частину коштів від продажу картин переказує фронту.