На кисле реагують, уночі не дають спати…
«Зуби не можуть розболітися «просто так». На це завжди є причина», – кажуть стоматологи
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/415732/zub.jpg)
Коли починає боліти зуб, людина не здатна нормально функціонувати. Зазвичай зубний біль атакує у найнесподіваніші моменти — пізно ввечері у п’ятницю, на вихідні, у відрядженні чи на відпочинку. У часі жорсткого карантину багато українців відкладали візит до стоматолога, щоб потрапити на прийом до «свого» лікаря (невідкладну допомогу навіть у приватних клініках надавали лише чергові дантисти). Довго витримувати зубний біль неможливо, тож у форс-мажорних ситуаціях виручають ліки з домашньої аптечки — безрецептурні знеболювальні та жарознижувальні препарати. Часто таке самолікування виявляється дієвим, але дає лише тимчасовий ефект. Чи завжди зубний біль пов’язаний із захворюванням і вимагає візиту до лікаря?
Як кажуть лікарі-стоматологи: «Зуб не може розболітися „просто так“. На це завжди є причина».
Найчастіше так «заявляє» про себе:
гострий глибокий карієс (коли емаль і дентин зуба зруйновані та утворилося «дупло»);
пульпіт (коли бактерії, проникаючи з каріозної порожнини, викликають запалення судинно-нервового пучка зуба);
періодонтит (коли у кореневій оболонці зуба і прилеглих до неї тканин розвивається запальний процес);
травма зуба. Травма може бути також хронічною, коли людина має звичку тримати у роті сторонні предмети, гризти нігті, перекушувати нитки (замість того, щоб обрізати їх ножицями) тощо. Внаслідок тривалого механічного впливу емаль стає тоншою, зуб сколюється, що призводить до його руйнування.
За появи яких специфічних симптомів слід негайно звернутися до лікаря?
«Для гострого карієсу характерним є біль, який виникає у результаті дії термічних або хімічних (кисле, солодке) подразників. Після усунення цих подразників біль швидко вщухає. Гострий карієс варто лікувати відразу, аби захворювання не перейшло у запалення нерва зуба чи пульпіт», — наголошує терапевт-стоматолог, ендодонт-мікроскопіст приватної медичної мережі у Києві Олена Свинарьова.
«Пульпіт характеризується підвищеною чутливістю зуба до температури. Біль — тривалий і пульсуючий. Спочатку больові епізоди трапляються кожні 2−3 години, але з часом цей час скорочується, й біль набуває постійного характеру, — пояснює лікар. — Якщо пульпіт не лікувати, це може призвести до поширення інфекції у зв’язковий апарат зуба, що викличе періодонтит».
«Періодонтит досить часто має безсимптомний перебіг, — каже терапевт-стоматолог. -Якщо ж хвороба перейшла у стадію загострення, характерними симптомами будуть біль під час накушування, відчуття, що зуб став вищим за інші, нічний біль, який не дає спати. Якщо періодонтит не лікувати, це може призвести до утворення одонтогенних кіст (новоутворень із рідинним вмістом навколо кореня зуба. — Авт.), періоститу (запалення окістя), лімфаденіту (запалення лімфатичних вузлів, причиною якого є інфекція. — Авт.), гаймориту та інших малоприємних речей».
«При травмі зуба є високий ризик того, що оголиться його нерв, — застерігає Олена Свинарьова. — У такій ситуації людина може мати такі ж симптоми, які характерні для пульпіту: з’являться скарги на підвищену чутливість зуба, яка спричиняється термічними або хімічними подразниками».