«Кос-Анатольський ще у 1920-х роках кинув клич українізувати модні ритми танго, – щоб молодь співала рідною мовою»
Про ексклюзивний мистецький проєкт «Карпатське танго», присвячений великому композитору, розповідають його організатори Орест Цимбала та Андрій Яцків
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402544/nadiia-kos-andrii-yatskiv-orest-tsymbala-i-dovoiennyi-akordeon-anatolia-kosa-foto-u-pomeshkanni-osobystomu-kabineti-vydatnoho-kompozytora.jpg)
15 грудня у Львівській національній філармонії відбудеться мистецький проєкт «Карпатське танго», автором якого є відомий співак Орест Цимбала. Вже нікого не дивує, що пан Орест тішить львівського слухача все новими і новими проєктами. Лише місяць тому співак організував у Львові Гала-концерт Вижницького фестивалю імені Назарія Яремчука. А тепер от «Карпатське танго», щоб ознайомити львів’ян з творчістю Анатоля Кос-Анатольського — композитора, якого, на думку пана Ореста, ми замало знаємо, і його творчість недооцінена. Співорганізатором і музичним керівником проєкту став керівник Академічного інструментального ансамблю «Високий Замок» Андрій Яцків. Про те, чому проєктові присвоїли таку назву, про творчість Кос-Анатольського і його легендарний акордеон Орест Цимбала та Андрій Яцків розповіли в ексклюзивному інтерв’ю журналістові «ВЗ».
— Пане Оресте, чому концерт, який відбудеться 15 грудня і який проводите разом з Академічним ансамблем «Високий Замок», назвали «Карпатське танго»? Як відомо, у Карпатах танцюють «Голубку», коломийки…
Орест Цимбала. Розкажу передісторію. Це справді ревіталізація проєкту, оскільки перший концерт відбувся 21 травня 2011 року. Тоді зі мною виступали Оксана Муха, Олеся Киричук, Олександр та Юлія Божики і, звичайно, ансамбль «Високий Замок». Чому Кос-Анатольський, чому «Карпатське танго»? Я близько знайомий з дружиною Анатоля — Надією Кос. Якось пані Надія мені розповіла, що є багато неопублікованих творів так званого легкого жанру, які ще лежать у рукописах. Як відомо, у радянські часи подібну музику трактували як буржуазну. Бо ж танго, фокстроти, вальси, чарльстони — це така собі салонова музика. Анатоль Кос-Анатольський був лауреатом численних мистецьких премій у Союзі. Він був композитором, як кажуть, «на п’єдесталі». Окрім пісень «Білі троянди», «Коли заснули сині гори» та деяких інших, які пропускали в ефір, він не міг видавати естрадні твори, як, скажімо, його побратим з довоєнного Львова Богдан Весоловський, який у Канаді міг публікувати подібні речі. Композитори контактували між собою і листувалися до кінця життя. Це справді потужні два крила: з одного боку Весоловський, з іншого — Кос-Анатольський, які є основоположниками української естради.
У 20-х роках, коли джаз і танцювальна музика охопили Львів, поляки тут були панівною верствою, і молодь міста Лева, у тому числі й українська, співала і танцювала під ритми модних польських танго. 20-річний Анатоль кинув клич українізувати естрадну музику, щоб українці співали своєю рідною мовою. Коли в часах Другої світової війни Весоловський і разом з ним левова частина української інтелігенції емігрували, Кос-Анатольський вирішив залишитися з рідним народом. Коли його дружина пані Надя почала мені ті твори в рукописах викладати на столі, я не міг слова вимовити. У мене відразу визріла думка подати Анатоля молодим, несподіваним, у ритмах танго. І не було альтернативи, до кого звертатися по допомогу щодо втілення такого проєкту. Це був саме Академічний інструментальний ансамбль «Високий Замок» з його керівником Андрієм Яцківим. Бо це чи не єдиний, на мою думку, у Львові колектив, який здатний глибоко прочитати і професійно пропагувати спадщину Анатоля Кос-Анатольського. Тоді вперше «заговорив» й акордеон Анатоля Коса Silvio Sopranі, який півстоліття «був приречений» на мовчання.
— Пане Андрію, той акордеон вдруге зазвучав саме у ваших руках. Що відчували, коли ваші пальці торкнулися раритетного інструмента?
Андрій Яцків. Анатоль Кос придбав цей акордеон ще у далекому 1932 році. Останні десятиліття його до рук ніхто не брав. Але перш ніж торкнутись самого інструмента, я взяв у руки оригінальний футляр від нього. Він настільки колоритний, з добротної шкіри, такий поважний. Коли відкрив його і побачив акордеон, склалося враження, що він до мене промовляє. Це було несамовите відчуття. Оскільки акордеон довший час був поза вжитком, він потребував невеличкого реанімування. На щастя, у Львові є фахові майстри, які вдихнули друге життя в інструмент. І він знову зазвучав на фестивалі «Віртуози» у 2011 році на концерті «Карпатське танго».
— Пан Орест пожартував, що коли ви його несли вулицями Львова, увага перехожих була прикута до вас…
А. Я. Від будинку Надії Кос до філармонії не так далеко. Не треба було їхати автівкою, щоб його відвезти. Я взяв у руку той футляр з акордеоном і йшов з ним. Те, що я відчував, навіть важко описати. Йшов бруківкою і думав: 70 років тому цією вуличкою сам Анатоль Кос також двигав цей акордеон! Чи я почувався у той момент зіркою? Мабуть, швидше, мене переповнювала радість. Відчував себе музикантом, якому поталанило торкнутися тих клавіш.
— Вам його пані Надя подарувала?
А. Я. Ні, пані Надя мені його не дарувала, я на це і не розраховував. Цей акордеон «живе» вдома у пані Наді, ми його беремо тільки на проєкт «Карпатське танго». Якось у 2002 році ми з ансамблем брали участь у бенефіс-концерті мого тестя, різьбяра Василя Гнатка, який чудово співає. Серед пісень, які він вибрав, було «Карпатське танго». Я до цього не чув цієї пісні, але пан Василь мені наспівав і розповів, що це була дуже популярна річ у 60-х роках, і він частенько чув її по радіо (Василь Гнатко сам родом із Полтавщини).
О. Ц. Анатоль Кос-Анатольський написав «Карпатське танго» у Косові 60 років тому — у 1959-му. У 1950−1960-х роках він створив багато естрадних пісень, зокрема на власні слова. Наш проєкт зараз є своєрідним перезавантаженням. На вісім років ми його практично приспали, але він зараз настільки актуальний, що, на мою думку, його треба проводити щороку, як окрему програму. Учасники цьогорічної програми — це справжній феєрверк. Крім уже знаної Оксани Мухи, переможниці телешоу «Голос країни-2019», ми запросили молоду зірку Вікторію Сивоус — володарку Гран-прі IV Міжнародного фестивалю ретро-музики імені Богдана Весоловського. Поезію читатиме відомий актор Роман Біль, танцюватимуть Віктор Сокрута і Соломія Кудин, а ведучою концерту є Люба Ступчук. Дійство відбуватиметься під живий акомпанемент віртуозів ансамблю «Високий Замок» Богдани Сав’юк (скрипка), Ігоря Степаняка (кларнет), Василя Іванишина (віолончель), Олександра Голубничого (цимбали), Ореста Лозинського (барабани), Дениса Маркевича (контрабас) та мистецького керівника колективу Андрія Яцківа (акордеон, сопілка, флейта Пана).
— Пане Андрію, Надія Кос мала якісь побажання до вас, як художнього керівника проєкту?
А. Я. Пані Надя має добру рису: вона віддає речі і знає, що люди, яким вона їх віддала, зроблять з того щось цікаве. Вона не обмежувала нас жодними рамками. Чимало композиторів творили у ритмах танго. Є вже такий собі стереотип танго-пісні. А якщо взяти Анатоля, то мене свого часу навіть критикували за один вислів в інтерв’ю, що Кос-Анатольський — це український Астор П’яццолла (аргентинський музикант і композитор другої половини ХХ століття, твори якого збагатили жанр танго. — Г. Я.). П’яццолла був королем танго, і у нього це фантастично виходило. Але ще пів століття перед тим Кос-Анатольський настільки тонко це подавав у мелодиці, структурі пісень, що можна сміливо сказати: Кос-Анатольський — композитор світового масштабу. Це не простеньке побутове написання танго, а глибока майстерність, у його танго є українська суть.
О. Ц. Наша національна честь показати, що Україна — це Європа. Українці 1920−1930-х років мали в Галичині, на відміну від окупованої Радянським Союзом Східної України, можливість створювати україномовну естраду. Бо галичани у 30-х роках не лише сиділи на селянському возі, і не лише танцювали коломийки на полонинах. У нас була й міська культура, де панувала рафінована салонова музика, послухати яку збиралися пані у декольтованих сукнях і чоловіки при метеликах. У Радянському Союзі все робили для того, аби це все знищити. На першому концерті у травні 2011-го було багато сліз вдячності і щастя. Тоді співали сестри Байко, а перший виконавець «Карпатського танго», 91-річний Олександр Щеглов, який сидів у залі, плакав, коли почув це танго в аудіо-запису у своєму виконанні.
А. Я. Це наша місія, щоб українська естрадна пісня стала частиною української культури, бо, як сказав провідний диригент Львівської опери Мирон Юсипович, легка музика — це не та, яку легко виконувати. Це та музика, яку треба достойно зіграти. І тоді вона легко сприймається. Саме такі речі писав Анатоль Кос-Анатольський. Він не вульгаризував цю тему.
О. Ц. І такі шедеври творилися у нашому Львові у 30−40-х роках минулого століття. Сподіваюся, наш проєкт «Карпатське танго» не буде одноразовою акцією, його треба возити, показувати на фестивалях ретро-музики, на сценах будь-якої точки світу, де живуть українці. Можливо, це зараз наша амбіція з Андрієм. Дякуємо Оксані Мусі, бо, попри шалену завантаженість, вона бере участь у нашому проєкті. Колектив «Високий Замок» також має велике творче навантаження, але я бачу, як від цієї музики хлопці з ансамблю кайфують. Маємо мрію: записати диск, представити книгу Анатоля Кос-Анатольського з його поезією, неопублікованими досі любовним романом та комедією. А ще він дуже гарно малював. Особливо любив Карпати. Бо гори — вічні, як і кохання, як і танго вічне. Ми не любимо ювілеїв. Бо це «пахне» совдепівщиною, де усі події приурочували до ювілеїв. Але мушу згадати, що 1 грудня минуло 110 років від дня народження Кос-Анатольського. Сподіваюся, що V фестиваль ретро-музики імені Весоловського ми проведемо з нагоди ювілею Кос-Анатольського. І знову повторимо проєкт «Карпатське танго».
А. Я. Наш Яремчук, наш Білозір, наш Івасюк, і Кос-Анатольський також наш. Тому про нього і про його естрадну та класичну творчість треба говорити не лише з високої трибуни. Хочеться його показати людиною не з п’єдесталу, а живою, такою, як ми з вами.
О. Ц. Кос-Анатольський у своїх інтерв’ю якось сказав, що його серце — у пісні, і він себе найповніше проявив не в інструментальних, і не в хорових творах, а саме у піснях. Анатоль був великим українським патріотом, він мріяв, що Україна стане вільною, але не дожив, на жаль, до проголошення незалежності України. Його брати емігрували за океан, а молодша сестра Маруся у 1930-х була чільною діячкою організації українських націоналістів. Тому за совітів Анатоль Кос-Анатольський мусив мати подвійне життя. З одного боку, не міг під пильним оком «органів» рипнутися ні вліво, ні вправо, з іншого, він все ж не боявся контактувати з Богданом Весоловським, з яким разом і став основоположником та творцем української естради.