Карантин оголошуватимуть кожної зими?
Експерти роблять песимістичні прогнози: коронавірус із нами надовго
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/414291/zavershennyapandemii.jpg)
Всі пандемії — від «Афінської моровиці» 431−427 рр. до н.е. (пошесті, яка фактично знищила грецьку цивілізацію) до гарячки Ебола, про закінчення якої ВООЗ відзвітувала 9 червня 2016 року і яка не переросла у реальну пандемію тільки тому, що вірус убиває хворих настільки швидко, що ті не встигають масово заражати інших, — закінчувалися трьома способами: або вчені розробляли вакцину, або слабшав збудник, який викликав хворобу, або людство «підписувало мирову» з вірусом і намагалося адаптуватися до життя у нових реаліях. Швидше за все, закінчення пандемії Covid-19 відбуватиметься за останнім, третім сценарієм.
Сьогодні провідні фармкомпанії світу активно працюють над створенням 70 різних вакцин від нового коронавірусу. Проте навіть за найоптимістичнішими прогнозами, першу рятівну вакцину людство отримає не раніше, ніж через рік-півтора. Не так вже й довго залишилося чекати, якщо згадати, що, наприклад, на вакцину від натуральної віспи людство чекало три тисячі років (від перших згадок про смертоносну хворобу, яка лише у ХХ столітті вбила 300 млн людей, до повної її ліквідації, чого вдалося досягнути завдяки своєчасній ізоляції хворих та масовій імунізації населення).
Проте слід бути готовим, що вакцину від SARS-CoV-2, можливо, ніколи не вдасться створити. Наприклад, вірус імунодефіциту людини вчені ідентифікували у 1984 році і пообіцяли, що за два роки винайдуть вакцину, але не винайшли й досі. Не вдалося розробити вакцину і від гарячки денге (другої за поширеністю тропічної хвороби після малярії), а також від менш небезпечних, але таких, що завдають мільйонних збитків економікам різних країн світу, рино- та аденовірусів — збудників ГРВІ.
Без вакцини люди продовжуватимуть хворіти, тож урядам доведеться ламати голову над тим, як сповільнити темпи поширення нового коронавірусу, не зануривши економіку їхніх країн у глибоку кризу. Зокрема якщо вдасться підібрати ефективну схему лікування «ковіду», це дозволить скоротити терміни перебування пацієнтів у відділеннях інтенсивної терапії, буде виживати більше важких хворих, а медичні заклади — не будуть перевантажені. Це важливо, якщо взяти до уваги, що, за розрахунками МОЗу, на Covid-19 в Україні перехворіє понад 33 тисячі медиків. «Однак не варто покладати всі надії лише на ліки», — кажуть вчені.
У коментарі CNN професор глобального здоров’я Імперського коледжу Лондона доктор Девід Набарро заявив, що поки не буде створено вакцини, країнам доведеться запроваджувати «соціальний договір». Карантин не може тривати вічно. Але й життя вже не може бути таким, як до пандемії. За появи симптомів коронавірусної інфекції або після контакту із хворим люди й надалі зобов’язані перебувати на самоізоляції протягом 14 днів. За можливості професор рекомендує працювати з дому — керівникам компаній уже слід подбати про те, щоб їхні офіси не були переповнені.
Медикам потрібно ретельно відстежувати контакти хворих осіб. Тестування повинні стати масовими. А самі люди мусять строго дотримуватися правил соціального дистанціювання. Час від часу, коли захворюваність зростатиме, уряди змушені будуть поновлювати строгі карантинні обмеження. За припущенням декана Національної школи тропічної медицини Медичного коледжу Бейлора у Х’юстоні (США) Пітера Хотеса, це відбуватиметься… кожної зими, з чого випливає, що новий коронавірус із нами надовго.
Але чи дотримуватимуться «соціального договору» українці, які вже, схоже, втратили пильність, масово не дотримуються соціальних дистанцій і демонстративно не носять масок (або носять їх на підборідді — часто навіть у громадському транспорті, де маска є обов’язковою)? «Може скластися хибне враження, що українці втомилися від пандемії і всіх тих обмежень, які з нею пов’язані. Насправді люди відчувають втому від перенасичення інформацією про коронавірус (за підрахунками аналітиків, 27% всіх матеріалів в українських ЗМІ за останній час стосувалися Covid-19, з них 9,5% вирізнялися надмірною емоційністю. — Авт.), — припускає психолог, психотерапевт Віктор Кудрявцев. — Вам може подобатися якась пісня, але коли радіостанції „крутять“ її цілодобово, швидко набридне. Втрата пильності — адаптивна реакція, закладена у нас еволюційно. Наш „внутрішній вартовий“ не може стерегти свого „господаря“ безперестанку. Коли з’являється нова загроза, реагує тим, що вступає з нею у двобій, рятується втечею або ховається. Це забирає багато ресурсів — не лише енергетичних, а й, як бачимо, і фінансових. Якщо загроза постійна, відчуття небезпеки притуплюється, і тоді ми можемо приймати немудрі рішення, у тому числі ігнорувати заходи безпеки. Українцям важливо припинити сприймати пандемію як катастрофу, а почати розглядати її як проблему. Не скуповувати панічно гречку, а грамотно планувати свої витрати. Не робити вигляду, що коронавірусу не існує, а спокійно сприймати деякі обмеження та незручності і модифікувати свій спосіб життя відповідно до реалій».
Багато людей уповають на колективний імунітет. Мовляв, більшість із нас рано чи пізно перехворіє на Covid-19, і чим швидше це трапиться, тим швидше подолаємо вірус. «Коли пандемія тільки почалася, створення колективного імунітету розглядався як ефективний спосіб боротьби з коронавірусом. Найбільш активно це питання обговорювалося у Великій Британії, яка через це трохи запізно ввела карантин (сьогодні ця країна — четверта за рівнем захворюваності у світі: майже 289 тисяч підтверджених випадків захворювання і понад 40 тисяч смертей. — Авт.), — каже експерт з питань охорони здоров’я, колишній заступник в.о. міністра охорони здоров’я України (2016−2019 рр.) Павло Ковтонюк. — Нещодавно мені потрапила на очі стаття у The New York Times. Видання опублікувало результати дослідження: населення великих міст світу, які найбільше постраждали від Covid-19 (зокрема через високу густоту населення), масово протестували на антитіла. Якщо у людини є антитіла, але вона не хворіла, це означає, що раніше контактувала з вірусом, але хвороба у неї не розвинулася або ж мала безсимптомний перебіг. Виявилося, що найбільше осіб з антитілами до коронавірусу живе у Нью-Йорку — їх виявили майже у 20% населення міста, де на „ковід“ захворіло більш ніж 200 тисяч осіб і майже 22 тисячі — померли».
«У Мадриді, де лікарні були переповнені і людей госпіталізували у готелі та виставкові центри, — лише 11,3% контактували з вірусом. У Стокгольмі, де пішли іншим шляхом і карантину взагалі не вводили (щоб дотримуватися соціальних дистанцій, не потрібно „вимикати“ економіку» — головне, щоб люди були свідомі), антитіла виявили у 7,3% жителів. У Києві зафіксовано 3,4 тисячі випадків захворювання. Не треба бути Нострадамусом, щоб зрозуміти: масове тестування киян на антитіла у кращому випадку покаже результат на рівні статистичної похибки. Для вироблення колективного імунітету до коронавірусу потрібно, аби щонайменше у 60% населення виробилися антитіла. До такої цифри жодна країна сьогодні не наблизилася. Тому масове тестування на антитіла за допомогою ІФА-тестів (проводити тестування методом імуноферментного аналізу на антитіла до коронавірусу Covid-19 в Україні почали наприкінці травня. — Авт.) викликає питання. Крім тестування окремих груп ризику (медиків, поліцейських) або постепідемічних досліджень Центру громадського здоров’я, у масовому тестуванні (на виявлення антитіл. — Авт.) немає жодного сенсу, крім підтримки вітчизняного виробника цих самих ІФА-тестів. Україні треба відкинути всі розмови про колективний імунітет через «усім перехворіти». По-перше, це не працює. А по-друге, якщо намагатися «перехворіти», то можна просто залишитися без частини населення і «покласти» свою систему лікарень", — переконаний Павло Ковтонюк.
Ще у середині квітня головний санітарний лікар України Віктор Ляшко в інтерв’ю виданню НВ заявляв, що колективний імунітет формується профілактикою: «Колективний імунітет, який формується через хворобу, — це середньовічний колективний імунітет. Порятунок для нас — винахід вакцини». «Колективного імунітету не буде стосовно коронавірусу. За даними наукових статей, імунітет від перенесеної інфекції є нестійким. Особа може через три місяці захворіти повторно. Швидше за все, це буде інфекція, яка циркулюватиме щорічно. Буде схожою на звичайний грип, з яким щороку маємо справу, але яка з плином часу зменшуватиме свою вірулентність», — такий прогноз зробив в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера» в.о. генерального директора Центру здоров’я МОЗ Ігор Кузін.
«Імунітет можна виробити через вакцинацію. Але це — перспектива щонайменше 2021 року навіть для Західної Європи та США. Тож треба бути реалістами, — каже ексзаступник в.о. міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк. — Єдина реальна стратегія боротьби з „ковід“ — контроль спалахів через активне тестування, виявлення та ізоляцію, як це роблять у всіх країнах світу. А на рівні кожного з нас — дотримання соціальної дистанції і правил гігієни. Це — базові речі, які на практиці буває важко реалізувати. Нам треба звикнути, що в умовах пандемії ми будемо жити доволі довго. А нашому уряду треба уже сьогодні готуватися до непростої осені»…