То що ж це: Covid-19 чи застуда?
«Якщо результати ПЛР- і швидких тестів – негативні, це ще не означає, що коронавірусної хвороби у вас немає», – пояснює лікар-інтерн-епідеміолог
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/425480/35663654-620x330.jpg)
Підозрюєте, що у вас — Covid-19, але перебіг — легкий? Сімейний лікар скерувала вас на безкоштовний ІФА, але ви для «для певності» вирішили зробити ПЛР-тест у приватній лабораторії? Лікар-інтерн-епідеміолог Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України, учасниця проєкту від молодого покоління медиків Health Hacks Олександра Каркіщенко пояснює, чим відрізняються ці методи діагностики.
У чому полягає суть ПЛР-тесту?
Полімеразно-ланцюгова реакція — це метод, який дозволяє виявити РНК вірусу. Спеціальним тампоном проводиться забір мазків з носа і ротоглотки. Процедура — неболюча, але доволі неприємна.
Саме цей метод використовується для верифікації діагнозу.
Позитивний результат ПЛР вказує на те, що було виявлено РНК вірусу. Тобто немає жодних сумнівів у тому, що у ваш організм потрапив збудник Covid-19.
Негативний результат може означати як відсутність хвороби, так і те, що у відібраному зразку не було виявлено вірусу, але він може бути в організмі. Частинка вірусу могла не потрапити у ту кількість слизу, яка була відібрана для проведення обстеження. Тож якщо у вас є чітка симптоматика, але ПЛР — негативний, це не означає, що ви — здорові.
Коли варто робити обстеження методом ПЛР?
Якщо у вас є чітко виражена симптоматика (втрата відчуття нюху, смаку, гарячка, задишка, сухий кашель, втома) і ви підозрюєте, що це може бути Covid-19.
Для чого проводять імуноферментний аналіз?
Метод ІФА дозволяє виявити антитіла до Covid-19. При цьому захворюванні антитіла класу M починають вироблятися на 5−7 день після появи симптомів (ось чому робити це дослідження раніше вказаного терміну — недоцільно). Антитіла класу G з’являються з 10-го дня захворювання і досягають максимуму на 25-ий день. Також дослідження методом ІФА можна робити, щоб підтвердили, що ви хворіли раніше. Крім того, цей метод дозволяє виявити безсимптомних хворих.
Яку роль у діагностиці виконують швидкі тести?
Існує два швидкі методи діагностики Covid-19 — експрес-тест на визначення антигену та експрес-тест на визначення антитіл. Важливо розуміти, що ці тести володіють відносно низькою чутливістю, але дуже високою специфічністю. Якщо результат швидкого тесту на виявлення антигену є позитивним, це вказує на те, що у вашому організмі 100% є вірус. Але якщо негативним, це не гарантує, що ви здорові. Якщо у вас є чітко виражена симптоматика, а тест на виявлення антигену показує негативний результат, доцільно провести додаткове дослідження методом ПЛР. Для тесту на виявлення антигену береться мазок з носоглотки (як при ПЛР, але тільки з носа).
Швидкі тести на визначення антитіл допомагають визначити безсимптомних хворих. Також вони виявляють тих, хто хворів раніше і має імунітет. Антитіла в організмі виробляються певний час, тож так само як з тестом на визначення антигену: якщо результат тесту на визначення антитіл виявився позитивним, це 100% вказує на те, що у вас був контакт із вірусом. Якщо тест на виявлення антитіл виявився негативним, але є наявна симптоматика, варто провести додаткове дослідження методом ПЛР. Для швидкого визначення антитіл проводиться забір капілярної крові з пальця.
А тим часом…
За даними Міністерства охорони здоров’я України, на початку пандемії за добу проводилося 200 ПЛР-тестів на Covid-19. Cьогодні проводять по 47 тисяч на добу. До кінця року цю кількість відомство планує збільшити до 100 тисяч. Запроваджується також новий вид тестування — на антиген. Проводити закупівлю цих тестів Україна почала з 30 листопада.