«Яка би мама не була, дитині вона дорога. Не претендуватиму на це місце»
Черниця Юлія взяла під опіку десятьох дівчат
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/478407/1.jpg)
Сестра Юлія (Наталія-Юлія Фляк) є черницею Української греко-католицької церкви майже 30 років. Усі ці роки опікується дітьми-сиротами у дитячих будинках та у школах-інтернатах. А вісім років тому вирішила брати під опіку дітей, але не мешкала з ними в одному приміщенні. За словами черниці, це був гуртожиток, у якому сестра Юля була директоркою. Над тими дітьми, які не мали батьків, черниця брала опіку. А три роки тому, у серпні, сестра Юлія взяла під опіку будинок сімейного типу.
Опіка — державна програма. Сестрі Юлії дали житло, встановили пільги на сплату комунальних послуг. Спочатку взяла п’ятьох дівчат, а потім вирішила, що там, де п’ятеро, зможуть поміститися і десятеро діток.
Я запитала, за яким принципом сестра Юлія відбирає дітей, адже є багато сиріт і таких дітей, батьки яких позбавлені батьківства. Може брати на виховання дітей від народження… Чи не найбільшою проблемою, відповіла сестра Юлія, є влаштування дітей-підлітків. Найчастіше, за словами черниці, жодні заклади і структури сімейного влаштування брати їх не хочуть. І тоді їх бере сестра Юлія. Щоправда, зробила виняток для 10-річної пораненої дівчинки Вероніки з Вугледара (дівчинка дивом вижила. Рідні загинули, прикривши собою дитину. — Г. Я.).
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/12/2.jpg)
— Чи були випадки, що взяли дитину, вкладали у неї душу і час, але не далося її перевиховати й довелося повернути?
— Був один такий випадок, — каже сестра Юлія. — Дівчинка прожила у нас рік — це найкоротший термін. Але суд її повернув татові.
— Діти, яких виховуєте, не всі сироти. Є такі, що мають батьків. Чи дозволяєте їм зустрічатися з рідними людьми?
— Так, можуть з ними бачитися. Це можуть бути діти, яким виповнилося 14 років. Здебільшого це самотня мама, яка живе на вулиці або у місцях позбавлення волі. Можуть бачитися з рідними братами і сестрами, якщо ці родичі мають житло і провадять нормальний спосіб життя. Якщо дитина, яка є у нашому будинку сімейного типу, хоче зустрітися з мамою чи іншими родичами, не заперечую ніколи. Бо настане такий час, коли ці дівчатка покинуть наш будинок. Хто залишиться в їхньому житті? Родичі, які багато значать у їхньому житті. Знайти, хто є тим значущим родичем, який іде на контакт, це також моє завдання, а ще — підтримувати і розвивати ці стосунки. Іноді і я буваю на таких зустрічах. Якось вразив мене випадок, коли ми з дівчинкою йшли вулицею. Грали музики, люди зібралися навколо і слухали. Це був День медика. Коли минули той гурт, дівчинка мені каже: «Там моя мама». Дитина засоромилася. Кажу, що варто повернутися і привітатися. Ми повернулися. Мама цієї дівчинки жила у нашому районі на вулиці, до речі, живе там досі. Видно було, що ця жінка тривалий час узалежнена, не дуже гарно виглядала. Але свою дитину впізнала. Цілувала руки своїй донечці. Я назвалася. Мама дівчинки казала їй: «Ти слухайся, тільки слухайся».
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/12/4.jpg)
Заходжу у просторе помешкання, де живуть дівчата разом зі сестрою Юлією. Квартира — величезна, можна ровером їздити. Тут шість кімнат, обставлені зручними сучасними меблями, велика кухня-студія, пральна кімната (кожна дівчинка має свій кошик для брудних речей. — Г. Я.), спортзал, комора з усіляким причандаллям для прибирання. Звісно, про таке житло можна тільки мріяти!
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/12/6.jpg)
У будинку сімейного типу можна жити доти, поки дівчина навчається у школі або у виші. Оскільки того дня менші діти були у школі, а старші - у своїх навчальних закладах, екскурсію помешканням мені провела студентка екологічного коледжу, що при Аграрному університеті, 17-річна Світлана Струс. Світлана — майбутня дизайнерка, у будинку сімейного типу живе третій рік. Батько відійшов у засвіти, маму позбавили материнських прав, тож жила з бабусею, яку офіційно призначили опікуном дівчинки. Але після отриманої травми служба у справах неповнолітніх вирішила, що хвора бабуся більше не може опікуватися внучкою. Дитину забрали у дитячий будинок. Світлані пощастило, бо лише три місяці жила у дитячому будинку. Потім її забрала «додому» сестра Юля.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/12/7.jpg)
— Минав другий місяць, я мріяла якомога швидше піти з того притулку, — розповідає Світлана. — Мені казали, що приїде зі мною знайомитися сестра Юля. Перша думка була, що мене забирають у монастир, але у дитбудинку запевнили, що ніхто не буде змушувати мене ставати черницею. Коли побачила сестру Юлю, вона мені відразу сподобалася. Її щира усмішка і такі добрі очі розвіяли усі мої сумніви. Я рахувала дні, коли назавжди покину стіни дитячого будинку. Через три тижні, коли було оформлено усі документи, сестра Юля приїхала мене забирати. А ще страшенно переживала, як сприймуть мене інші дівчата, що вже жили у будинку сімейного типу. Коли переступила поріг уже тепер нашої квартири, мені здалося, що потрапила у казку. Квартира — величезна, усюди ідеальна чистота, сучасні меблі… Спочатку мені було дуже незвично — не знала, куди маю сісти, де можна, а де — ні. Перші дні мені було не дуже комфортно. Але дівчата, які тут жили давніше, допомогли адаптуватися, стали мені рідними.
— Хто прибирає у такій великій квартирі?
— Ми самі. У нас встановлено графік чергування. У вівторок — прибирання поверхневе, а у п’ятницю — генеральне, коли відсуваємо ліжка, миємо підлоги. Неділя — вихідний день. Зазвичай ми його використовуємо на репетиторів. За наше додаткове навчання платить фонд «Рідні».
— До храму у неділю ходите?
— За бажання. Нас ніхто не змушує. Це особистий вибір кожного.
— Як ставиться сестра Юля до сучасного одягу?
— Ми кажемо, що хочемо придбати, до прикладу, нові джинси. Якщо сестра Юля має час, то йде з нами. Але не для того, щоб сказати: «Боже, та куди ж ти в тому підеш?». Подивиться на якість виробу, щось порадить. Іноді ми фотографуємо обрані речі, кидаємо на Вайбер. Сестра Юля дивиться і каже: це нормальне, а цього, може, краще не брати. Але зазвичай у нас в усіх непоганий смак, який, до речі, нам прищепила сестра Юля, і ми вибираємо добротні речі.
— Чи не хочеться назвати сестру Юлю мамою?
— Нам не казали, як ми маємо її називати. Коли я сюди прийшла, почула, що всі звертаються «Сестро Юліє». Вона ж нас називає не лише по іменах, а й «рибка», «сонечко», «зайчик»…
— А за погані оцінки сварить?
— Сестра Юля знає, що кожна з нас має свої можливості до науки. Створює нам всі умови для навчання. Якщо треба комусь «підтягнути» якийсь предмет, сестра Юля шукає репетитора.
За словами сестри Юлії, за три роки існування Будинку сімейного типу, яким вона опікується, усі діти, які вже покинули стіни будинку, отримали вищу освіту. Хтось навіть уже вийшов заміж, і приходить у гості з чоловіком і дитиною, дехто телефонує час від часу, але є й такі, що не пишуть-не дзвонять…
— Дівчата вас називають сестрою Юлією. Чи були такі дівчата, яким дуже хотілося назвати вас «мамою»?
— Так, саме та Настя, яка вийшла заміж і тепер приходить зі своєю родиною до нас у гості, щойно прийшла у 15-річному віці у наш Будинок, почала називати мене мамою. Так називає досі. Я, звісно, не заперечувала, хоч я їй не мама і ніколи нею не стану. Це її вибір. Хоча мені таке звертання «мама» навіть не пасує, бо діти не повинні зраджувати пам’ять про своїх рідних батьків. Майже у 80 відсотків наших дівчат батьки відійшли в інший світ. І лише у 20 відсотків батьки позбавлені опіки. Яка би мама не була, вона дуже дорога дитині. І я ніколи не буду на це місце претендувати. Тому я для них сестра Юлія.
— Коли дівчатка сваряться, бігають скаржитися?
— За одним з наших сімейних принципів, ми не зберігаємо таємниць, які можуть нам принести шкоду. І коли щось трапляється з кимось із дівчат, інші приходять про це говорити. В усіх інших випадках дають собі раду самі. Річ у тім, що у нас є психологиня, яка постійно працює з дівчатами.
— Бачила, ваші дівчата — стильні. Якщо хтось хоче пофарбуватися, до прикладу, у зелений колір?
— Ой, у нас вже було різне волосся (сміється. — Г. Я.). У нас була і виголена голова, і оранжева яскрава фарба на волоссі. Але це все терпимо. Навіть не забороняю робити тату. Але завжди прошу, щоб вони мені не брехали. Ніколи не займаю категоричної позиції, бо тоді дівчата будуть обманювати. Маю у цьому досвід. Тому краще запитати: а що то має бути, як ти хочеш, а може, краще зробимо ось так… Річ у тім, що малюнки тату несуть певну філософію, і ця філософія може бути темна. Головне, що нам вдається знаходити компроміс. Ми щороку їздимо відпочивати на море.
— Окрім 10-річної дівчинки, в якої загинули рідні, у вас є неповносправна дитина…
— О, тепер вона така успішна! Ми її брали три роки тому. Дитина не розмовляла, тільки похитувалася, на уроки дівчинка не ходила, бо вважалося, що вона не зможе розвиватися. Ми її забрали до себе, знайшли доброго психіатра, вживала ліки, і дитина вийшла з того стану. Зараз навчається у 6-му класі, найкраще у класі читає. Вона розумничка, добре знає англійську — два літа поспіль була на канікулах у США, і механізм запустився.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/12/3.jpg)
— Сестро Юліє, уже 30 років ви черниця. Чому повністю присвятили своє життя монастирю?
— Мабуть, через те, що я починала життя з політики. У 1990 році була заступником керівника однієї політичної організації. Мабуть, я б мала політичну кар'єру. Але, дякувати Богу, у певному моменті довідалася дуже тонкі речі тієї організації, учасники якої є сьогодні у Верховній Раді. Тоді це були моральні питання, а вони для мене завжди були дуже значущі. Коли зрозуміла, як багато бруду стоїть за політичними речами, відмовилася від політичної кар'єри. А оскільки мене виховували у глибокій вірі, постало питання, як можу по-іншому служити Україні. І я подумала: якщо буду в якійсь спільноті, де матиму матеріальну підтримку, зможу багато зробити для держави. І такою спільнотою стала релігійна. Спочатку виглядало так, що я все прагматично вирахувала. Але згодом мене це захопило, я багато вчилася. Спочатку у Вільному українському університеті у Мюнхені, на факультеті педагогіки, потім — Український католицький університет. А також закінчила «психологію» в Академії управління. Це вже було у монастирі.
— Батьки не відмовляли?
— Тато відмовляв і тоді, і тепер категорично не сприймає цього вибору. Але мама підтримала. Завжди поважала мій вибір.
— А кохання у вас було?
— Було багато захоплень. Але у мене ніколи не було бажання мати сім'ю, дітей. Ніколи не почувалася обділеною через те, що у мене немає сім'ї. Думаю, це мудрість Божа. Свою любов віддаю тим дітям, які недолюблені. Люблю життя, люблю кожну працю, яку роблю, і це дає свої плоди.