Око висохло, як пустеля Сахара…
У групі ризику розвитку сухого кератокон’юнктивіту – не лише офісні працівники, а й студентська молодь, яка годинами «залипає» у смартфонах
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402899/ochi.jpg)
80−90% інформації про навколишній світ людина отримує завдяки зору. Природно, з віком його гострота знижується, а постійно «залипаючи» у ґаджетах, проводячи багато часу перед монітором комп’ютера і екраном телевізора (пристроїв, без яких більшість із нас не уявляє свого життя), пришвидшуємо процес старіння очей та робимо їх вразливими до захворювань.
Якщо вас турбують сухість, почервоніння, відчуття подразнення очей, часті сльозотечі або інші дискомфортні стани, які посилюються під кінець робочого дня, це може бути наслідком нестачі сну, сухого повітря у приміщенні чи інтенсивних зорових навантажень. Також так можуть проявлятися захворювання очей, у т. ч. сухий кератокон’юнктивіт, або, як його ще називають, «хвороба «сухого ока».
За словами експерта МОЗ України за напрямом «Офтальмологія» Оксани Вітовської, за цієї недуги порушується стабільність слізної плівки (вона або швидко випаровується, або передчасно руйнується), запалюється поверхня ока, що й викликає відчуття дискомфорту і знижує гостроту зору. За статистикою, з цією проблемою протягом життя стикається від 14% до 35% населення. Раніше вважалося, що найчастіше від цієї недуги потерпають жінки віком понад 50 років, але дослідження, проведені у Китаї та Японії, показали, що у групі ризику — студентська молодь, яка багато часу проводить перед комп’ютером і не випускає з рук смартфонів та планшетів.
Чому око «втрачає воду»?
— не дуже часто кліпаємо очима, коли працюємо за комп’ютером;
— внаслідок гормональних порушень, аутоімунних ревматичних захворювань;
— через запалення країв повік (блефарит) та інших запальних процесів в організмі;
— на тлі системного прийому або місцевого застосування деяких медикаментів;
— при тривалому носінні контактних лінз;
— внаслідок травми ока.
Ймовірно, це — хвороба «сухого ока», якщо:
— є відчуття стороннього тіла в оці;
— очі — червоні, подразнені;
— турбує сльозотеча;
— з'явилася боязнь світла;
— періодично «затуманює» зір;
— очі стали чутливими до вітру й холоду.
Увага! Схожі симптоми мають також інші захворювання ока, наприклад, кон’юнктивіт, уже згаданий блефарит чи епісклерит (запалення сполучної тканини між склерою і кон’юнктивою), тому при появі вищеперелічених ознак необхідно звернутися до лікаря.
Як зберегти зір на довгі роки?*
— Киньте курити! Шкідливі речовини, що містяться у цигарці, та продукти горіння вражають не тільки легені, а й негативно впливають на здоров’я очей, зокрема підвищують внутрішньоочний тиск.
— Працюючи за комп’ютером, подбайте про правильне розташування монітора, аби не створювати додаткового навантаження на зір.
— Влаштовуйте перепочинок очам. Якщо ваша робота пов’язана з тривалим перебуванням за комп’ютером або читанням, хоча б раз на годину робіть перерву на кілька хвилин.
— Захищайте очі від потрапляння на них прямих сонячних променів. Носіть якісні сонцезахисні окуляри — не економте на своєму здоров’ї, купуючи дешеві, які не лише не захистять очі, а й навпаки, зашкодять їм.
— Контролюйте рівень кров’яного тиску. Багато захворювань очей безпосередньо пов’язані з артеріальною гіпертензією.
— Якомога частіше їжте чорниці, зелень, овочі (особливо налягайте на моркву) та фрукти.
— Стежте за вагою тіла.
— Під час використання зварювального апарату або при виконанні іншої небезпечної роботи одягайте спеціальні захисні окуляри, які захистять рогівку ока від ушкоджень.
— Багато гуляйте на свіжому повітрі — очам також потрібен кисень.
— У разі появи будь-яких ознак захворювання очей не відкладайте візит до лікаря-офтальмолога!
*Інформацію надала прес-служба Департаменту охорони здоров’я ЛОДА.
Будь пильні! Однією із найбільш підступних офтальмологічних патологій є глаукома. На початкових стадіях вона ніяк не проявляється, але з часом, непомітно прогресуючи, призводить до незворотної втрати зору. Хвороба розвивається внаслідок підвищення внутрішньоочного тиску. Якщо вам уже виповнилося 40 років — автоматично потрапляєте у групу ризику. В Україні близько 15% сліпих осіб втратили зір саме через глаукому…