У Рівному знайшли могили князів Любомирських
Їхнього нащадка, знаменитого фотографа, вже запросили зі США в Україну
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/430402/fotograf.jpg)
Рівненська історик-архівістка Людмила Леонова знайшла документ, який проливає світло на місце можливого останнього спочинку великої княжої родини Любомирських. Багато хто вважав, що труни з останками членів династії у радянські часи викинули на смітник. Але акт, віднайдений в архіві, свідчить, що їх перепоховали.
За плечима пані Людмили — Московський історико-архівний інститут та понад 40 років праці у Рівненському обласному архіві. Має власний записник, в який за роки роботи з архівними паперами записувала найцікавіші моменти та номери справ, до яких хотіла би повернутися згодом. Одна з таких — перепоховання князів Любомирських.
— Давно цікавлюся історією колишніх власників нашого міста, — розповідає Людмила Леонова, яка нині очолює відділ використання інформації і документів Державного архіву Рівненської області. — Неодноразово виявляла цікаві документи з життя династії Любомирських. Ці князі володіли Рівним із 1723 року, коли придбали його, по 1939-й. І залишили по собі добрий слід. Започаткували тут гімназію, яка відкривала учням шлях у світові університети, привезли сюди електрику.
Про кожного із семи правителів пані Людмила може розповідати годинами. Але особливу увагу акцентує на житті останнього власника — Адама. Якийсь час жив у Європі, наважився повернутися до Рівного, коли тут панувала радянська влада. Оселився поблизу власного маєтку й чекав, як кажуть, кращих часів. Але його заарештували. Невдовзі Адам Любомирський помер у в’язниці (його дружині вдалося виїхати у Францію, де дожила до 2004 року). Де його поховали, невідомо.
— Тривалий час науковці не знали також, де останки предків Адама. Свого часу покоїлися у підземеллі нашого костелу. Та коли святиню закрили, винесли звідти й надгробки, — ділиться спогадами пані Людмила. — І от одного разу мені до рук потрапило рішення міськвиконкому за 1961 рік — про перепоховання останків з рівненського костелу. Нещодавно я вирішила його підняти, аби перечитати.
Тримаючи в руках «справу Любомирських», Людмила Анатоліївна не могла стримати емоцій. Бо не лише виявила вказівку на місце, де зобов’язали перепоховати князів, а й прізвища та імена 9 з 11 упокоєних!
— В акті вказано, що перепоховано як кількох власників Рівного, так і їхніх дружин та дітей, які вмирали малими, — каже пані Людмила. — Вразило, як у 60-ті роки хотіли стерти людську пам’ять: аби ніхто не зміг вшанувати князів, їхні домовини під землю опустили разом з надгробками… Ще є люди, які пам’ятають, як виносили труни з костелу. Плачуть. Бо досі думали, що останки викинули на смітник. А виявилося, у книзі записів поховань і перепоховань «Дубенського кладовища» є згадка про ці події 1961 року!
Серед перепохованих є й велика любов національного героя Польщі Тадеуша Костюшка. Це Людвика Сосновська, дружина Юзефа Любомирського — третього власника Рівного. За нею Костюшко двічі приїжджав до цього міста. Але далі їхні шляхи розійшлися.
Серед нащадків магнатів Любомирських — онук Адама, останнього власника Рівного, Алекс Любомирський. Живе у Нью-Йорку (США) і є знаменитим фотографом, перед камерою якого позують такі зірки, як Ума Турман, Вікторія Бекхем, Дженіфер Еністон, Бейонсе, Дженіфер Лопес, Демі Мур, Ніколь Кідман і Брітні Спірс. Однією з найповажніших церемоній, яку побачив світ очима Алекса через знімки, було весілля британської королівської сім’ї — принца Гаррі й Меган Маркл.
Його батько народився у Рівному. На жаль, він уже помер. А от із самим Алексом, наскільки мені відомо, уже зв’язалися і запросили його в Україну. Адже лише родина чи громадськість можуть ініціювати проведення пошуків і оприлюднення місця перепоховання сім’ї Любомирських. А вона має право бути гідно похована й пошанована.