Передплата 2024 «Добра кухня»

Грипу не вилікують, почервоніння очей не знімуть

Лікар назвала п’ять найпоширеніших ситуацій, коли ми даремно приймаємо антибіотики

У ВООЗ підрахували: щороку у країнах ЄС через серйозну бактеріальну інфекцію, з якою не змогли впоратися ліки, помирають близько 25 тисяч пацієнтів. Ці люди могли б жити, адже їм вчасно поставили діагноз та вчасно призначили лікування. От тільки бактерії, якими вони були інфіковані, виробили стійкість до антибіотиків і на запропоновану терапію не відреагували… Українці також часто приймають антибактеріальні препарати не за призначенням.

Запровадити продаж антибіоти­ків за електронним рецептом в Укра­їні планують з 2022 року. Які хвороби ми намагаємося лікувати за допомогою антибіотиків і чому цього робити катего­рично не можна, «ВЗ» розповіла лікарка-епідеміологиня Львівського обласного центру контролю і профілактики хво­роб МОЗ України Олена Якубич.

Грип, ГРВІ та інші вірусні захворювання

Антибіотики пригнічують ріст бактерій або ж убивають їх. А от на віруси вони не впливають. Грип — це вірусне захворю­вання. Проте у людини, яка на нього хво­ріє, може виникнути ускладнення у вигля­ді приєднаної бактерійної інфекції, і тоді лікар призначить такому пацієнту антибі­отикотерапію.

Бронхіт, синусит, інфекції вуха

Хоча спричиняти ці захворювання мо­жуть як віруси, так і бактерії, не поспішай­те витрачати гроші на антибіотики. А от відвідати лікаря точно не завадить. Фа­хівець сам призначить вам антибактері­альні препарати, якщо буде певний, що причина — у бактеріальній інфекції, а ваш випадок можна буде класифікувати як важкий.

Запалення очей

Як часто, коли у вас було почервонін­ня і запалення очей, ви йшли в аптеку, і провізор пропонував вам антибіотики у формі очних крапель? Але не знаючи точ­но, що саме викликало запалення, ви не тільки витрачаєте кошти, купуючи не по­трібні вам ліки, а й ризикуєте власним здоров’ям. Не займайтесь самолікуван­ням — використовуйте антибактеріальні препарати лише за призначенням лікаря та коли точно відомо, яка саме інфекція викликала захворювання.

Порізи

Не використовуйте антибактеріаль­ні мазі, щоб запобігти інфікуванню рани за незначних порізів, бо, за статистикою, лише 3% таких ран інфікується. За по­верхневих ран лікарі призначають антибі­отики лише в окремих випадках:

 • хворим на цукровий діабет (особли­во якщо рана у них розташовується на нозі);
 • за ушкоджень понад 5 см;
 • коли рана забруднена.

З метою профілактики захворювань

Не приймайте антибіотики, щоб «за­побігти хворобі». Антибіотики — це ліки, призначити які може виключно лікар, і виключно для профілактики та ліку­вання бактеріальної інфекції. Надмір­не, необґрунтоване, безконтрольне ви­користання антибіотиків призводить до виникнення резистентності (стійкості) бактерій до цих препаратів. Саме бакте­рії стають стійкими до антибіотиків, а не сама людина чи тварина. Ці бактерії мо­жуть заражати людей і тварин, виклика­ючи інфекції, які важче піддаються ліку­ванню, ніж ті, які спровокували нестійкі бактерії.

Резистентність до антибіотиків є од­нією з найбільших загроз у сфері охо­рони здоров’я в усьому світі, оскільки призводить до збільшення медичних ви­трат, тривалої госпіталізації і збільшення смертності.

Як запобігти антибіотикорезистентності?

 • Не займайтеся самолікуванням.
 • Приймайте лише ті антибіотики, які призначив вам лікар.
 • Не переривайте курсу лікування.
 • Завжди завершуйте курс антибіо­тикотерапії, навіть якщо відчули, що вам стало краще.
 • Не продовжуйте курсу лікування без відома лікаря.
 • Ніколи не використовуйте антибіо­тики, які залишилися після завершення курсу терапії.
 • Не консультуйте друзів, родичів, знайомих і не радьте їм жодних препара­тів.
 • Ніколи не діліться антибіотиками з іншими.
 • Запобігайте інфікуванню: регуляр­но мийте руки з милом, уникайте контак­тів із хворими людьми і вчасно робіть щеплення.

Читайте також: Що з'їсти, якщо мучить печія: список продуктів

Схожі новини