У круглій стайні – більше молока

Поки в інших областях Укра­їни подекуди з’являються перші круглі житлові бу­динки, на Волині будують купольні… ферми!

Зокрема, така запрацювала у селі Богушівці Луцького району. Там місцевий господар Рус­лан Митько звів дивовижне приміщення для кіз англо-нубійської породи. І ствер­джує, що завдяки нехитрій будові підвищується продук­тивність тварин та поліпшу­ються властивості молока.

Руслан Митько створив унікальну козячу ферму. Фото з особистого архіву Руслана Митька
Руслан Митько створив унікальну козячу ферму. Фото з особистого архіву Руслана Митька

Розділив купол на «дитсадок» та «пологову» залу

Чоловік не випадково захо­пився розведенням «англо-ну­бійців»: на відміну від інших кіз, вони дають більше білопінної продукції, краще пристосовані до умов сухого спекотного клі­мату, стійкіші проти хвороб і ма­ють триваліший сезон для роз­множення. До речі, ця порода виведена британськими селек­ціонерами у минулому сторіччі.

Раніше пан Руслан утриму­вав своїх підопічних у звичайно­му прямокутному хліві. Копир­саючись в Інтернеті, натрапив на інформацію про те, що за кордоном чимало фермерів створюють домашнім тваринам купольні ферми. Волинянин теж спокусився повести справу по-новому — зайнявся будівни­цтвом диво-«козятника». Мір­кував: «Якщо у німців, францу­зів та швейцарців виходить, то і в мене вдасться».

Ентузіаст власним прикла­дом хоче показати, що село може заробляти не лише на вирощуванні пшениці, картоплі чи соняшнику, а й виробляючи екологічно чисті продукти з ко­зячого молока. А воно ж — ко­рисне та унікальне за своїми харчовими та цілющими влас­тивостями.

Ще досі триває облаштуван­ня нового приміщення, проте ґазда вже поселив тут чотири­ногих особин. Ті помітно відріз­няються від своїх українських «одноплемінників». «Англо-ну­бійці» більшого розміру, однак дуже граційні, з довгими обви­слими вухами, округлим носом, який називають «римським». У купольній фермі Митька все об­лаштовано як в європейських колег: є стійла для дорослих особин, «дитячий садок» та «пологова зала».

Нема гострих кутів — тварини спокійні!

— Приміщення без гострих кутів, тому кози стали спокій­нішими та менш агресивними, — розповідає пан Руслан. — За­значені тварини чудово відчу­вають настрій людей, легко йдуть на контакт. Малеча часто навіть на руки проситься, щоб отримати свою порцію ласки. Після «переселення» загальний стан стада помітно поліпшив­ся. Упевнений: це через те, що їх утримання у круглій споруді стало комфортнішим.

Кози тут вільно гуляють обго­родженою територією. Довкола ферми — розкішна зелена оаза: впадає в очі різнотрав’я на ви­пасах. Тож поголів’я зростає у природних умовах за новітніми європейськими стандартами.

Фермер уже поставив перед собою нове завдання — створи­ти на Волині першу сироварню на відкритому вогні.

— Маю розроблений уні­кальний дизайн цього об’єкта, — наголошує Руслан Митько. — Впевнений, що з точки зору технології, обладнання та логіс­тики моя сироварня не матиме аналогів в Україні. Адже ввесь цикл виробництва відбувати­меться в одному місці — від ви­пасу до визрівання готового сиру.

Із молока молодий господар виготовляє сири й корисні солодощі. Фото з особистого архіву Руслана Митька
Із молока молодий господар виготовляє сири й корисні солодощі. Фото з особистого архіву Руслана Митька

А поки він готує продукцію із молока більш традиційним способом. Виходять ароматні сири на всяк смак. Для найви­багливіших гурманів створено лінійку корисних солодощів. Чого лише варті сирні трюфелі Митька (особливо з кавою)!

Читайте також: Хатина — з глини, вішалка — з граблів

Схожі новини