Операція «Демеркуризація»
«Ртуть з розбитого термометра не можна збирати голими руками й викидати у смітник чи зливати у каналізацію!» – застерігає фахівець
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/434378/rtut.jpg)
До літа залишається лише місяць, але, схоже, термометри, у тому числі ртутні, ще довго залишатимуться у топі аптечних продажів. Підвищення температури тіла — один зі симптомів Covid-19, а як показав досвід минулого року, цій хворобі, на відміну від грипу, сезонність не притаманна. Тож доки ми усі не вакцинуємося, мусимо бути напоготові. Зокрема треба подбати, щоб у домашній аптечці був простенький парацетамол, який збиває температуру і, відповідно, прилад, який її вимірює.
«Ртутний термометр — наш надійний помічник, але якщо він розіб’ється, то відразу перетворюється на велику загрозу для здоров’я», — каже головний спеціаліст Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області Роман Якуц.
Із ушкодженого термометра витікає ртуть — метал сріблясто-білого кольору. За звичайних умов ця рідина, розпадаючись на велику кількість кульок, починає випаровуватися, поширюючись таким чином по всьому приміщенню.
Пари ртуті не можна побачити неозброєним оком. Не мають вони й запаху, а тому їх можна виявити лише за допомогою спеціальних приладів. Особливо небезпечними є приховані джерела ртутних парів — краплі ртуті, що є під плінтусами, покриттями, на меблях тощо. З парами цей важкий метал легко проникає в організм людини, потрапляючи у легені, а вже звідти, з кров’ю, до інших життєво важливих органів — печінки, нирок, серця, шлунково-кишкового тракту, головного мозку. Будь-яка кількість ртуті, що потрапляє в організм, становить небезпеку для здоров’я людини.
«Хронічне отруєння парами ртуті проявляється запамороченням, головним болем, частими позивами до сечовипускання і випорожнення, зниженням нюху й смаку, тремтінням кінцівок, — перелічує фахівець. — Гостре отруєння виникає при швидкому потраплянні ртуті в організм у великій кількості (при концентрації парів ртуті у повітрі понад 0,2 мг/м3) та проявляється металевим присмаком у роті, посиленим слиновиділенням, кровоточивістю ясен, онімінням щелепи, нудотою і блюванням, болями у животі, різким сухим кашлем, ядухою і підвищенням температури тіла до +38°С… +40оС. За важких отруєнь парами ртуті через декілька днів настає смерть».
«Крім термометрів, — нагадує Роман Якуц, — ртуть також міститься у люмінесцентних та деяких енергозберігаючих лампах, які у жодному разі не можна викидати разом із побутовим сміттям, а необхідно здавати для утилізації спеціалізованим підприємствам».
Розбився ртутний термометр. Що робити?
Необхідно негайно викликати фахівців з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які утилізують ртуть і проведуть демеркуризаційні роботи. Зробити це можна, зателефонувавши за номером 101. Якщо з певних причин немає можливості провести демеркуризацію або спеціалісти відповідної служби не можуть зробити це оперативно, можете самостійно очистити приміщення. Насамперед необхідно обгородити місце, де розбився термометр, звільнити приміщення від людей, зачинити двері і відчинити вікна. У жодному разі не можна створювати протягу — пари ртуті легко переносяться повітряними потоками на великі відстані у вигляді стійкої «хмари»!
Перед дверима приміщення, в якому розлилася ртуть, необхідно покласти ганчірку, змочену хлорвмісним розчином (наприклад, доступним відбілюючим і дезінфікуючим засобом «Білизна»).
Підготуйте підручні засоби, необхідні для збору ртуті:
— марлеву пов’язку або респіратор;
— скляну банку зі щільною кришкою для збору й зберігання залишків термометра чи лампи, зібраної ртуті та забруднених матеріалів;
— велику голку або медичний шприц, в’язальну спицю, піпетку, ґумову грушу, пластилін;
— медичну вату, лейкопластир, аркуш щільного паперу, ганчірку;
— одноразові ґумові рукавички;
— поліетиленові пакети (за наявності — одноразові бахіли, які потрібно одягнути на ноги);
— настільну лампу з подовжувачем або ліхтарик;
— хімічні сполуки, що містять хлор.
Може також знадобитися розчин йоду і перманганат калію.
Розбитий прилад помістіть у скляну банку зі щільною кришкою, наповнену водою або хлорвмісною речовиною. У жодному разі не збирайте ртуть пилососом і не викидайте її у смітник чи каналізацію!
Скрупульозно огляньте речі та поверхні, на які могли потрапити кульки ртуті. При ретельному огляді підлоги, особливо паркетної дошки, ті місця, де були знайдені кульки ртуті, окресліть крейдою або олівцем. Намагайтеся не наступати на забруднені місця, щоб не розносити ртуть по приміщенню.
Починайте збір ртуті від периферії до центру приміщення. Спочатку зберіть великі кульки, а дрібні — «підкочуйте» одна до одної. Вони з’єднаються, і це спростить збір ртуті. Щоб перемістити кульки ртуті на аркуш паперу, використовуйте голку або в’язальну спицю. Будьте готові: робота ця — дуже копітка, бо кульки ртуті не так легко «закотити» на папір. Щоб зібрати найдрібніші, використовуйте лейкопластир, ґумову грушу, піпетку, ватний тампон, змочений розчином хлору, пластилін та/або скотч. Кульки зі щілин паркету можна дістати в’язальною спицею, обмотаною ватним тампоном з хлорвмісним розчином або за допомогою шприца з товстою голкою.
Якщо ртуть потрапила на килимове покриття, після демеркуризації його необхідно обережно згорнути від периферії до центру, щоб кульки ртуті не розлетілися по приміщенню, та помістити у великий цілий целофановий пакет. На жаль, такий килим уже не зможе слугувати елементом інтер’єру помешкання.
Зібрану ртуть з використаними матеріалами й засобами помістіть у скляну банку з водою або хлорвмісним розчином, щільно закрийте кришкою і передайте фахівцям з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Вони зобов’язані її у вас прийняти!
Місце розливу ртуті обробіть хлорвмісною речовиною або 0,2% водним розчином перманганату калію, підкисленою соляною кислотою чи оцтом (5 мл кислоти на 1 л розчину). Ртуть окислиться і перейде у нелетючий стан.
Якщо під рукою таких розчинів не виявилося, достатньо буде провести вологе прибирання, але проводити його слід після кожного етапу демеркуризації нагрітим до +70°С… +80°С мильно-содовим розчином з розрахунку 0,5−1,0 л/м2. Готується він так: в 1 л води необхідно розвести 40 г тертого або рідкого мила і 50 г соди. Замість мила можна використовувати 0,3−1% водний розчин мийних побутових засобів і пральних порошків. Прибирання завершіть ретельним обмиванням поверхонь водопровідною водою і витиранням насухо.
Демеркуризацію у приміщенні бажано проводити при температурі не нижче +18°С… +20°С.
Після обробки зачиніть приміщення і провітрюйте впродовж трьох діб. Не заходьте туди самі, не впускайте дітей і домашніх улюбленців.
Ртуть потрапила на одяг. Як бути?
Спочатку промийте його у холодній воді протягом 30 хвилин, потім ще 30 хвилин у мильно-содовому розчині при температурі +70°С… +80°С, а після цього — ще 20 хвилин при такій самій температурі у лужному розчині і знову у холодній воді. Забороняється прати одяг і взуття, які контактували з ртуттю у пральній машині! За можливості одяг краще викинути.
Підошви взуття протріть міцним розчином перманганату калію.
Після закінчення робіт:
- зніміть засоби захисту;
- прийміть душ;
- прополощіть рот 0,25% розчином перманганату калію і почистіть зуби;
- пийте більше сечогінної рідини (чай, каву, соки), оскільки ртутні сполуки виводяться з організму через нирки.