Дерево-фенікс
Житель села Ворошилівки колишнього Тиврівського району Вінницької області Олександр Мельник упродовж кількох останніх років закладає посадки павловнії
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/436292/derevo.jpg)
Нині у своїй теплиці він вирощує майже чотири тисячі саджанців цього унікального дерева, якими радо ділиться з усіма охочими.
У дикій природі павловнія поширена на Далекому Сході і в Східній Азії (Японія, Корея, Китай, Лаос, В’єтнам). Вона має й інші назви: дерево-фенікс, адамове або ж драконове дерево…
Шанувальником цього екзота пан Олександр став ще 30 років тому, коли працював за кордоном ландшафтним дизайнером. Чоловік стверджує, що одне дерево щодня виробляє 6 кг кисню та поглинає до 22 кг вуглецю. За такими показниками з ним не зрівняються навіть ялина чи сосна. І найдивовижніше: азіатський гість росте найшвидше у світі.
— Протягом 4−6 років він набуває розмірів, яких дуб, клен, ясен та липа досягають майже за пів століття, — стверджує господар.
До речі, після вирубки павловнія дає нові пагони. Лише раз закладена плантація може бути використана для отримання восьми «врожаїв» без зниження продуктивності.
Деревина павловнії пожежостійка (фактично не горить), не ушкоджується комахами й має чудові акустичні властивості. З неї виготовляють меблі, музичні інструменти та обладнання для концертних залів і студій звукозапису, жалюзі, паркет, віконні рами, папір тощо. Крім того, це чудова сировина для виробництва біопалива. А листя, котре містить до 22% білків, охоче поїдають тварини.
— Вважаю, що павловнія може стати окрасою зелених зон та парків України, а також допомогти врятувати нашу планету від екологічної катастрофи, — каже ентузіаст. — Мені довелося тривалий час експериментувати з тим, щоб знайти найбільш придатний для нашого краю сорт цієї рослини. Пробував, наприклад, вирощувати саджанці, привезені з Японії, Китаю, Кореї, В’єтнаму, Італії. І врешті-решт успішно розв’язав таке завдання. Торік разом із дядьком посадили павловнію на площі вісім гектарів.
Упродовж двох років я вже роздав три тисячі саджанців та стільки ж продав. Як їду кудись автівкою, то набираю повний багажник деревець і роздаровую представникам церков, шкіл, лікувальних закладів, воїнам-землякам — учасникам антитерористичної операції. Мій зять загинув, захищаючи Україну, біля його могили я посадив павловнію.
За порадами щодо вирощування цього дерева до Олександра Мельника вже звертаються лісівники. Він залюбки ділиться секретами. Пояснює, що спершу висаджує насіння в ящики зі слабокислим ґрунтом. А після проростання пересаджує рослини в окремі горщики, які, зауважимо, виготовляє власноруч.