«Самі тренуємо «суперсолдатів», здатних протистояти усій винайденій нами зброї»
Лікар-епідеміолог Олександра Каркіщенко поділилася результатами свого дослідження: 22% опитаних нею українців завчасно припиняють прийом антибіотиків
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/425359/antybiotykoterapiya.jpg)
За інформацією, яку озвучив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, вживання окремих груп антибіотиків цього року зросло у… 40 (!!!) разів. У більшості це ліки, які українці купують в аптечній мережі не за призначенням лікаря. В Україні досі немає закону, який би регулював продаж антибіотиків за рецептом. Провізори прогнозують: після пандемії Covid-19 чимало антибіотиків доведеться «списати з рахунків» — через те, що люди п’ють їх жменями, ці препарати незабаром можуть втратити свою ефективність. Б’ють на сполох і медики, які надають допомогу «ковідним» хворим у стаціонарах. «Антибіотики останнього резерву», які застосовують, коли інші антибіотики попередніх поколінь вже не дають ефекту, не допомагають, бо пацієнти приймали їх раніше… під час застуди!
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/12/karkishchenko.jpg)
Лікар-інтерн-епідеміолог Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Олександра Каркіщенко під науковим керівництвом в. о. генеральної директорки Центру, головної епідеміологині Львівщини Наталії Іванченко (Тімко) провела опитування на тему «Лікування антибіотиками», в якому взяли участь 463 респонденти з різних регіонів України різного віку та статі.
Результати — невтішні. 84% людей у випадку захворювання не поспішають звертатися до лікаря, а самі собі ставлять діагноз і призначають лікування.
— Як часто українці застосовують антибіотики, не порадившись перед цим із лікарем?
— За даними мого опитування, більш ніж половина українців лікуються антибіотиками частіше, ніж двічі на рік. Часто люди починають приймати антибіотики за порадою когось, хто взагалі некомпетентний у питаннях здоров’я.
— Чи можна призначати антибіотики «на око» (навіть якщо таке призначення робить лікар)? У яких випадках потрібно проводити антибіотикограму, а в яких — можна без цього обійтися?
— Є захворювання з вираженою симптоматикою, які легко диференціює (тобто «впізнає») лікар і лікує лише антибіотиками. За гострих станів, коли кожна хвилина — на вагу золота, антибіотики доцільно призначити вже «на старті» лікування. Але тільки лікар може це зробити! Лікарі не просто так шість років в університеті, а потім ще кілька років в інтернатурі вчаться діагностувати ці захворювання.
Призначаючи антибіотики, лікар керується відповідними протоколами, які були написані на основі результатів досліджень багатьох науковців і лікарів з усього світу. Завдяки цим протоколам лікар може призначити лікування антибіотиками без антибіотикограми. У разі появи нетипової клінічної симптоматики або коли розвиток патології виходить за межі, прописані у протоколі, лікар призначає антибіотикограму — дослідження, яке дозволяє зрозуміти, яким антибіотиком найкраще лікувати хворого за конкретної патології. На це дослідження потрібен час — від 3−4 днів до 3−4 тижнів. Проте навіть у таких випадках є окремі рекомендації, якими керується лікар.
— Якому відсотку пацієнтів, що потребують антибіотикотерапії, визначають чутливість до антибіотика виділених збудників захворювання?
— Важко сказати. Але точно знаю, що багатьом роблять бакпосів — дослідження, яке дозволяє «впізнати» бактерію, яка спричинила захворювання. А коли знаєш ворога, то знаєш, яку зброю проти нього краще застосувати.
— Чи може антибіотики порадити пацієнту фармацевт чи провізор?
— У жодному разі! Конкретний антибіотик впливає на конкретні типи бактерій. Тобто для кожної бактерії є свій антибіотик. А впізнати, яка бактерія спричинила захворювання, може тільки лікар. Для цього він проводить огляд, збирає анамнез, призначає обстеження, зокрема аналіз крові тощо, і лише тоді робить висновок, яким антибіотиком потрібно лікувати. Фармацевт не може пропонувати щось інше, ніж призначив хворому лікар.
— Чому не можна завчасно припиняти антибіотикотерапію?
— Лікування антибіотиком — це як маленька війна проти бактерій. Коли вже здається, що бактерії здалися (людина відчуває, що їй стало краще), вони насправді просто ослабли. І якщо припинити лікування антибіотиками, тобто не «добити» бактерії, то ті, що вижили, почнуть розмножуватися і «вчити» інших бактерій, як виживати у такій війні. Тобто стають стійкими до конкретного антибіотика, яким людина почала лікуватись, але не завершила цей бій до кінця. Далі недолікований пацієнт може передавати ці бактерії іншим людям. І ось ці заражені люди хворіють наче впізнаваним захворюванням, але той антибіотик, який мав би їм допомогти, вже не допомагає. Чим більш стійкою стає бактерія, тим важче з нею воювати і тим сильнішу зброю треба застосовувати. Часто ці «сильніші» антибіотики виявляють і більш серйозний негативний вплив на людину — володіють гепато- і нефротоксичністю. Це ускладнює лікування. Але люди вперто продовжують переривати курс лікування антибіотиками. Таким чином ми самі тренуємо «суперсолдатів» (бактерії), які зможуть протистояти всій винайденій нами зброї.
— У всіх цивілізованих країнах світу антибіотики продають виключно за рецептом. Коли таке правило запрацює в Україні?
— Наскільки мені відомо, вже 2022 року антибіотики будуть продавати лише за рецептом від лікаря. Це суттєво знизить нераціональне використання антибіотиків. Понад 77% опитаних мною респондентів вважає, що антибіотики повинні продавати виключно за рецептом лікаря. Проте проблема антибіотикорезистентності нікуди не зникне, якщо люди не будуть завершувати курс лікування.
— Деякі лікарі іноді призначають антибіотик пацієнту «про всяк випадок». Лікарі просто хочуть таким чином «перестрахуватися», адже не знають, яка флора може активізуватися у хворого?
— Covid-19 — нове захворювання. Поки воно досліджувалося і вивчалося, лікарі мусили рятувати людей. Можливо, на початку пандемії антибіотики призначали не тоді, коли потрібно, але точно не «про всяк випадок». Впевнена, були симптоми, через які лікарі призначали ці препарати. Це вже тепер, коли вже є більш детальні протоколи, лікар може чітко визначити, в яких випадках потрібен антибіотик, а в яких — ні.
— На вірус антибіотики не діють, але деколи їх доцільно призначати хворим і на Covid-19, і на грип. В яких випадках?
— Коли лікар бачить у цьому потребу — якщо є лабораторно підтверджена супутня бактеріальна інфекція або обґрунтована підозра на неї. Але ще раз наголошую: це може визначити тільки лікар.