Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Не вбив Covid-19 – може вбити «чорний грибок»?

В Індії зафіксували майже 9 тисяч випадків мукормікозу. Чим небезпечна ця інфекція і хто у групі ризику?

Мукормікоз — рідкісна, проте важка грибкова інфекція, яку останнім часом дедалі частіше виявляють у пацієнтів із Covid-19. Значних спалахів інфекції наразі не фіксують у жодній з країн — за винятком хіба що Індії, але там живе майже 1,4 мільярда людей, тож навіть 9 тисяч випадків на таку кількість населення — не так уже й багато. Проте з огляду на небезпечні ускладнення і високий ризик летальних наслідків ця хвороба викликає серйозне занепокоєння у медиків цілого світу

Про випадки грибкової ін­фекції, відомої як мукормікоз, або «чорний грибок», перши­ми повідомили лікарі з Індії — країни, яка потерпає від но­вого мутованого штаму коро­навірусу. Хвороба не нова, ме­дики й раніше фіксували такі випадки, проте вони не були настільки масовими. Як пові­домляє Indian Express, під час першої хвилі пандемії Covid-19 у штаті Махараштра за кіль­ка місяців могли зафіксувати лише декілька випадків цього захворювання. Як правило, у людей, які практично не контр­олюють свого цукрового діа­бету і пацієнтів із ослабленим імунітетом. Однак за останні кілька тижнів тут зареєструва­ли майже 30 випадків мукор­мікозу.

Захворювання діагносту­ють як серед госпіталізованих з коронавірусом, так і серед тих, хто одужує від Covid-19. Інфекція має переважно шкір­ні прояви, але також нерідко вражає легені і мозок. У деяких випадках необхідно терміново видаляти уражені ділянки тіла, бо тільки так можна врятувати життя хворому.

Мукормікоз викликає окре­ма група пліснявого грибка, відома науці як мукорміцети. Вони живуть поряд із нами, проте зазвичай не становлять небезпеки для людей зі здо­ровою імунною системою. Як стверджують експерти, інфекція уражає людей тоді, коли вони довший час при­ймають ліки, що зменшує їхню здатність протидіяти патоге­нам. Найбільш вразливими до мукормікозу є пацієнти, які приймають стероїди та інші протизапальні препарати, що пригнічують імунітет.

Як проявляється «чорний грибок»?

Першими «дзвіночками» є біль і почервоніння навколо очей або носа. Згодом приєд­нуються лихоманка, головний біль, кашель та задишка. У блювоті можуть бути присутні домішки крові. Психічний стан пацієнта змінюється. Згідно з рекомендаціями спеціалістів у галузі охорони здоров’я, ін­фікування мукорміцетами слід запідозрити, коли при­сутні такі ознаки:

 • синусит — закладеність і виділення з носа (чорного за­барвлення або кров’янисті);
 • локальний біль у ділянці вилиць, біль, оніміння або на­бряк з одного боку обличчя;
 • зміна забарвлення тка­нин піднебіння і носових па­зух з блідо-рожевого на чор­нуватий;
 • ураження щелепи (мо­жуть почати розхитуватися зуби);
 • нечіткість зору або дво­їння в очах, що супроводжу­ється болем;
 • некроз шкіри;
 • тромбоз;
 • біль у грудях, утрудне­не дихання, викликані плев­ральним випотом (накопи­ченням патологічної рідини у плевральній порожнині).

Експерти наголошують: якщо у хворого є імуноде­пресія або пацієнт з Covid-19 приймає імуномодулятори і у нього закладений ніс, це не обов’язково прояв бактеріаль­ного синуситу. Критично важ­ливо провести дослідження і виключити наявність грибкової інфекції.

Як діагностують мукормікоз?

Метод діагностики зале­жить від локалізації інфекції. Лікар бере зразок біологічного матеріалу з дихальної систе­ми пацієнта для проведення лабораторних досліджень. Та­кож може проводитися біопсія тканин або КТ легенів, носових пазух тощо.

Як лікують?

Очевидно, що грибкова ін­фекція підлягає лікуванню про­тигрибковими засобами, проте у деяких випадках може зна­добитися хірургічне втручання. Лікарі наголошують, що над­звичайно важливим у лікуванні грибкових інфекцій є контроль рівня глюкози у крові (особливо у хворих на цукровий діабет), зменшення тривалості прийому і дози стероїдів та припинення прийому імуномодулювальних препаратів.

Щоб підтримати адекватний рівень рідини в організмі, про­водять вливання звичайного фізіологічного розчину (перед інфузіями амфотерицину В та інших протигрибкових препара­тів). Лікування триває протягом 4−6 тижнів (як мінімум).

Життя після операції

Мукормікоз може призвес­ти до втрати верхньої щелепи та ока. «Пацієнтам доведеться змиритися із втратою певних функцій — труднощами з жу­ванням, ковтанням, естети­кою обличчя, що призведе до зниження самооцінки. Однак сучасна медицина дозволяє замінити ці частини тіла від­повідними штучними замін­никами (протезами). Про­тезування відсутніх структур обличчя після операції можна проводити після того, як стан пацієнта стабілізується, тож лікарям важливо запевнити хворого, що він отримає свій протез і зможе повернутися до нормального життя, але зго­дом. Тоді у людини не виникне паніка і не посилиться постко­відний стресовий розлад, який сьогодні не є вже рідкістю», — наголошує щелепно-лицевий протезист Б Срінівасан.

Чи можна запобігти мукормікозу?

«Чорний грибок» — рідкіс­не захворювання, однак деякі групи людей є більш вразли­вими до нього. Це — пацієнти із неконтрольованим цукровим діабетом, пацієнти, які засто­совують стероїди, хворі, які тривалий час перебувають у ре­анімації, а також особи із важки­ми супутніми захворюваннями, після трансплантації органів чи тканин і перенесених онкозах­ворювань.

Тож як уберегтися від грибка?

 • Якщо потрібно відвіда­ти пиловий будівельний об’єкт (наприклад, помешкання, в якому триває ремонт), фахівці радять одягнути медичну маску.
 • Якщо працюєте на горо­ді чи у саду, обробляєте ґрунт, взаємодієте з мохом чи гноєм, одягайте закрите взуття, штани і сорочку на довгий рукав. Не забудьте про рукавички.
 • Дотримуйтеся правил особистої гігієни.

Коментар для «ДЗ»

Надія Рудницька, експерт департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з пульмонології

Надія Рудницька (від початку панде­мії лікарка надає допомогу па­цієнтам зі середньою важкістю і важким перебігом Covid-19 у Центрі легеневого здоров’я)

«Будь-який штам коронаві­русу є дуже небезпечним, адже може викликати міокардити (запалення серцевого м’яза), загострення вегето-судинних проблем, стрибки артеріаль­ного тиску, печінкові, шлункові розлади, депресивні стани.

Щодо грибкових уражень. Це зараз, згідно з новим про­токолом, ми призначаємо мен­ше антибіотиків, а попередні передбачали дещо іншу тактику лікування. На тлі антибіотико­терапії теоретично можуть ви­никати мікози, проте ми цього у наших пацієнтів не спостері­гали".

Андрій Гелий, Наталія Гелий для газети «Добре здоров'я»