Руки треба мити. І бажано з милом!
Найпоширеніші літні хвороби – шлункові токсикоінфекції, спричинені різними кишковими паличками
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/435796/3972381.jpg)
— До «літніх» хвороб відносять велику групу інфекційних шлунково-кишкових захворювань, — зазначає гастроентеролог Ірина Ткачук. — Найчастіша причина їх появи — заковтування води під час купання у стоячих водоймах, вживання немитих овочів, фруктів і недотримання особистої гігієни. У мене іноді складається враження, що люди просто забули, що руки треба мити, і бажано з милом! Якщо ж уникнути шлункової інфекції не вдалося, з’явилися рідкий стілець, блювота, температура, болі у шлунку, лікар рекомендує дотримуватися питного режиму, застосовувати легкі ферментні препарати та абсорбенти і невідкладно звернутися по медичну допомогу. Інакше можна запустити серйозне захворювання, наприклад, сальмонельоз або серозний менінгіт.
Бережіться теплового удару і зневоднення організму
«Друга група захворювань — літні, тому що викликані спекою, — зазначає лікар. — Високий температурний режим вимагає збільшення денної норми рідини. Однак тут все залежить від стану здоров’я. Якщо мова про здорову людину, то зазвичай втрата рідини за літніх температур збільшується на 30−50 відсотків». Цю втрату лікар Ткачук рекомендує заповнювати не солодкими газованими напоями, лимонадом, а прохолодними чаєм, морсом, квасом. При цьому варто пам’ятати, що разом із потовиділенням збільшується не лише втрата рідини, а й втрата солей. Тому бажано їх відшкодовувати повноцінною мінеральною водою. «Якщо ж у людини є якесь хронічне захворювання, то питання про збільшення денної норми рідини слід обговорити з лікуючим лікарем, — наголошує медик. — І, звичайно, навіть здоровим людям слід пам’ятати, що тепловий режим серйозно впливає на судинний і венозний тонус, тому у спеку легко зазнати теплового чи сонячного удару. Я наполегливо рекомендую не зловживати сонячними ваннами по кілька годин поспіль, щоб не дозасмагатися до опіків та перегріву організму».
Жіночі «літні» хвороби
Багато проблем після відпочинку у жінок. Про специфічні «відпускні» захворювання розповідає Інна Качанюк, акушер-гінеколог.
«До найпоширеніших „літніх“ захворювань відносять кандидози і бактеріальні вагінози. У більшості випадків причина хвороби — порушення звичного режиму харчування, зміна клімату. І, звичайно, носіння стрингів, вузьких джинсів і щоденних прокладок також може призвести до появи недуг. Головна профілактика таких захворювань — дотримання особистої гігієни і режиму харчування». Найнеприємніше, що ці захворювання швидко переходять у хронічну фазу. Якщо дотримуватися правил особистої гігієни та уникати факторів ризику, то можна звести недугу до тривалої ремісії. Головне — зауважити хворобу на гострій стадії, яка ще не перейшла в хронічну. «Самолікуванням краще не займатися, оскільки це призведе тільки до поглиблення процесу і переходу у хронічну форму, тоді лікування може тривати місяцями», — радить гінеколог. Несвоєчасне лікування запальних процесів може призвести до ускладнень під час вагітності — аж до передчасних пологів. «На липень припадає пік захворюваності на різні види мікоплазмозів, а також інфекції, спричинені хламідіями і трихомонадами. Це хвороби, що передаються статевим шляхом, і, як правило, виникають вони влітку у період відпустки. Лікуються швидко — 10−14 днів, але це якщо до лікаря звернутися своєчасно, поки хвороба не перейшла з гострої фази у хронічну», — пояснює лікар.
Окремо — про купання. Тривале перебування у воді може спричинити появу циститу.
Причина цього поширеного захворювання — переохолодження або купання у воді, де є бактерії стрептококів, стафілококів. Цистит — інфекція, яку лікувати треба відразу, бо вона швидко переходить у хронічні форми. І тоді за будь-якого переохолодження відбувається загострення.
«Не слід піддаватися закликам рекламних роликів і призначати самій собі препарати, — рекомендує гінеколог. — Ні до чого хорошого це не призведе. Тільки після здачі аналізів можна виявити збудник хвороби і призначити правильне лікування».
Не забудьте «дорожню» аптечку
І останнє. Вирушаючи навіть у нетривалий вояж, особливо за кордон, приділіть увагу зборові дорожньої аптечки. «За кордоном чимало ліків зареєстровані під іншою назвою, — наголошує провізор Олена Будник, — тому вас просто можуть не зрозуміти в аптеці. Та й у всіх цивілізованих країнах ліки продають тільки за рецептом лікаря. Рекомендуємо такий набір особистої аптечки, який містить хоча б один із засобів кожної групи вже знайомих вам препаратів. Покладіть препарат від «закачування», що запобігає нудоті, запамороченню. Навіть якщо ви не «сердечник», візьміть із собою валокордин, валідол. Вони допоможуть зняти «дорожній стрес». Не забудьте покласти фестал, алохол, активоване вугілля — усе те, що допоможе «підстрахувати» ваш шлунок від несподіваної реакції на місцеву воду. Препарати проти діареї, засоби від головного болю, протиалергійні засоби. Бактерициди для знезаражування води, репеленти у вигляді мазей та аерозолів.
Вміст аптечки, що може бути доповнений у кожному конкретному випадку, дозволить уникнути можливих незручностей у подорожі. Особам із хронічними захворюваннями «комплектувати» індивідуальну аптечку допоможе лікуючий лікар.