Гуцульський Страдіварі
Богдан Костюк із Космача, по-вуличному Штилючків, не лише виготовляє народні інструменти, а й грає на них
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/473007/instrumenty.jpg)
Не раз чула, що є в Україні найбільше село. Це Космач на Івано-Франківщині. А тепер ще й мала можливість переконатися, що воно таки справді найбільше. Бо їхали ми їхали, а село все тягнулося й тягнулося… Його площа — як районного центру — 17 квадратних кілометрів. Та й живе там майже 7 тисяч осіб. І якщо у деяких українських селах взагалі нема шкіл, то у Космачі їх — аж сім.
Космач — одне з найдавніших гуцульських поселень, що славиться своєю давньою і багатою культурою. Село відоме, зокрема, писанкарством і вишивальницями. А ще тут роблять смачнющі сири, бринзу, вурду, проводять майстер-класи з виготовлення сирних «коників» і розповідають про найдавніший гуцульський інструмент — трембіту.
Саме до майстра, знаного в усьому світі як трембітар, Богдана Костюка, якого по-вуличному називають Штилючків, нам й пощастило потрапити. У нього немає музичної освіти, але кожен інструмент у його руках співає радісну пісню і видає тужливу мелодію.
Костюка називають гуцульським Страдіварі, бо ж вміє зробити скрипку, що плаче і бере за серце, трембіту, яка сповіщає про біду і жаль, чи цимбали з тризубом на рамі, які заграють «марша» на гуцульському весіллі…
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/09/%D1%86%D0%B8%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B8.jpg)
— Найдовший інструмент в Україні, а можливо, й в усьому світі, це, звісно, трембіта власного виробництва, що має завдовжки 3 метри і 8 сантиметрів, — каже Богдан Костюк. — Заготовку на трембіту роблю зі смереки, у яку вдарила блискавка. Смерека тоді розпадається на великі шматки. З великих роблю трембіту, а з малих — роги. З 10 тисяч дерев блискавиця може «вдарити» в одну смереку. Треба ходити й шукати.
— Чому важливо, щоб це була саме смерека?
— Бо блискавиця переважно б'є саме у це дерево. Або у грушку. Але підходить для трембіти смерека, бо блискавка у кілька тисяч вольт, коли влучає у дерево, робить його «голоснішим». Можна зробити трембіту і зі «здорової» смереки, але звук вже буде не той.
Мені подумалося: можливо, і Страдіварі робив скрипки з тих дерев, у які влучала блискавка? Вчені досі не можуть «вирахувати» його таємницю…
— Є попит на продаж трембіт?
— До 24 лютого був. А тепер не цікавляться.
— Скільки хочете за свій інструмент?
— 125 доларів. Перед тим, як Руслана їхала на «Євробачення» до Туреччини, купила у мене трембіту, ще одну у Верховині. Точніше, не вона купувала, а продюсер. Стогнав, що немає грошей, бо знімають кліп, бракує коштів, щоб заправити вертоліт 100 літрами пального, аби злетів, навіть просив, щоб я подарував трембіту. Випили тої космацької самогонки і виторгував у мене за 100 доларів. На той час це було 500 гривень. «Бери», — кажу. А потім турецький кореспондент розповів, що у Туреччині Руслана продала трембіту за 13,5 тисячі доларів. Через якийсь час від Руслани приїхав інший продюсер, потім ще раз приїхали, і купили ще одну. Згодом дивлюся по телебаченню якесь документальне кіно, а там — моя трембіта. Руслана демонструвала свої заміські маєтки. Файно там дуже. Мене тішить, що в її будинку є моя трембіта… А ще один киянин брав у мене трембіти і перепродував їх в Америці по тисячі доларів. А мені давав за них по 150.
— Чого не просите більше за такий унікальний інструмент?
— Та нехай собі людина заробить. Але той чоловік вже отримав американське громадянство, і по трембіти більше не приїжджає. Шкода, бо був у мене тоді попит.
— Скільки займаєтеся виробництвом трембіт і як довго робите одну?
— Коли я закінчував школу, у нашому селі щодруга хата — то був майстер або музикант. А зараз п'єтсот хатів треба пройти, щоб знайти майстра або музиканта. Щоб зробити одну трембіту, треба щонайменше два тижні. У 1980 році повернувся з Прибалтики, де зводив будинки з білої цегли. Мені там не підійшов клімат, тож повернувся додому. От тоді і зробив свою першу трембіту.
— Як часто тепер у селі використовують трембіту?
— Як правило, на похороні, або коли вівчарі виходять на полонину.
— У яких країнах є ваші інструменти?
— Навіть у Японії. Правда, коротка. Японці хотіли завдовжки 2,5 метра.
Окрім трембіт, у майстра є гуцульські дерев’яні роги різних розмірів, які виготовив на замовлення туристів. З духових народних інструментів виготовляє сопілки, денцівки, джоломіги (подвійна сопілка). До переліку інструментів, які майстер виготовляє сам, входять також бубни, цимбали.
Пан Богдан про свої вироби розповідав би годинами, оскільки зібрав найцікавіші секрети технології народних майстрів з виготовлення музичних інструментів і власноруч перепробував їх на практиці.
Про кожен свій виріб майстер розповідає з любов’ю, зауважує, що виготовити інструмент — це ще не все, потрібно вдихнути у нього життя, щоб він видавав характерний для нього звук.
За словами майстра, навіть звичайна сопілка вимагає відповідного матеріалу: явір, калина, слива, тростина, такі самі матеріали йдуть на виготовлення джоломіги. З великою любов’ю пан Богдан розповідає, що такої деревини для виготовлення музичних інструментів, як карпатська смерека, явір, навіть береза, немає ніде. Зауважує: «Обичайку для бубна я виготовляю з тоненької, струганої вручну, березової дощечки».
Наостанок кожен інструмент прозвучав у його руках — так підтверджувався талант майстра. Наприкінці пан Богдан зіграв для нас на скрипці, притопуючи у такт ногою, «Гуцулку Ксеню». А потім ми вже всі разом співали «Там під львівським замком…».
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/09/%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BB.jpg)
(Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-тур» за організацію цікавої подорожі).