Замість бензину – дерев’яні цурпалки
Лучанин Микола Оксенюк обладнав газогенераторами відразу кілька транспортних засобів. Зокрема, на дровах у нього їздять трактор та автомобіль «Таврія»!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426540/traktor.jpg)
Трактор-«буржуйка» з двигуном від «Москвича»
Пан Микола родом із поліського села Лісове Маневицького району. Закінчив Луцький національний технічний університет, дипломований інженер-енергетик.
— Я взявся за модернізацію батькового трактора, бо було невигідно його експлуатувати на бензині (ціни кусаються). А мені хотілося стати енергонезалежним. Тож переобладнав залізного коня на дрова, — розповідає молодий чоловік. — І наразі головне для нас — завжди мати кілька мішків цурпалків, що самі заготовляємо з відходів деревообробки. Тепер оранка, культивування, копання картоплі, транспортування врожаю, інші сільськогосподарські роботи обходяться майже безкоштовно.
До речі, цей агрегат зазнав повного ребрендингу: умілець дещо удосконалив конструкцію, встановивши двигун від старого «Москвича». Ще ж прилаштував невелику ємкість-«бункер», де спалюють полінця. Температура у камері згоряння зазвичай становить не менше 1200 градусів. Деревний газ, який виробляється, проходить через кілька фільтрів, очищається, охолоджується і подається у двигун.
Пан Микола продемонстрував своє дітище у дії. Закинув пів мішка цурпалків та підніс запалений шматок газети (аналогічно, як це чинять із «буржуйками»).
Зачекавши кілька хвилин, увімкнув запалення і завів двигун першим натиском на кнопку стартера. Трактор легко рухався городом, залишаючи за собою сірий димок. Згодом сина за кермом змінив батько, Анатолій Антонович, котрий швидко розпушив площу.
— Нинішнього року я викопав залізним конем картоплю на площі 30 соток, використавши лише два мішки дров, — пояснює господар. — Одне завантаження бункера еквівалентне десяти літрам бензину. Єдиний мінус — на дровах втрачається близько 10% потужності. Наш трактор став незамінним помічником. Часто доводиться перевозити причепом різноманітні вантажі. Заправляємо його відходами з різних видів дерев (крім хвойних). І повертатися до традиційного пального не збираємося.
«Таврія» їздить на дровах
А на створення газогенератора для «Таврії» пан Микола витратив приблизно двісті умовних одиниць. Зазначає, що деякі деталі виготовив самотужки із підручних матеріалів. Тому суттєво зекономив.
Запитаєте, чи відрізняється газогенератор «Таврії» від подібних пристроїв, які розробляли в 30−40-х роках минулого століття? Він зменшений у розмірах, удосконалений. Дві ємності, прикріплені до задньої частини кузова, надають автомобілю унікальності. То свого роду модернізована «пічка на колесах», котру Микола також запалює за допомогою газети та запальнички.
14−16 кілограмів відходів деревообробки вистачає майже на сто кілометрів. Тоді як на такий шлях знадобилося б 7−8 л бензину.
Тож газогенератор окупився впродовж кількох місяців. За цей час раціоналізатор устиг «намотати» не одну тисячу кілометрів. Не раз бував на Тернопільщині, де мешкають родичі.
— Відстань не має значення для мого автомобіля, — наголошує ентузіаст. — Дорогою він біжить не так прудко, проте і задніх не пасе. Легко розганяється до ста кілометрів за годину.
Із двигуном, який працює на деревному газі, не виникало жодних проблем. Раніше, коли використовував бензин, доводилося частіше заглядати під капот. Із газогенератором жодної мороки. Хіба періодично слід прочищати, аби була тяга.
Така «Таврія» викликає до себе підвищену увагу на дорогах. Не раз поліцейські зупиняли авто і разом із перехожими розглядали його, ніби якесь диво. А дехто співчутливо посміхався: от, мовляв, до чого людей життя доводить.
В Україні не заборонено їздити автомобілем із газогенератором, проте не виписано правил щодо його встановлення.