Українці їдуть і летять додому з Варшави, Праги, Перемишля...
Чому не проходять обсервації?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/408599/kordonfoto1.jpg)
Протягом п’ятниці, 20 березня, у Львів прибуватимуть чотири потяги «Укрзалізниці» з польського Перемишля — і їхатимуть далі на Київ. Поїзди привезуть на батьківщину земляків, які повертаються з Польщі. Про це повідомив посол України в Польщі Андрій Дещиця.
Потяги відбуватимуть з Перемишля о 10.18, 13.10, 15.45 та 18.59 (за місцевим часом). Українці самотужки мають дістатися Перемишля. Українські консули, почесні консули в Польщі, органи місцевої влади мали або допомогти їм добратися до Перемишля, або підказати, яким чином це їм зробити до 20 березня.
Посол України у Польщі також повідомив, що є домовленість із польською та чеською сторонами про вивезення громадян України з Чехії польським потягом PKP Intercity. З чеською стороною ведуть переговори про те, щоб потяг забрав громадян України з Праги. З поляками домовилися також про організацію 21 березня спеціальних авіарейсів компанії SkyUp з аеропорту Варшави до Борисполя — на комерційній основі. Якщо українці зацікавляться таким перельотом, то спецрейсів із Варшави до Києва буде організовано декілька. Найбільш масово українці повертаються додому через прикордонні пункти пропуску. Нагадаємо, наразі працюють три пункти пропуску на українсько-польському кордоні. Це «Дорогуськ — Ягодин», «Гребенне — Рава-Руська», «Корчова — Краковець». Українські консули працюють там і допомагають українцям перетинати кордон.
За словами Андрія Дещиці, значних скупчень громадян України на кордоні не спостерігається (нагадаємо, в перший день після оголошення про закриття кордонів там був «армагеддон». — Авт.). Дипломат стверджує, що зараз максимально групи сягають 50−80 осіб. Із польського боку кордону їх забирає український автобус, наданий за сприяння Прикордонної служби України, або польські прикордонники дозволяють їм перейти кордон пішки. Дещиця повідомив, що наразі роботу пішохідного пункту пропуску «Медика — Шегині» не відновлюватимуть, оскільки три пункти пропуску справляються із навантаженням.
Держприкордонслужба України повідомляє, що рух через український кордон продовжує скорочуватися. Так, протягом доби 18 березня ДПСУ провела понад 31 тис. пропускних операцій, з них близько 20 тисяч оформлення українців на в’їзд. При цьому прикордонники опитують прибульців щодо стану здоров’я, вимірюють температуру тіла та вручають пам’ятку про самоізоляцію.
Те, що після цього українці роз’їжджаються по домівках, без жодної обсервації, та невідомо, чи з подальшою самоізоляцією, викликає великі запитання. Щодо вимірювання температури на кордоні, то навіть у тій пам’ятці, що вручають прибульцям, вказано, що інкубаційний період коронавірусу триває 14 днів. І що відсутність температури, яку вимірюють при в’їзді, не гарантує, що людина не є носієм вірусу…
Чому першу групу українців, яку евакуювали з китайського Уханя, повезли на 14-денну обсервацію у Нові Санжари (з усіма сумнозвісними наслідками, але це вже інша історія)? А усіх тих, що повертаються із Європи, зокрема з Італії, де, як відомо, коронавірус буяє, тільки оглядають на кордоні та вимірюють температуру? Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко розповів на брифінгу, що це не аналогічні ситуації. Мовляв, у провінції Хубей був карантин, при якому не можна було ні заїхати, ні виїхати з країни. «Якщо оголошується карантин на певну провінцію чи місто, то вихід можливий лише через обсервацію, — відповів Віктор Ляшко. — Це було чітко прописано в розпорядженні Кабміну. Тобто на територію України можна було потрапити лише через обсервацію. Тому особи, які прилітали в Україну з інших регіонів Китаю, де не було обмеження на виїзд, піддавалися не обсервації, а лише медико-санітарному спостереженню».
Загалом головний санлікар України запевняє українців, що вони можуть повністю довіряти владі: «Влада ввела всі превентивні заходи та розробила усі необхідні алгоритми. Медпрацівники знають, як діяти. Довіряйте їм. Тільки спільно можемо комунікувати ефективно. Українці, до кожного повідомлення чи посту ставтеся виважено і критично. Тому що вірус паніки значно серйозніший, ніж коронавірус. Довіряйте офіційним джерелам інформації і зберігайте спокій. А головне, виконуйте умови карантину — залишайтесь вдома».