«Не можете прокинутись без будильника? Спите замало»
Науковці переконані: люди, які недосипляють, не можуть добре ні працювати, ні вчитися
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/407650/son2.jpg)
У вас буває, що ви наче вчасно заснули, наче й добре спали, а вранці ледве встаєте з ліжка? А без горнятка кави взагалі важко прийти до тями? У мене таке часто. У такі ранки переважно отримую повідомлення від фітнес-браслета: «У вас занадто короткий глибокий сон». Виявляється, важливо не просто спати рекомендовані вісім годин, треба, аби щонайменше третини цього часу припадало на фазу глибокого сну.
Виявляється, лише під час глибокого сну організм повністю розслабляється — уповільнюються дихання, серцебиття. Єдиний орган, який продовжує працювати, — мозок. Саме під час фази глибокого сну він проводить «генеральне прибирання» — очищається від токсичного білкового сміття. Поки ми спимо, мозок систематизує інформацію, яку отримав вдень. Пригадуєте, як у дитинстві перед екзаменом чи контрольною радили покласти книжку під подушку? Насправді, жодні знання з-під подушки в голову не залізуть, натомість прочитане перед сном добре засвоюється. Американська дослідниця Барбара Орклі у своїй книзі «Навчитися вчитися» радить працювати над складними завданнями перед сном. Тоді на ранок ви можете прокинутись з рішенням, яке увечері навіть не спадало на думку. У цьому переконує і британський невролог Рассел Фостер: періодична система наснилась Менделєєву не просто так: уві сні його мозок зумів систематизувати дані, вибудувати між ними нейронні ланцюжки, тож виявились зв’язки, яких наяву хімік і не припускав. Такі творчі осяяння можливі лише у випадках якісного сну. Відтак Фостер каже: люди, які сплять недостатньо чи мають неякісний сон, не можуть бути креативними. Вони не надто добре вловлюють взаємозв’язки між різною інформацією, яку отримують, тож рідко знаходять нестандартне вирішення проблеми. Це підтверджує і один із дослідів Фостера: учасників експерименту розділили на дві групи. Одним дали добре виспатись, інші спали лише по 4−5 годин. Далі їм запропонували розв’язати головоломку. Виявилось, ті, хто виспався, впорались з нею значно швидше".
«Коли мені кажуть, я змушений так багато працювати, що на сон залишається заледве шість годин, відповідаю: якби ви спали більше, то не мусили б так довго працювати», — каже науковець. Проблеми з зайвою вагою, пам’яттю та хворобами типу Альцгеймера він напряму пов’язує з розладами сну.
«Якщо вам потрібен будильник, щоб вранці встати з ліжка, і ви довго не можете себе підняти, якщо ви сварливі та дратівливі, очевидно, у вас дефіцит сну», — каже невролог. А щоб мати якісний сон, треба перетворити свою спальню на рай для сну. У спальні не має бути жодного світла — навіть приглушеного. Навіть світло від електронного годинника може заважати. Телевізора у спальні бути не повинно. А якщо він там є, то його треба вимикати щонайменше за годину до того, як збираєтесь спати.
Важливою є температура — оптимальний режим для спальні 21−22 градуси. Чим тепліше у спальні, тим більш поверхневим буде сон. Здавалося б, що може краще розслабити перед сном, як не гаряча ванна. Виявляється, навпаки. Для якісного сну краще обійтись теплим душем.
Звичка не їсти перед сном корисна не лише для фігури, а й для нервової системи. Голодним, звичайно, теж важко заснути, але вечеря має бути найпізніше за дві години до сну. Перед сном можна випити теплої води з медом. Але аж ніяк не зеленого чаю. У деяких сортах зеленого чаю кофеїну більше, ніж у каві. А напої з кофеїном після 17.00 краще не вживати.
Ну і, головне, — режим. Засинати і прокидатись варто в один і той самий час. Навіть у вихідні не варто давати собі можливості повалятись у ліжку до обіду — наперед не виспитесь, хіба що з графіка виб’єтесь.