Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Руки треба мити. І бажано з милом!

Найпоширеніші літні хвороби – шлункові токсикоінфекції, спричинені різними кишковими паличками

— До «літніх» хвороб відносять велику групу інфекційних шлунково-кишкових захворювань, — зазначає гастроентеролог Ірина Ткачук. — Найчастіша причина їх появи — заковтування води під час купання у стоячих водоймах, вживання немитих овочів, фруктів і недотримання особистої гігієни. У мене іноді складається враження, що люди просто забули, що руки треба мити, і бажано з милом! Якщо ж уникнути шлункової інфекції не вдалося, з’явилися рідкий стілець, блювота, температура, болі у шлунку, лікар рекомендує дотримуватися питного режиму, застосовувати легкі ферментні препарати та абсорбенти і невідкладно звернутися по медичну допомогу. Інакше можна запустити серйозне захворювання, наприклад, сальмонельоз або серозний менінгіт.

Бережіться теплового удару і зневоднення організму

«Друга група захворювань — літні, тому що викликані спе­кою, — зазначає лікар. — Високий температурний режим вимагає збільшення денної норми ріди­ни. Однак тут все залежить від стану здоров’я. Якщо мова про здорову людину, то зазвичай втрата рідини за літніх темпера­тур збільшується на 30−50 від­сотків». Цю втрату лікар Ткачук рекомендує заповнювати не со­лодкими газованими напоями, лимонадом, а прохолодними чаєм, морсом, квасом. При цьо­му варто пам’ятати, що разом із потовиділенням збільшується не лише втрата рідини, а й втрата солей. Тому бажано їх відшкодо­вувати повноцінною мінераль­ною водою. «Якщо ж у людини є якесь хронічне захворювання, то питання про збільшення денної норми рідини слід обговорити з лікуючим лікарем, — наголошує медик. — І, звичайно, навіть здо­ровим людям слід пам’ятати, що тепловий режим серйозно впливає на судинний і венозний тонус, тому у спеку легко зазна­ти теплового чи сонячного удару. Я наполегливо рекомендую не зловживати сонячними ваннами по кілька годин поспіль, щоб не дозасмагатися до опіків та пере­гріву організму».

Жіночі «літні» хвороби

Багато проблем після відпо­чинку у жінок. Про специфічні «відпускні» захворювання роз­повідає Інна Качанюк, аку­шер-гінеколог.

«До найпоширеніших „літ­ніх“ захворювань відносять кандидози і бактеріальні ва­гінози. У більшості випадків причина хвороби — порушення звичного режиму харчування, зміна клімату. І, звичайно, но­сіння стрингів, вузьких джинсів і щоденних прокладок також може призвести до появи не­дуг. Головна профілактика та­ких захворювань — дотримання особистої гігієни і режиму хар­чування». Найнеприємніше, що ці захворювання швидко пере­ходять у хронічну фазу. Якщо дотримуватися правил особис­тої гігієни та уникати факторів ризику, то можна звести недугу до тривалої ремісії. Головне — зауважити хворобу на гострій стадії, яка ще не перейшла в хронічну. «Самолікуванням кра­ще не займатися, оскільки це призведе тільки до поглиблен­ня процесу і переходу у хроніч­ну форму, тоді лікування може тривати місяцями», — радить гі­неколог. Несвоєчасне лікування запальних процесів може при­звести до ускладнень під час вагітності — аж до передчасних пологів. «На липень припадає пік захворюваності на різні види мікоплазмозів, а також інфекції, спричинені хламідіями і трихо­монадами. Це хвороби, що пе­редаються статевим шляхом, і, як правило, виникають вони влітку у період відпустки. Ліку­ються швидко — 10−14 днів, але це якщо до лікаря звернутися своєчасно, поки хвороба не пе­рейшла з гострої фази у хроніч­ну», — пояснює лікар.

Окремо — про купання. Три­вале перебування у воді може спричинити появу циститу.

Причина цього поширеного захворювання — переохоло­дження або купання у воді, де є бактерії стрептококів, стафі­лококів. Цистит — інфекція, яку лікувати треба відразу, бо вона швидко переходить у хронічні форми. І тоді за будь-якого пе­реохолодження відбувається загострення.

«Не слід піддаватися закли­кам рекламних роликів і при­значати самій собі препарати, — рекомендує гінеколог. — Ні до чого хорошого це не призведе. Тільки після здачі аналізів можна виявити збудник хвороби і при­значити правильне лікування».

Не забудьте «дорожню» аптечку

І останнє. Вирушаючи навіть у нетривалий вояж, особли­во за кордон, приділіть увагу зборові дорожньої аптечки. «За кордоном чимало ліків за­реєстровані під іншою назвою, — наголошує провізор Олена Будник, — тому вас просто мо­жуть не зрозуміти в аптеці. Та й у всіх цивілізованих країнах ліки продають тільки за рецептом лікаря. Рекомендуємо такий набір особистої аптечки, який містить хоча б один із засобів кожної групи вже знайомих вам препаратів. Покладіть препарат від «закачування», що запобігає нудоті, запамороченню. Навіть якщо ви не «сердечник», ві­зьміть із собою валокордин, ва­лідол. Вони допоможуть зняти «дорожній стрес». Не забудьте покласти фестал, алохол, ак­тивоване вугілля — усе те, що допоможе «підстрахувати» ваш шлунок від несподіваної реак­ції на місцеву воду. Препарати проти діареї, засоби від голов­ного болю, протиалергійні за­соби. Бактерициди для знеза­ражування води, репеленти у вигляді мазей та аерозолів.

Вміст аптечки, що може бути доповнений у кожному конкрет­ному випадку, дозволить уник­нути можливих незручностей у подорожі. Особам із хронічними захворюваннями «комплектува­ти» індивідуальну аптечку допо­може лікуючий лікар.