Готуємо сад до зими
"Добрий господар" рекомендує
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/424886/3788141.jpg)
Зібравши врожай, більшість людей забувають про сад. Але його слід належно підготувати до зими. Поради з цього приводу дає провідний фахівець відділу фітосанітарних
Рясні поливи
Важливо, аби дерева не ввійшли у зиму «спраглими». Якщо осінь недостатньо дощова, добре зволожте пристовбурні круги. На кожну дорослу рослину витрачають близько 50 л води. Поливати варто поетапно: по 12−15 л на годину. Температура води повинна бути на 5 °C вища, ніж повітря. Стежте, аби рідина проникла завглибшки 1 м.
Після напування поверхню мульчують торфом, хвоєю, перегноєм або компостом, що допоможе зменшити випаровування.
Приберіть «мумії» та відмерлу кору
У жовтні-листопаді обов’язково треба зібрати падалицю і глибоко закопати. Водночас зніміть із гілок залишки муміфікованих плодів, котрі стають розсадником патогенів.
Водночас видаляють зі стовбурів стару відмерлу кору, мохи, лишайники, під якими влаштовуються зимувати личинки.
Здорове листя — у компост
Листя зі здорового саду можна давати у компост чи використовувати для мульчування грядок. Якщо ж плодові насадження вражені хворобами, тоді цей золотистий матеріал вивезіть із ділянки.
Осіння «стрижка»
За тепла доцільно провести обрізування. Повністю видаліть сухі, поламані гілки, і ті, що ростуть усередину крони (вони все одно не плодоноситимуть). Рани обробляють розчином мідного купоросу (1 ч. л. речовини на 1 л води) та замащують садовим варом або олійною фарбою.
Обробка проти хвороб і шкідників
Якщо на деревах помічено ознаки цвілі, то після падолисту обприскайте 3%-ним розчином бордоської рідини. А щоб позбутися збудників кокомікозу, парші, борошнистої роси тощо, застосовують сечовину (0,5 кг на 10 л води). Не забувайте змочувати й міжряддя, тільки більш концентрованим розчином (1 кг сечовини на відро води). Згаданий агрозахід допоможе знищити небажаних гостей, що влаштувались зимувати на гілках і в землі.
Також корисне розпушування ґрунту садовими вилами завглибшки 20 см. Тоді личинки опиняться на поверхні й загинуть від морозів.
Підживлюємо дерева
Для підгодівлі восени використовують гнойову рідину, розведену у пропорції 1:10. Також дають компост (деревам віком 1−7 років — 1,5−2 кілограми на 1 кв. м, а старшим — 2−3 кг), попіл (100 г на 10 л води), перегній (½ відра на 1 кв. м пристовбурного кола).
Застосовують і мінеральні добрива, за винятком азоту, який активізує небажані цього періоду процеси росту і знижує зимостійкість культур. Внесіть фосфорно-калійні елементи або гнойову рідину.
Побілка стовбурів
Щоб захистити штабми від сонячних опіків, у жовтні-листопаді побіліть їх до нижніх скелетних гілок. Засіб можна приготувати самостійно: 3 кг вапна і 500 г мідного купоросу розводять у 10 л води.
Захист від гризунів
Зайці та миші взимку люблять поласувати корою плодових дерев (особливо молодих). Запобігти цьому допоможе обгортання стовбурців на висоту 50−100 см розрізаними пластиковими пляшками чи іншим надійним матеріалом. Проти хвостатих гризунів застосовують дуже ефективний біологічний препарат Бактоцид (2 кілограми на гектар).
Турбота про чагарники
Восени у ягідних чагарників видаліть непотрібну порість, хворі, засохлі і старі гілки. Зрізи роблять над брунькою, яка спрямована назовні куща. Крім того, у смородини обрізають під корінь усі пагони віком понад п’ять років, у червоних та білих порічок — старші восьми років. Це дозволить молодим паросткам навесні швидше розвиватися. Після такої «стрижки» підгодуйте насадження калійно-фосфорним добривом (скажімо, на кожну рослину — 1 ст. л. суперфосфату й сірчанокислого калію) або гноївкою чи золою.
Подібний догляд проводять і на кущах аґрусу. Стинайте гілки після шестирічного віку. Також видаляють сухі, хворі та непродуктивні пагони. Кореневу поросль обрізуйте у міру відростання.
На кущах традиційних сортів малини необхідно вирізувати хворі й загущені стебла. Залишайте тільки здорові однолітні пагони. А ось ремонтантні насадження скошують біля самої поверхні (можна робити це й ранньої весни).
Малині корисна підгодівля перепрілим гноєм (6 кг на 1кв. м), розведеним курячим послідом (1:12). Як альтернатива підійде подвійний суперфосфат (20 г на 1 м ряду).
Валентина Борзовець для газети «Добрий господар»