Хата кругла, наче… м’яч
Вона сама себе освітить і господарям заощадить тепло!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/434191/heokupol.jpg)
Неподалік Рівного, у селі Радиславка, з’явився незвичний будинок. Сусіди довго придивлялися, що ж саме господарі зводять. Бо над поверхнею землі не заливали фундамент і не мурували несучих стін. Аж раптом перед очима «виріс» круглий дім!
Витрати при будівництві менші на третину
Задумав звести оригінальне житло для своєї сім’ї Андрій Слюсаренко. Він — математик за освітою (закінчив Національний університет водного господарства та природокористування). Тож перш ніж взятися за роботу, прорахував безліч варіантів. І зупинився з дружиною на проєкті «геокупол».
— Основна ідея — створити легкодоступне й незалежне помешкання. Щоб було малозатратно при будівництві, а потім не дошкуляли тарифи на світло, газ чи воду, — розповідає Андрій. — Конструкція нагадує футбольний м’яч, створений із трикутників. Вона вирізняється надзвичайною великою міцністю та довговічністю, витримує серйозні навантаження.
Молодий чоловік запевняє: переваг такої форми споруди багато. Найперша — економічна вигода.
— Куля має мінімальну площу поверхні при тому ж об’ємі приміщення. Фактично увесь наш будинок — це суцільний дах. Отож не потрібно думати про фасад. За рахунок зрізаних кутів економляться будівельні матеріали. Та й опалювати таку хату значно дешевше: вона добре обдувається вітром, має значно менші тепловтрати, ніж споруди зі звичайними стінами, — пояснює ентузіаст.
За приблизними підрахунками, тільки витрати на будівництво знижуються на третину. Відтак удалося зекономити значну суму.
«Стіна"-вітраж
— Важливо, що конструкція будинку «гнучка» — її можна зробити будь-якого розміру, — наголошує Андрій. — Радіус нашого дому — шість метрів, площа — близько ста квадратів. Для сім’ї цілком достатньо. Головна його особливість — дворівнева кухня-студія, яка не має звичайної стелі, бо над головою — купол із віконечками.
В іншій частині на другий поверх ведуть сходи. А там — «стіна"-вітраж і обідній столик. Як у ресторані просто неба! Можна сидіти, смакувати стравами й насолоджуватися краєвидами за вікном.
Зараз сім’я облаштовує «підземний» поверх, де будуть усі господарські приміщення, погріб та навіть лазня. На даху, при вході, змонтують сонячні батареї — аби мати свою електроенергію. Також родина хоче розпланувати дизайн подвір’я.