Випробувано на власній шкірі
На псоріаз хворіють 1,5 мільйона українців. Недуга невиліковна, але її можна успішно контролювати
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402974/psoriaz.jpg)
Псоріаз виникає через збій у процесі регенерації шкіри — починає надто швидко відновлюватися. На ту, що не встигла відмерти (і відповідно злущитися, відпасти), наростає нова, і так — шар за шаром…
Хворі на псоріаз не люблять носити чорного одягу — на ньому особливо видно лусочки шкіри. Трапляється, навіть у спеку змушені носити одяг на довгий рукав, жінки — спідниці до підлоги. Але не це найгірше — хвороба може «розлитися» по всьому тілу, уразити суглоби, і тоді людині навіть з ліжка буде важко підвестися. Крім того, останні наукові дослідження доводять: у пацієнтів з псоріазом (помірною і важкою формою) частіше розвиваються серцево-судинні захворювання, діабет, метаболічний синдром, ожиріння і онкопатології (товстої і прямої кишки, нирок, гортані, печінки, шкіри, стравоходу та підшлункової залози). У середньому такі хворі живуть на п’ять років менше, ніж їхні однолітки, які не стикнулися з цією проблемою.
На псоріаз найчастіше хворіють люди, які мають генетичну схильність до цього захворювання. Підвищують ризик нездоровий спосіб життя, перенесені вірусні і бактерійні інфекції, різноманітні ушкодження шкіри (порізи, обмороження, опіки, укуси), переїзд у країну з іншим кліматом, стреси.
Псоріаз — не заразний (тобто з хворими можна спокійно вітатися потиском руки і цілуватися), але вилікувати його остаточно неможливо. Оскільки хвороба хронічна, буде час від часу загострюватися, нагадуючи про своє існування.
Досить часто псоріаз вперше проявляється у ранньому дитинстві, у віці до трьох років. За частотою поширення у дітей і підлітків посідає друге місце (після алергодерматозів). Якщо псоріаз не виявили у вас до 30 років, то захворіти пізніше також можете, але ризик уже менший.
На шкірі (переважно колінах, ліктях, волосяній частині голови і тулубі) з’являються яскраво-червоні бляшки, до яких кріпляться сріблясто-білі лусочки. Оскільки не всі люди знають, що це за захворювання, і не всім вистачає такту не тицяти у хворого пальцем та не обговорювати його зовнішній вигляд, пацієнти відчувають надмірну тривожність, сором, страх, дратівливість, потерпають від низької самооцінки. Депресія провокує рецидив цієї хвороби. Виникає замкнуте коло…
На псоріаз хворіє від 1,5 до 3% населення. У різних країнах ця цифра — різна: в Ірландії — 5,5%, Іспанії — 3,7%, Швеції — 2,3%, США — 2,2%, Канаді — 4,7%. Як повідомила експерт департаменту охорони здоров’я за фахом «дерматовенерологія» Орися Сизон, захворюваність на псоріаз на Львівщині за останні 20 років зросла у 2,8 раза, а випадки вперше виявленого дерматозу у дітей та підлітків — у 3,2.
При псоріазі уражається переважно шкіра, але у деяких випадках також внутрішні органи і суглоби. За статистикою, кожен п’ятий пацієнт із псоріазом хворіє на артропатичний псоріаз. Це — найважча форма цієї хвороби, яка більш негативно впливає на життя людини, ніж навіть ішемічна хвороба серця, діабет, депресія чи рак! У хворого набрякають і деформуються суглоби, не може працювати нарівні зі здоровими людьми, займатися спортом, подорожувати, відтак не почувається повноцінним членом суспільства.
Аби знизити частоту рецидивів хвороби (навіть до 75%)*:
— стежте, аби зайвий раз не травмувати ушкоджені ділянки шкіри;
— не здирайте з них луску;
— при митті посуду, ручному пранні, прибиранні одягайте гумові рукавиці;
— носіть зручний, вільний одяг, який не тисне, не натирає, не парить, виготовлений з натуральних тканин;
— користуйтеся лише тією косметикою, яка пройшла дерматологічні випробування;
— відмовтеся від тютюнопаління;
— алкоголь вживайте помірно;
— контролюйте масу тіла;
— подбайте про достатню рухову активність.
Якщо недуга має легкий перебіг, застосовується переважно місцеве симптоматичне лікування: пом’якшувальні засоби (креми, гелі, мазі), вітамін D і його аналоги, кортикостероїди, які наносяться на уражені ділянки шкіри тощо.
Важкий перебіг вимагає спеціалізованого лікування, яке проводиться під контролем лікаря-дерматолога.
Коли потрібно бити на сполох?
— на шкірі з’явилися висипання, наповнені гноєм, які, зливаючись, утворюють одне велике ураження (генералізований пустульозний псоріаз);
— еритеми, червоні плями з висипанням зливаються в одну (псоріатична еритродермія);
— псоріаз «добрався» до суглобів (псоріатичний артрит).
* Інформація надана прес-службою МОЗ України.