«Я сьогодні ягід зібрав на тисячу гривень!»
У Карпатах в розпалі сезон збору «чорного золота»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/465157/karpaty3.jpg)
Середина літа, мабуть, найбільш благодатна пора для відпочинку у Карпатах. Хоч наші рідні Карпати чудові у будь-яку пору року, але саме у липні тут щедро родять чорниці – смачні і корисні ягоди, унікальні за своїми поживними якостями. Недаремно їх називають “чорним золотом Карпат”. А для місцевих жителів це ще й можливість заробити “живі” гроші.
Щороку у цей час в карпатські села приїжджають заготівельники цих ягід. Нині за кілограм чорниць платять 60 гривень. Гроші дають одразу, як зважать та пересиплять ягоди у свою тару. Тому у ці спекотні дні чи не всі селяни – від дітей до пенсіонерів – зраненька йдуть на полонини “чесати” ягоди. “Чому “чесати”? – запитає читач, який ніколи не бачив, як збирають чорниці. Бо ягоди збирають спеціальними саморобними пристроями-гребінцями, які називають чесалками.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/karpaty_6.jpg)
Минулими вихідними я також поїхала у Карпати по гриби-ягоди. Усіх любителів тихого полювання одразу розчарую: грибів нема. Жодних! Навіть поганок. Місцеві нарікають на нездалу погоду – страшну посуху. І хоч за день до нашого приїзду йшов сильний дощ, його було явно замало, аби суха земля добряче промокла. А гриби люблять вологу. “То треба, щоб кілька днів так лило, – каже мені місцева жителька пані Оксана. – Тоді підуть гриби”. Та наразі місцевим не до грибів. Щодня ходять по ягоди.
Поки говоримо з пані Оксаною, до хати вбігає хлопчисько років дев’яти. Це однокласник її сина. Прийшов у гості. І перше, що голосно каже з порога: “А я сьогодні ягід зібрав на тисячу гривень!”. Коли хлопці вийшли з хати, запитую жінку, чи правда, що малий так багато зібрав? Вона сміється. “Та де, – каже, – хваляться один перед одним. Перед тим казав моєму малому, що на 400 гривень зібрав...”. Також незле. Буде мати на солодощі і на зошити для школи. «Я сьогодні також багато ягід зібрала, – продовжує розмову пані Оксана, – але здавати не пішла. Може, завтра будуть дорожче приймати. Бо сьогодні до нас із Закарпаття багато людей прийшло здавати ягоди. У них там багато росте, а беруть їх дешевше, тож вони сюди несуть (село, де живе пані Оксана, межує із Закарпаттям. – Авт.). Нам тут ціни збивають. Вони і раніше до нас несли, бо коли ягоди тільки почали дозрівати, вони їх чесалками збирали і своїм заготівельникам здавали. А перші ягоди «чесати» не можна. Бо чесалки рвуть і зелені ягоди, і листя. Це варварство. Тих заготівельників, які перші врожаї приймали, оштрафували. То вони до нас понесли». До речі, вперше від пані Оксани почула, що закарпатців тут називають «бляхами». «Вони нас поляками називають, бо наші землі колись були під Польщею, а ми їх – бляхами», – каже пані Оксана. А ось чому їх так називають, вона не знає.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/karpaty_5.jpg)
...Беру миску і йду збирати чорниці. По дорозі зустрічаю чоловіка з майже повним пакетом. Думаю, невже гриби знайшов? Вітаюся і запитую, чи у пакеті гриби? “Та де, – каже, – грибів зовсім нема. То я лікувальні квіти збираю – арніка називаються. Їх на Закарпатті приймають – за кіло платять 700 гривень. Але я мало знайшов. Вже все повизбирували. Як їх почали приймати, то всі з нашого села за тою арнікою ходили, один перед одним поспішали. Спочатку за кіло платили 250 гривень, тепер – 700. Кажуть, будуть навіть 800 платити. Але квітів вже нема. У мене тут грамів 300 від сили. Завтра на ягоди піду”.
А я знаходжу гарну поляну на сонячному боці гори, де росте багато кущів чорниці, і починаю збирати. Зриваю кожну ягідку акуратно, як намистинку. Під час збирання зазвичай не їм, щоб набрати більше. Через годину спина болить несамовито, та ще й оводи покусали. Але вирішила, поки цілу миску не зберу, не відступлюся. Та ще натрапила на поляну зі суницями. А лісові суниці – це справжній делікатес…
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/karpaty_1.jpg)
Поки збирала, повз мене пройшло кілька людей з важкими наплічниками. Думала, туристи, та коли підійшли ближче, зрозуміла, що це збирачі “чорного золота”. Вони вже свій врожай зібрали, бо зазвичай по ягоди йдуть зраненька, а по обіді вже несуть здавати. Один з них підійшов до мене, побачив мою миску, співчутливо усміхнувся і питає: “А у вас дергачки нема?”. Дергачка – це та сама чесалка, хто як називає. Кажу, що нема, але мені і руками нормально збирати. Тоді дістає з сумки свою дергачку і дає мені: “Я вам подарую”. Дякую, але від подарунка відмовляюся. По-перше, я не вмію нею користуватися, а по-друге, я ж не збираю у промислових масштабах, як вони. Мені щоб вдома поїсти зі сметанкою і цукром, а після дергачки багато сміття – листя, жуки, зелені ягоди. То все треба перебирати. Це зайва і нудна праця. Тим паче, мені подобається збирати вручну. Це майже ювелірна робота, бо вибираю найкрупнішу і найбільш достиглу ягоду, зриваю акуратно, щоб не роздушити пальцями. Одне слово, ручна робота!
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/karpaty_4.jpg)
Нарешті моя миска майже повна, і я повертаюся до хати. Але по дорозі вирішила зазирнути під ялинку, де минулого року знайшла з десяток козарів. Піднімаю нижню гілку, яка майже лежить на землі, і очам не вірю: молоденький козарик. Один як цвяшок.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/karpaty_2.jpg)
Звісно, я облазила цю місцину вздовж і впоперек, бо мав би бути другий! Але так нічого більше і не знайшла. Коли розповіла про свою знахідку місцевим, вони дуже здивувалися. Жартували, що це, мабуть, єдиний гриб на всі Карпати. А потім з оптимізмом припустили: може, то вже має розпочатися грибний сезон? Але конче треба рясних дощів. Тільки-но ми зібралися їхати до Львова, почав накрапати дощ. Сподіваюся, наступними вихідними, крім ягід, будемо збирати і гриби!