«У 30-40% випадків причиною непліддя є ендометріоз»
Лікар-гінеколог розповів, як запобігти найпоширенішим захворюванням, що пов’язані з фізіологічними особливостями жіночого організму, як діагностувати та лікувати їх
Скільки сил та енергії віддають жінки своїм близьким — чоловіку, дітям, батькам. А от про себе часто забувають, перестають прислухатися до сигналів свого організму… Лікарі наголошують: щоб у сім’ї панувала гармонія, жінка повинна дбати про себе, і передусім — про своє інтимне здоров’я.
Завідувач відділення гінекології та патології вагітності Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Борис Кривко на онлайн-прийомі, опублікованому на Фейсбук-сторінці медичного закладу, розповів про діагностику та лікування найпоширеніших гінекологічних захворювань, а також відповів на запитання слухачок.
Кісти яєчників
«У мене — кіста лівого яєчника, 6 мм. Вона може самостійно „розсмоктатися“?».
— Почнемо з того, що кісти бувають різними:
99функціональними, які не потрібно оперувати;
99дермоїдними, які з’являються з ембріональних зачатків, і через це можуть містити фрагменти волосся, кісток і зубів (такі обов’язково оперуються — консервативне лікування у таких випадках не проводиться);
99ендометріоїдними, які з’являються як результат прогресування ендометріозу (дуже часто у таких випадках, крім гормонального лікування, проводиться також оперативне втручання).
Цистаденоми (кісти яєчників. — Авт.) діляться на нормальні, пограничні (доброякісні, які мають тенденцію до переродження. — Авт.) і злоякісні.
Питання лікування завжди вирішується з лікуючим лікарем. Якщо лікар призначив гормональне лікування, через три місяці проводиться контрольне обстеження. Якщо кіста не зникла і не зменшилася у розмірі, ставиться питання про оперативне втручання. Так само оперативне втручання проводиться, якщо є чітке підвищення рівня онкомаркерів (тобто відомо, що кіста — злоякісна. — Авт.).
«Мені — 32 роки. Діагноз — „полікістоз яєчників“. Гінеколог пропонує гормональне лікування або народити».
— Синдром полікістозу яєчників може стати причиною непліддя, тож якщо жінка за таких умов вагітніє — це прекрасно. Якщо при полікістозі вагітність не настає, то ставиться питання, що робити далі. Існує гормональне лікування, стимуляція яєчників або оперативне втручання. Все вирішується індивідуально у кожному конкретному випадку.
Ендометріоз
— Чим загрожує ендометріоз, якщо його не лікувати?
— Ендометріоз — це захворювання, при якому ендометрію, який вистилає внутрішню поверхню порожнини матки, розростається поза межі матки і вражає яєчник, маткові труби, кишечник. Жінкам дітородного віку загрожує непліддям — у 30−40% неплідностей причиною є наявність ендометріозу. Лікування дуже специфічне — гормональне плюс оперативне. Ендометріоз лікується довго й важко.
«Хворіла на ендометріоз. Після лікування завагітніла і народила дитину. Після завершення лактації ендометріоз може повернутися?».
— Так, може. Але те, що ви завагітніли, хворіючи на ендометріоз, це — дуже хороша ознака. Якщо плануєте ще дітей, раджу не відтягувати з наступною вагітністю.
Ерозія шийки матки
— Які існують методи лікування ерозії шийки матки?
— Перед тим, як лікувати ерозію шийки матки, необхідно провести певні обстеження. Просто так лікувати ерозію шийки матки не маємо право. Обстеження проводяться згідно з протоколом — біоп-сія шийки матки, ПАП-тест, діагностичне вишкрібання цервікального каналу. Тільки після цього обираємо метод лікування з урахуванням віку жінки, її дітородної функції. Методи є різні. Можна провести кріодеструкцію (у народі її називають «заморожуванням») або висікання патологічних ділянок шийки матки, але все це вирішується індивідуально, залежно від лабораторних заключень.
«Декілька років тому мені проводили „заморожування“ шийки матки. Чи може це бути причиною мого непліддя?».
— Ні, не може. Зверніться до акушер-гінекологів — вони встановлять причину вашої неплідності.
Біль унизу живота як симптом
«Постійно турбує ниючий біль внизу живота. Зробила УЗД — все добре. Що це може бути?».
— Як тільки почне турбувати цей біль, відразу зверніться до гінеколога. У жінок дітородного віку біль може виникати у період овуляції.
«Чому болить низ живота? Годую дитину грудьми. Малечі — три місяці».
— У післяпологовий період у жінок виробляється гормон окситоцин, який викликає скорочення тіла матки. Під час грудного вигодовування матка скорочується, і це може провокувати біль унизу живота, схожий на перейми. З часом ця проблема вирішується самостійно.
— Біль може бути передвісником викидня?
— Так, як переймоподібні болі та кров’янисті виділення. Щоб зберегти вагітність, за появи цих симптомів слід негайно звернутися по медичну допомогу.
Covid-19 і вагітність
— Чи загрожує коронавірус вагітним?
— Так, загрожує і дуже серйозно, адже вірус впливає і на легені, і на кровоносну систему. Важка форма Covid-19 призводить до важких наслідків. Цього року у нас було чотири жінки з важкою формою коронавірусної хвороби, і одна з них померла.
Цитомегаловірусна інфекція
— Чим небезпечний цитомегаловірус для здоров’я жінки?
— Цитомегаловірус є однією з причин невиношування вагітностей. Якщо молода сімейна пара планує дітей, необхідно пройти всі обстеження на TORCH-інфекції. За гострої цитомегаловірусної інфекції обов’язково проводиться лікування, оскільки під час вагітності можуть виникнути дуже серйозні проблеми.
Профілактика гінекологічних захворювань на всіх етапах життя жінки
— Чи справді дефіцит вітаміну D впливає на ризик виникнення фіброміоми матки?
— Думаю, що не впливає. Профілактики фіброміом не існує. Кожна п’ята жінка у віці 45 років має фіброміому матки, яка підлягає оперативному втручанню (розмір новоутворення перевищує 6 см. — Авт.).
— Як часто дорослій жінці потрібно здавати цитологічні мазки?
— За потреби. Якщо немає скарг — один раз на рік.
— З якого віку необхідно проводити гінекологічний огляд у дівчаток — до початку менструального циклу чи після?
— Якщо виникають проблеми, якщо дитину чи дівчинку-підлітка щось турбує, потрібно відразу звертатися до дитячого гінеколога.
— Чи варто вакцинувати дівчаток-підлітків з метою запобігання раку шийки матки?
— На жаль, така вакцинація в Україні проводиться не так часто, як у європейських країнах. Я вважаю, що це варто робити, але до того, як дівчинка почала жити статевим життям.