«Цих діток треба не просто навчитися любити. Треба віддати їм своє серце»
У Добромильську школу-інтернат з подарунками завітали волонтери
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/419175/img6083.jpg)
От не може керівник благодійного фонду «Здійснити мрію» Уляна Флишко всидіти на місці! То затарить аж під самий дах власну автівку і мчить до дітей-сиріт, або у дім престарілих, то вже піклується про воїнів АТО. Попередньо телефонує до керівництва закладів і запитує: чого зараз найбільше потребуєте? Кидає клич, і за кілька днів її помешкання перетворюється на склад гуманітарної допомоги для нужденних. І щоразу до її дій долучаються нові люди, готові прийти на допомогу. Я з Уляною вже не раз їздила у такі благодійні подорожі. А цього разу вона запросила мене у Добромильську спеціальну школу-інтернат, що у Старосамбірському районі. Каже: «З нами поїде волонтерка пані Марія, яка живе в Іспанії, і мало не всі свої зароблені гроші витрачає на благодійність».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/08/IMG_6121.jpg)
Я ледве вмістилася в Улянину автівку. У багажнику одяг, кольорові фарби, зошити, заколки для дівчаток і навіть біжутерія. У салоні — величезна коробка з круасанами, шоколадками, чипсами, кіндерами і печивом… Як тільки ми під’їхали до воріт інтернату у Добромилі, хтось гукнув: «Уляна приїхала!», і на подвір’я висипала дітвора. «То все для нас? Давайте допоможу поскладати». До мене підбіг 16-річний (на вигляд) Богдан і запропонував познайомитися. Побачив у мене телефон і поцікавився, котра година. «А маєте в телефоні погоду?».
Як згодом розповів директор інтернату Володимир Муль, доля цього хлопчика, як, зрештою, і всіх дітей цього закладу, — складна. До інтернату потрапляють діти з розумовими відхиленнями. Богдан недавно повернувся зі США. Туди його забрала американська родина. Мабуть, не змогла підібрати ключика до серця хворої дитини ця американка, бо Богдан у нападі агресії поламав жінці руки… Подружжя повернуло хлопця в Україну.
— Уляно, покатайте мене на машині, — благав Богдан. — Ну, хоча б до воріт! Я вас так люблю!
До цього прохання долучилося ще багато хлопчиків, і Уляні довелося виконати їхнє прохання.
За словами Володимира Євстаховича, в інтернат потрапляють діти… їхніх же вихованців. Тут є і діти алкоголіків, і діти неповносправних. Я бачила дівчинку, з якої позбиткувався рідний батько. Їй тоді було лише вісім років. Дитина не витримала сексуальної наруги і опинилася тут.
— Я вас так люблю, — знову підбіг Богдан. — Дайте свій телефон — подивлюся, котра година і яка завтра буде погода…
Михайло Євстахович спостерігає за цією картиною — одні розгортають «кіндери», інші приміряють заколки до волосся, ще хтось сукню до себе прикладає, і усміхається. Радіє так, як ці малі діти, ніби йому волонтери привезли смаколики. Він тут уже вісім років. Для кожного вихованця — як рідний тато. Турботливий, господарний. «Ви б приїхали сюди вісім років тому, — каже Уляна. — Тут усе було таке занедбане…».
Вміє директор вислухати, а іноді й насварити. Бо ж діти часто викидають такі «колінця», що це потім виливається у велику копійку. Як-от Богдан, наприклад. Має «слабинку» до кранів. Роздивиться навкруги, бачить, що немає вихователів, і може на раз вирвати п’ять кранів. Михайло Євстахович свариться, пояснює, що не можна нищити майно, а Богдан схилить голову, ніби розуміє, а потім сміється, мовляв, таки вдався його «жарт»…
Володимир Муль колись директорував у середній школі, що у сусідньому селі.
— За освітою я фізик. Ніколи не мріяв стати директором спеціальної школи, — каже, — бо вважав, що директор спеціальної школи — то є завгосп. Коли мій попередник загинув, керівництво району запропонувало очолити Добромильський інтернат. Моя дружина катеригорично не погоджувалася. Навіть пригрозила: «Або я, або спецшкола».
Пан Володимир все ж таки дав попередню згоду, бо був переконаний, що у Львові його кандидатуру не затвердять, адже на цю посаду претендувало 16 осіб. Але після співбесіди з тодішнім головою ОДА Костюком і його заступником керівництво області призначило його директором.
— То дружина залишилася з вами?
— Коли я приїхав зі Львова, схитрував. Кажу: не пройшов. Маруся з радості мене обцілувала і сказала: «Є Бог на небі». Згодом довелося сказати правду, але не повірила. А через два роки Маруся запитала: «Може, візьмеш мене до себе на роботу?». Зізнаюся: я її відмовляв, бо знаю, які тут важкі діти, а деякі дуже важкі. Провести урок з ними — справа нелегка.
Дружина все ж таки наполягла на своєму і отримала вчительську посаду.
— Їй було дуже важко. Маруся — вчитель з досвідом. Вміє знайти підхід до учнів і звикла, що її мають слухати. Але не могла зрозуміти, як це під час уроку незадоволений учень може послати… «дуже далеко». Заплакана прибігла до мене і попросила її звільнити. Переконував, що ці дітки — добрі, але обділені ласкою батьків, тож треба знайти до них підхід. Я ж також перші два місяці щодня «сам себе звільняв», думав — не витримаю. Цих діток треба не просто навчитися любити, треба віддати їм своє серце. Коли я заходжу на подвір’я школи, а ці діти біжать назустріч і кожен хоче обняти, як рідного батька, радію, бо недаремно стільки часу і любові їм віддаю.
Минуло два місяці, і Марія Муль стала невід’ємною частинкою цього колективу. Зараз тут 80 дітей з відхиленням розумового розвитку. Декого на канікули забирають родичі, а 14 сиріт тут цілий рік. Багато в інтернаті дітей з неблагополучних родин.
В інтернаті працює 70 осіб, які навчають і доглядають вихованців. Згідно зі штатним розкладом, тут бракує медиків. Володимир Євстахович не може погодитися з тим, що у такій школі немає жодного психіатра! Педіатр працює на 0,5 ставки, стільки ж має стоматолог. Ізолятор неукомплектований. На думку директора, краще зменшити кількість разів харчування. За п’ятиразового харчування і таких великих порцій діти того всього не з’їдають. Тому не цінують бананів, апельсинів і починають кидатися фруктами. А ще волонтери тут часті гості, тож солодощами в інтернаті діти не обділені. Директор бідкається, що дітям тут заборонено працювати. І це помилка держави! Бо вони, покидаючи стіни інтернату, стають безпорадними. Вдома дітей привчають мити посуд, чистити картоплю і готувати, прибирати… А в інтернаті все подають «під ніс».
— Яка подальша доля цих дітей, коли вони закінчують школу?
— Йдуть у профтехучилища і продовжують здобувати спеціальність: хтось швейну, хтось перукарську, а дехто чоботярську чи будівельну. У нас є факультативи і спеціально обладнані класи, де ми викладаємо дітям ази майбутніх професій.
— Чи були випадки, коли дитину батьки сюди віддали, а потім, передумавши, забирали додому?
— Самовільно до нас ніхто не потрапляє. Усі повинні мати скерування з психіатричної клініки. За час моєї роботи жодної дитини ніхто не забрав.
Поки ми спілкувалися з директором, на подвір’ї діти не відступали від відомої волонтерки Марії Вертетської, котра привезла їм подарунки з Іспанії. Пані Марія живе у цій країні вже 20 років і допомагає нужденним з України.
— Усе почалося у 2014 році. Те, що тоді сталося на Майдані, змінило не лише мене, а й багатьох заробітчан за кордоном. Ми бачили, що на Майдані були люди, які прагнули змінити Україну, і ми повинні були їх у цьому підтримати. Я знайшла в Іспанії однодумців, і ми взялися допомагати — передавали одяг і кошти. Мої знайомі живуть у Басівці, що на Львівщині, тож пакунки я передавала їм, а вони вже розвозили за призначенням. Коли почалася війна, то вони у військовий госпіталь возили цілі «баули».
Пані Марія залишилася сама. Стала вдовою, а згодом помер і єдиний син. Тому повністю присвятила себе волонтерству. 2015 року організувала першу групу воїнів АТО на реабілітацію до Іспанії.
— Коли я вперше прийшла у військовий госпіталь до керівництва, мене виганяли чотири рази, — каже пані Марія. — Я сказала, що не належу до жодної організації, а особисто від себе і своїх друзів хочу допомогти тим, хто захищає мою країну. «Жіночко, — сказали мені. — Таких, як ви, тут вже були десятки, обіцяли і Грецію, й Італію, а потім зникали назавжди». Але мені вдалося переконати керівника, і перші 17 осіб полетіли на реабілітацію у Мадрид.
Зізнаюся, я була здивована тією щирістю і відданістю, якою живе пані Марія. На початках вона щотижня передавала в Україну 80 кілограмів багажу — взуття, одяг, медикаменти, памперси… А потім — по 50. Це ж скільки тонн допомоги передала жінка за власний кошт! Тепер передає лише памперси і медикаменти. Донедавна передавала ще подушки і ковдри, які віддавала подруга, котра працювала у п’ятизірковому готелі. У дорогих готелях часто замінюють постіль, тож вона домовилася з керівництвом, щоб це не викидали, а віддавали як гуманітарну допомогу. І добротні подушки з ковдрами опинялися у госпіталях та дитячих будинках. На жаль, через карантин готель закрили. Подруга пані Марії відійшла у кращий світ.
— Цілий рік працюю задля того, щоб привезти воїнів до Іспанії за власний кошт, — каже пані Марія. — Торік почала працювати з Уляною Флишко, і до нас приїхали дітки. Проживання і харчування забезпечувала я особисто. Мене часто запитують: а хто вам дає кошти? Люди не можуть повірити, що я це все роблю за свої гроші. А дехто дивується, мовляв, нормальна людина не може віддавати усе зароблене на волонтерство. Може! Просто у кожного своє бачення. Коли я привожу, наприклад, чотирьох воїнів до Іспанії, українка Інна цілий місяць робить їм безкоштовно масажі. А це щодня чотири години. Чим я їй можу віддячити? Інна просить, коли буваю в Україні, провідати її маму, яка живе у Вінницькій області. І я щороку виконую її прохання.
Відпустка пані Марії добігає кінця, але вона перед поверненням до Іспанії виконала ще одну місію — привезла подарунки діткам у Добромильський інтернат. «Ви ще до нас приїдете? Ми вас так любимо!» — навперебій запитували діти. Пані Марія змахнула сльозу, кожного пригорнула і поцілувала: «Обов'язково приїду наступного року…».