«Люди просять у Матінки Божої заступництва»
Ікону написали як копію відомої у християнському світі Ченстоховської Богородиці
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/434788/ikona.jpg)
Сила віри творить дива! У цьому впевнені парафіяни храму Святого Іоанна Хрестителя в Івано-Франківську. Тут зберігається чудотворна ікона Матері Божої Ласкавої Станиславівської. Точніше, її копія, яка вже прославилася далеко за межами краю дивами, що стаються після молитви перед нею. На Божу милість за її посередництвом уповають старі та діти.
Чудотворний образ Матері Божої Ласкавої Станиславівської відомий з XVIII століття. Його як копію відомої у християнському світі Ченстоховської Богородиці написав 70-літній побожний іконописець Даниїл. І начебто першим біля неї зцілився. Кажуть, мав тяжку хворобу очей, якої після молитви позбувся… Після того образ почав плакати — стали виднітися сльози на обличчі Матінки Божої. Вивчала диво комісія, яку зібрали з церковних та світських людей. Вона підтвердила, що краплі на обличчі Богородиці — явище нерукотворне.
У перші роки було записано багато фактів зцілень за посередництвом цього образа. А ікона отримала ще назву Ласкава — за велике милосердя, виявлене до хворих людей. Храм у Станиславові (нині — Івано-Франківськ), де зберігалася святиня, уже не міг вмістити стільки паломників, що прибували вклонитися до чудотворного образа Матері Божої Ласкавої. Тож невдовзі збудували значно просторіший. Отримав назву Ласкавої Діви Марії і став відпустовим місцем — там раз на рік віруючим відпускалися гріхи.
Місцеве духовенство звернулося до Папи Римського з проханням про коронацію святині. Документи завізували 20 єпископів на чолі з митрополитом Андреєм Шептицьким. Книга, у яку складалися підписи, зокрема зцілених, містила 9 тисяч записів!
І перед Другою світовою війною образ Матері Божої Ласкавої Станиславівської коронували.
А потім у місто прийшла радянська влада. Разом з поляками й вірменами, які покидали край, за кордон потрапила й чудотворна ікона. Якийсь час мандрувала Польщею, а потім осіла у Гданську, де перебуває й нині.
В Івано-Франківську про образ… майже забули. Аж поки славну історію святині заново не відкрив місцевий священник отець Володимир Вінтонів.
— Якось я був у церковних справах у Гданську, — згадує він. — І представився як отець зі Станиславова. Тоді один з духівників жартома сказав: «Якщо ви приїхали за Матінкою Ласкавою, то ми її не віддамо, бо вона нам потрібна». Я поїхав додому, але та розмова у серці залишила свій слід. Для мене тоді почався довгий період пошуків: історичних, архівних, іконописних… Коли відомості було віднайдено, ми вирішили для свого храму написати копію святині.
Саме до неї нині йдуть прочани. Настоятель храму Іоанна Хрестителя Володимир Вінтонів розповідає про безліч випадків, коли ікона зцілювала людей від недуг.
— Приходять до Матінки Божої, просять заступництва при переломах, перед складними операціями, — розповідає священник. — Хтось благає про зміцнення сім’ї, врятувати від самотності, допомогти завагітніти, знайти роботу…