«Через те, що у мене був гепатит С, стоматологи відмовлялися пломбувати мені зуб»
Киянка цілий рік боролася з важкою недугою. І перемогла!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426667/hepatyt.jpg)
Про те, що у неї вірусний гепатит С, Ксенія Дронь навіть не здогадувалася. Жодних симптомів у дівчини не було — ні болю, ні дискомфорту, ні навіть втоми. «На травневі свята ми з друзями відпочивали у горах у Криму (це було 2012 року). Під час сходження на одну з вершин влаштували привал. Я з’їла бутерброд зі сиров’яленою ковбасою. Важке фізичне навантаження + жирна їжа — не дивно, що мені стало зле. Проте я й подумати не могла, що це — через хвору печінку», — каже киянка.
Після повернення додому Ксенія вирішила, що піде і здасть кров. Давно мріяла стати донором, але через низьку вагу не могла цього зробити. І ось нарешті вага показала заповітні 55 кг! Проте радість дівчини тривала недовго. Кров, яку вона здала, перевіривши, забракували. «Через тиждень мені зателефонували з поліклініки за місцем прописки і запросили на розмову, — розповідає Ксенія. — Лікарка-інфекціоністка повідомила мій діагноз, ще й насварила: як я могла з гепатитом С здавати кров як донор? Але ж я не знала, що хвора!»
Раніше терапія гепатиту С була дуже агресивною — майже як хіміотерапія
Вісім років тому діагноз «вірусний гепатит С» в Україні звучав як вирок. Щоб лікуватися, пацієнтам доводилося продавати майно. Працювати вони не могли — терапія супроводжувалася великою кількістю побічних ефектів. А шанси на одужання лікарі оцінювали у 50−60%. Ксенія розуміла: щоб побороти хворобу, їй доведеться пройти дев’ять кіл пекла.
«Труднощі почалися вже на етапі пошуку лікаря, — розповідає дівчина. — Лікар-гепатолог — доволі вузька спеціалізація, тож хороші фахівці — на вагу золота. Мені порекомендували лікарку з інфекційного відділення Київської міської клінічної лікарні № 5. Аби потрапити до неї на прийом, чергу доводилося займати зі 7.00. Лікарка дала скерування на аналізи — на наявність вірусу (цей аналіз я здавала двічі, перш ніж мені поставили діагноз), визначення генотипу вірусу (від цього показника залежить, яким буде лікування), печінкові проби, рівень заліза тощо. А ще мені довелося пройти цілу низку обстежень, аби виключити супутні патології. Раніше терапія гепатиту С була дуже агресивною — майже як хіміотерапія. Відповідно, якщо людина мала супутні хвороби, про це потрібно було знати заздалегідь, аби тримати їх на контролі».
Сама лише діагностика обійшлася Ксенії у тисячу доларів! Найдорожче коштував ФіброТест — дослідження на визначення ступеня фіброзу печінки, який дозволяє спрогнозувати, як пацієнт відреагує на запропоновану терапію. За нього киянці довелося викласти 350 доларів.
Здавши всі аналізи і пройшовши необхідні обстеження, дівчина лягла у стаціонар. Така тоді була вимога: першу ін’єкцію хворим робили у лікарні, аби простежити за їхнім станом, і якщо все було добре, тільки тоді пацієнт міг розпочинати терапію.
Вийшовши з лікарні, Ксенія написала заяву на звільнення. «Ніхто не просив мене цього робити — так склалися обставини. Але, як з’ясувалося потім, це було правильне рішення, адже наступний рік видався нелегким. У перші шість місяців терапії температура трималася на рівні +38°С — +39°С. У вихідні я почувалася як зомбі, тож тільки те й робила, що їла і спала. Почала втрачати вагу. У мене випадало волосся і майже завжди був поганий настрій», — перелічує моя співрозмовниця.
Запитую, хто допоміг оплатити лікування. «Спершу платили ми вдвох — я зі своїм майбутнім чоловіком. Антон надавав мені підтримку цілодобово. Не уявляю, як при цьому ще й встигав працювати. Цілий рік ми, молоді активні люди, були „прив'язані“ до Києва, адже раз на тиждень мені робили ін’єкцію препарату, який до того ж потрібно було зберігати у холодильнику. А після того мене ще два дні „ковбасило“… Підтримував мене і мій брат. Батькам я нічого не розповідала. У мене з ними не надто близькі стосунки, — зізнається Ксенія. — Про мій діагноз дізналися з телесюжету».
За місяць на лікування витрачала по… 2000 євро
Крім основного препарату від гепатиту, киянці доводилося також приймати суміжні. Починаючи з четвертого місяця лікування, щитовидна залоза у Ксенії почала «жити своїм життям». З’явилися інші побічні дії, які вимагали медикаментозного лікування. Оскільки лікували дівчину за іноземним протоколом, кожні два тижні мусила здавати аналізи. Раз на місяць цей перелік поповнювався додатковими аналізами. Раз на три — пацієнтка проходила комплексні дослідження. Тож виходу іншого не було — Ксенії, яка й сама не один рік займалася волонтерською діяльністю, довелося просити допомоги у небайдужих.
Найбільшу суму на лікування киянки вдалося зібрати завдяки благодійному аукціону побачень. «Крім того, що зібрані на аукціоні кошти допомогли мені вилікуватися, завдяки цій ініціативі познайомилося багато пар (Ксенія Дронь зі своєю подругою Ксенією Пасічник заснували Благодійний аукціон побачень для бійців АТО та проводили його кілька років поспіль. — Авт.). Деякі з них одружилися. У мене є чудові похресники. 10 грудня одній з моїх похресниць, батьки якої познайомилися на цьому аукціоні, виповнилося п’ять рочків!» — розповідає киянка.
Після завершення терапії Ксенії довелося ще пів року жити в «економ-режимі» — дотримуватися строгої дієти і обмежувати фізичні навантаження.
Цікавлюся, чого боялася найбільше? Чи був страх, що не вдасться вилікуватися або що хвороба повернеться? «Дуже боялася заразити свого коханого, — зізнається дівчина. — Статевим шляхом вірус практично не передається, але передається з кров’ю. А у побуті різні ситуації трапляються»… Коли через пів року після завершення терапії Ксенія разом із чоловіком здала аналіз на гепатит С (до цього аналізи показували, що Антон — здоровий) і в обох результат виявився негативним, киянка нарешті зітхнула з полегшенням. Хоча наслідки лікування відчуває й досі — через незворотні зміни у щитовидній залозі змушена приймати гормони.
Сучасну терапію пацієнти переносять набагато легше, і вона набагато ефективніша — 90−95% хворих одужує. 2012 року такої можливості не було. Лікарка розповідала Ксенії про таке лікування, проте в Україні на той час воно було недоступним. Відповідні препарати можна було лише нелегально завезти з-за кордону, але таке лікування обійшлося б… у 80−100 тисяч євро! Нереальна сума для молодої пари.
Де заразилася? Швидше за все, на манікюрі
Дівчину ніколи не оперували, хоча пригадує, що коли їй було півтора року, вона обпеклася, та так сильно, що їй робили переливання крові. Раніше в інформаційному полі була лише ВІЛ-інфекція, але ніхто не говорив про вірусні гепатити В та С і не попереджав, що заразитися ними можна на манікюрі, педикюрі, у стоматолога чи на татуажі у косметолога. На щастя, вірус не встиг накоїти лиха — печінка Ксенії на момент встановлення діагнозу була в ідеальному стані.
Ще тоді вирішила: той факт, що вона хворіє на гепатит С, від оточення приховувати не буде. Хоча, каже, знайома з людьми, які проходять зараз терапію, але нікому про це не розповідають, бо бояться, що їх звільнять з роботи або що друзі не захочуть з ними спілкуватися.
«Я зі суспільним осудом не стикалася. Мої друзі не гидували їсти зі мною з однієї тарілки чи витирати руки одним рушником. Навпаки, це я намагалася дотримуватися дистанції, щоб нікого не заразити. Єдиним неприємним моментом було, коли на шостому місяці терапії у мене випала пломба. Медиків я ще тоді попереджала, що хворію, та й тепер повідомляю, що вісім років тому перехворіла на гепатит С. Перед тим, як потрапити на прийом до «свого» стоматолога, я почула відмову… від дев’ятьох його колег! Одні відмовляли без жодних пояснень. Інші — вимагали негативного ПЛР-тесту. І це були люди, які знали мене, мою сім’ю! Коли я нарешті знайшла «свого» лікаря, той дуже здивувався. Кожного дня до нього приходить 15 пацієнтів. Як мінімум, один із них буде з гепатитом. У чому тоді проблема? Треба просто добре стерилізувати інструменти! Бувало, що гінекологи мене питали: «У вас був гепатит С? Але ж він — невиліковний!». Може, й був невиліковним років з 15 тому. Але сьогодні це хвороба, яка досить легко (як правило, достатньо прийняти одну таблетку раз на день протягом трьох місяців), а головне — безкоштовно — лікується.