Краще було звільнитись і стати на «біржу», ніж чекати на допомогу
Працівники, яких «послали» у відпустку за власний рахунок, не можуть претендувати на допомогу з часткового безробіття
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/412595/robota.jpg)
«Я вже два місяці без зарплати. Сидимо на шиї в мами, яка на пенсії, але ще працює санітаркою в лікарні. Ледве вистачає на продукти, а треба купити дитині взуття, бо нога виросла. Секондхенди закриті, а на нове нема грошей», — скаржилась мені знайома два тижні тому. Виховує доньку сама. Від самого початку карантину перебуває у відпустці за власний рахунок. А мамин заробіток разом з пенсією заледве перевищує шість тисяч гривень. Я її втішила, мовляв, якщо підприємиця, на яку ти працюєш, подасть заявку до Центру зайнятості, то зможе претендувати на компенсацію з часткового безробіття. Тобто з Фонду зайнятості перерахують гроші їй, а вона з них має виплатити зарплату працівникам. Виплата не може перевищувати мінімальну зарплату, але це все одно краще, ніж нічого. Та виявилось, що з цими компенсаціями не все так просто…
На Львівщині на виплати допомоги з часткового безробіття передбачено 300 мільйонів гривень. Орієнтовно цих коштів вистачило би на компенсації для 30 тисяч підприємців. Утім, за словами керівника Львівського обласного центру зайнятості Василя Барилюка, станом на 12 травня вони отримали лише 500 заявок, хоча з кожним днем їх кількість зростає.
На допомогу можуть претендувати малі та середні підприємства, на яких працює до 250 осіб, а річний виторг не перевищує 50 мільйонів євро. Але важливий нюанс: на підтримку можуть розраховувати лише ті підприємства, які видали накази про повну або часткову зупинку діяльності.
«Ми у триденний термін приймаємо рішення про надання чи ненадання допомоги, — каже Василь Барилюк. — На сьогодні є уже 23 заявки, які ми відхилили, тому що у тих організаціях та підприємствах було прийнято рішення про надання працівникам відпустки без збереження заробітної плати. Така класифікація не передбачає надання допомоги з боку держави, Але ж проблема в тому, що значна кількість підприємців формально не призупиняли діяльність, а просто відправили працівників у неоплачувані відпустки. Відповідно до законодавства, такі відпустки — виключно добровільні. Якщо працівник написав заяву про відпустку за власний рахунок, то він на неї погодився. Які тоді питання до держави? Проблема лише в тому, що більшість людей просто не мала іншого виходу. Керівник каже „пиши“, от людина й пише, аби не звільнили».
«Краще б я сама звільнилась, ніж написала заяву на відпустку за свій рахунок, — каже моя знайома Тетяна. — Так би стала на біржу і мала хоч якусь допомогу з безробіття, а так — узагалі нічого. Та й тепер я не зможу вийти на роботу, поки не відкриють садочки, бо нема з ким залишити дитину. Але коли оголосили карантин, ще не було рішення, що якщо ти звільняєшся за власним бажанням, можна відразу ставати на облік у Центр зайнятості. Це прийняли пізніше».
Рішення про компенсацію зарплат призупиненим підприємствам також прийняли лише у середині квітня. І хоча компенсації передбачені за весь період призупинки діяльності (навіть якщо підприємство зупинилось з 12 березня, щойно запровадили карантин), ніхто ж не міг передбачити, що така компенсація буде. А відповідно до законодавства, за період простою не з вини працівника роботодавець зобов’язаний виплачувати йому не менше 2/3 зарплати. Тож більшості працедавців було вигідніше просто відправити працівників у відпустки за власний рахунок. — Підприємці, читаючи інформацію на вебсайтах, не дуже розуміють, що робити далі. Допомога держави у виплаті мінімальної зарплати не вирішує глобальних питань малого та середнього бізнесу, особливо мікробізнесу. Ми зараз відчуваємо втрату великої кількості підприємців мікроформату — ті, які є ФОПами. Вони не завжди мають найманих працівників і тому не підпадають під цю програму. По-друге, відшкодування чотирьох тисяч з копійками не вирішує тотальної проблеми, яка є на ринку. Очікуємо, йде часткове скорочення як кількості бізнесів, так і кількості працівників у них.
Основна причина, чому підприємці йдуть на звільнення працівників, — невідомість у майбутньому. Наразі ніхто не може спрогнозувати, скільки часу будуть карантинні обмеження. Відповідно, підприємці не можуть розрахувати свої резерви. По-друге, ніхто не знає, яким буде ринок після завершення карантину. Тому часто бізнес приймає рішення закритися, а потім відкритись заново, ніж зазнати збитків. Однак для частини бізнесу такі відшкодування можуть бути додатковим стимулом залишитись на ринку та залишити працівників у штаті. Утім, часом стикаємось і з тим, що бухгалтер не хоче цим (поданням документів у Центр зайнятості. — Авт.) займатись, бо для нього це — зайва робота".