«Він почав мене душити. Зрозуміла, що непритомнію...»
В Україні понад 600 жінок на рік помирають від домашніх тиранів!
У Фейсбуці звернула увагу на повідомлення пані Оксани, яка поділилася роздумами на болісну тему: «Задумалась про психологічну допомогу жінкам, які пережили домашнє насилля. Бо сама з цього жаху вибираюсь»… Тож вирішила вислухати історії українських жінок, які стали жертвами домашніх тиранів.
Пані Оксана розлучилася з першим чоловіком. Після розлучення 41-річна нині жінка познайомилась з чоловіком, молодшим за себе на 13 років. Розуміла, що ці стосунки не можуть бути тривалими, але чоловік так наполегливо залицявся…
— З колишнім чоловіком прожила 15 років, — каже пані Оксана. — Звісно, були сварки, конфлікти, але ніколи не бив. Після розлучення мені потрібна була чоловіча допомога у новій квартирі. І мій новий залицяльник намагався усіляко допомагати. Але наскільки намагався мені у всьому догоджати, настільки ж не сприймав мою дитину. Це насторожувало. Ми прожили з ним рік. І він не намагався налагодити стосунки з моєю дитиною… Зі мною був занадто лагідний, поступливий, а з дитиною — агресивний. Після чергового його конфлікту з сином я сказала, щоб він шукав собі квартиру (був із іншого міста). Наступного дня сина забрав батько, і ми з ним залишилися вдвох. Він розраховував на романтичний вечір. Ніколи не вживав алкоголю, а того вечора купив у магазині «чвертку» горілки. Коли випив, став агресивним: «Ти така-сяка, хочеш до колишнього повернутися!». А тоді підбіг до мене і почав душити. Я розуміла, що непритомнію. На мить мене відпустив, зрозумів, що залишаться сліди від рук, і почав душити капюшоном від халата… Потім мене відштовхнув. Я відлетіла в інший кінець кімнати. Я боса, у футболці, у штанах, просто з балкона перескочила (живу на першому поверсі) і побігла по допомогу…
Оксана звернулася із заявою до поліції, правоохоронці його виселили. Поліція відкрила кримінальне провадження. Жінка тим часом поспілкувалась з колишньою дружиною свого співмешканця.
— Я знала, що він розлучений, у тому шлюбі при пологах у нього померла дитина. Я сконтактувалася з його колишньою дружиною. Мене цікавило, чи він її бив, чи душив? Не бив, але регулярно душив. Вони були три роки одружені. Навіть душив, коли вона була вагітною…
— Отримував від цього задоволення?
— Я вивчала психологію. Думаю, у нього «роздвоєння особистості». Виріс у дитячому будинку. Можливо, у нього синдром покинутої дитини. Я старша від нього, і сказала, що виганяю його зі свого життя… Я звернулась до психологів, щоб допомогли вийти з посттравматичного стресу. Зареєструвалася на сайті Tellme (безкоштовні психологічні консультації). Психолог давала практичні поради: «поміняйте замки», «поміняйте номер телефону», «заяву з поліції не забирайте». Але слідчі закрили справу за відсутністю складу злочину. Бо він свідчив зовсім по-іншому. Сказав, що я випила, зчинила істерику, скандалила. Сама себе подряпала і вистрибнула з балкона… Зараз він мене переслідує, діймає телефонними дзвінками. Змушена була переїхати до родичів. Його номер заблокувала. Але він дзвонить з прихованого приватного номера… Коли прийшов по свої речі, почав гримати по вікнах, я зателефонувала до поліції. Через 45 хвилин правоохоронці передзвонили і запитують: «Ну що він там робить? З ножем стоїть? Їхати нам чи не їхати?».
— Ви зверталися у центри допомоги жінкам від домашнього насилля?
— Зверталась у «Ла Страду» («Гаряча лінія» з запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації. — Авт.). Мене запитали, чи маю власне житло?. Кажу: «Маю». «Ви маєте засоби до існування?». «Так», — відповідаю. Сказали, що дають притулок жінкам, які усього цього не мають. Зверталась до нього на роботу. Відповіли, що претензій до нього як до працівника не мають, а сімейні проблеми їх не стосуються. У своїй квартирі досі не можу перебувати, бо мені все нагадує про той випадок. Маю панічні атаки, бракує повітря. Приймаю заспокійливі таблетки, зміна обстановки пішла мені на користь.
А ось життєва історія пані Ірини.
— Я вийшла заміж у 24 роки. Чоловік любив і мене, і дітей. За 10 років спільного з ним життя народила п’ятьох. Раптом почав мене ревнувати. Дійшло до патологічних ревнощів. Ревнував до лікарів, сусідів, друзів. Намагалась уникати чоловіків. Почав принижувати. Боялась одного: якщо розлучуся, він забере дітей. Молодшому сину на той час було 1,5 року, старшій донечці — 11… Ми продали квартиру у якій жили, і переїхали до моїх батьків. Він купив ділянку і мав будувати будинок. Добре заробляв. Я ще пів року з ним прожила. Але він далі агресивно ревнував, міг за руку хапнути, за волосся потягнути. Тоді вирішила, що на тому край! Ми розлучилися.
— Як собі давали раду?
— Після розлучення минуло 15 років. Спочатку важко було… Я з дитинства в’язала. Колежанка казала: «Чого не в’яжеш речі людям? Я знайду тобі клієнтів». Вдень я займалася дітьми, а вечорами-ночами в’язала і так заробляла. Отримувала також допомогу на дітей від держави. Колишній чоловік від дітей відмовився.
Коментар для «ВЗ»
Наталія Пашко, психолог
— Вийшла чудова книга «Добробут і безпека жінок». Це дослідження щодо насильства над жінками в Україні, проведене під патронатом ОБСЄ. Що ускладнює вихід із токсичних стосунків? Суспільні стереотипи! Нібито «жінка сама винна», «не треба виносити сміття з хати», «домашнє насилля — справа сім’ї». Якщо жінка ухвалює рішення вийти із цих стосунків, стикається у суспільстві з осудом! Що це вона не вберегла родину… В Україні понад 600 жінок на рік помирають від домашніх тиранів!
Є центри, які допомагають жінкам. Бо особа, яка переживає насильство, виснажена… Жінки, з якими я працювала, казали: «У мене не було сил зібрати дітей і кудись втікати». Коли людина майже не спить, вона не може об’єктивно сприймати реальність. У неї «тунельне» мислення: виходу немає…
0800−307−305 — лінія підтримки осіб, що зазнали домашнього насильства, при ЛМЦСССДМ.
096−890−70−70 — духовно-психологічна підтримка при гарнізонному храмі Св. апостолів Петра і Павла.
Читайте також: Паніка в час пандемії, депресії, як пережити розлучення — психіатр Ростислав Гривул у проєкті «Балючі теми»