Дівчаткам – Барбі на шарнірах, хлопцям – квадрокоптери
Подарунки до Миколая почали скуповувати... ще з жовтня!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402476/mykolai3.jpg)
Є такий жарт: не такі страшні рахунки за комуналку, як дитячі листи до Миколая… За останні кілька років свято Миколая настільки комерціалізувалось, що, бігаючи по крамницях зі списками подарунків, ми уже забули справжню суть цього свята. І єдине диво, на яке сподіваємось, — що на рахунку з’явиться якась зайва тисяча гривень, аби після «миколаївських» закупів було за що дотягнути до Нового року…
Традиційно напередодні свята в іграшкових крамницях та супермаркетах не проштовхнутись. Зі зростанням популярності інтернет-магазинів тепер аншлаг ще й у поштових сервісах. Скажімо, аби забрати свою посилку з відділення «Нової пошти», мені довелось займати чергу ще на вулиці! Аби зекономити на подарунках, усе частіше їх купують не в офіційних магазинах, а через посередників, які замовляють з іноземних сайтів чи гуртових складів.
«Торік на початку грудня популярні іграшки уже неможливо було замовити на складах, тож я мусила відмовляти клієнтам. Цього року ще десь з жовтня мої замовники почали казати: це вже на Миколая, — каже Ірина Корда, яка продає дитячі іграшки через групу у фейсбуку. — Уже кілька років поспіль найпопулярнішими іграшками на Миколая є конcтруктори Lego, набори Play Doh та ляльки Baby Born. Але є й тимчасові фаворити. Торік усі фанатіли від наборів „Малюй світлом“ та ляльок Lol. Цього року „лоли“ уже не такі популярні, їх купують переважно для дівчаток, які уже мають ці ляльки і хочуть цілу колекцію. Monster High також уже не на піку популярності. Популярні зараз шарнірні ляльки. Є такі, які мають до тридцяти шарнірів, які працюють майже як людські суглоби. Таку ляльку можна посадити в будь-яку позу. До речі, мала цього року і незвичне замовлення — для шестирічної дівчинки батьки замовили колекційну Барбі „Енді Воргол“. „Вполювала“ хорошу знижку на американському сайті, то вийшло приблизно 2000 гривень. Щоправда, не знаю, чи дівчинка оцінить цей подарунок, адже ту ляльку не можна переодягати. Фактично, це не іграшка, а сувенір. Якщо дитина її не знищить, то, коли виросте, зможе продати її дорожче, адже вони уже зняті з виробництва. Лялька має сертифікат, який підтверджує справжність».
Щодо подарунків для хлопчиків, то цього року фаворитами є квадрокоптери. Причому купують як прості іграшкові моделі, так і складніші, за кілька тисяч гривень, якими можна проводити аерозйомку. Популярними також є конструктори, з яких можна зібрати радіокеровану іграшку. Батьки, які готові витратити на подарунок 1000 гривень і більше, купують роботів та тварин (динозаврів, собак), якими також можна керувати за допомогою пульта. Щоправда, якщо дитина просить живого собаку, то навряд чи зрадіє пластмасовому другу…
Хорошим подарунком до Миколая є і книжки. І це теж задоволення не з дешевих. Ціни на популярні «віммельбухи» (книжки-розглядалки, де нема тексту, але дуже деталізовані ілюстрації) починаються від 200 грн, а ілюстровані енциклопедії — в межах 300 грн і більше. До речі, на початку грудня на книжкових гуртівнях уже був дуже бідненький вибір — дитячі «бестселери» порозкуповували.
«Купіть дитині лист до Миколая»
У моєму дитинстві Миколай приходив додому і клав подарунок під мою подушку. Тепер діти звикли, що Миколай ходить усюди — додому до бабусь-дідусів, хрещених, тіток, у садочок чи школу. Відповідно, листи до Миколая часто не вміщаються на одну сторінку. А щоб діти уже зовсім не заморочувались, розмальовуючи листа, можна купити заготовку.
«Купіть дитині ще листа до Миколая, бо наступного тижня вже, певно, не довезуть», — ошелешила продавець у крамниці канцтоварів. Кажу, моя дитина ще не вміє писати. «Нічого, у нас є з наклейками». Розумію, що кожен виробник намагається використати кожне свято по максимуму, але ніяк не можу зрозуміти батьків, які таке купують. Звичайно, 8 гривень за «бланк» для листа — це недорого. Щоправда, є і дорожчі варіанти — з конвертом, зі стилізованою сургучною печаткою, з фетровими сніжинками тощо. Але такі речі вбивають у дітей бажання творити. Як на мене, лист, написаний на видертому зі зошита аркуші, прикрашений дитячими каляками-маляками, значно цінніший за надруковані малюнки. Зрештою, якщо уже хочеться чогось оригінального, то краще купити кольорового паперу, блискіток чи ще чогось, і разом з дитиною прикрасити лист.
Часто дорослі самі спонукають дітей до такого чисто споживацького сприйняття свята. Наприклад, хрещениці моєї подруги 11 років. Дівчинка уже давно не вірить у Миколая, але чекає на подарунки від усієї родини. Цього року, аби полегшити родичам вибір, створила список бажаних подарунків у таблиці Google. «Ще на початку листопада розіслала усім, від кого розраховує подарунок, посилання на свій Wish list, і зробила спільний доступ. Наприклад, якщо я вирішила, що куплю їй роликові кросівки, то напроти них у графі „хто купує“, пишу своє ім’я. З одного боку, це зручно, бо торік і я, і хрещений, купили майже однакові подарунки. З іншого боку, якось воно неправильно. Не скажу, що я не розраховувала на таку суму. Навпаки, хотіла подарувати сертифікат на різдвяну фотосесію, отож з тими кросівками ще й зекономила. Але коли отримала той список, було таке відчуття, ніби мені прислали рахунок за комуналку. Але батьки горді, мовляв, яка у нас просунута дитина, — каже Тетяна. — Своєму старшому сину я забороняю замовляти подарунки бабусям чи хрещеним. Пояснюю, що у людей може не бути грошей, і ти поставиш їх у незручне становище. Менша дочка поки що вірить у Миколая, але їй також кажу, що побажання мають бути скромними, бо жадібним діткам Миколай може взагалі нічого не принести».
Якщо не знаєш, що подарувати…
Найлегше обрати подарунок для своєї дитини, бо знаєш її зацікавлення, знаєш, що у неї вже є. Але якщо йдеться про племінників чи хрещеників, тут уже квест ще той! Можна, звичайно, запитати у батьків. Але є ризик, що вам замовлять подарунок на суму, на яку ви не розраховували. Тому краще питати не про конкретний подарунок, а про зацікавлення: які мультики дивиться, чи любить конструктори, чи любить ліпити-малювати.
Найкраща підказка — це мультики. Щойно на екрани виходить новий мультсеріал, у продажу відразу з’являються тематичні іграшки. Зараз це ціла купа героїв «Свинки Пеппи», «Собачого патруля», «Леді Баг» чи «Робопотягів».
Не варто купувати габаритні іграшки, якщо вам їх не замовили. Діти рідко бавляться великими м’якими іграшками чи ляльками, які зростом майже як вони. Зрештою, треба зважати й на умови, в яких сім’я живе. Якщо це невелика квартира, то навряд чи там буде місце бавитися дитячою залізницею чи автотреком. Так само з магнітними дошками чи великими кухнями для дівчаток.
Хороший подарунок — настільні ігри. Але тут треба враховувати, скільки дітей у сім’ї. Адже якщо дитина-одинак, а ви подаруєте гру, яка вимагає трьох-чотирьох гравців, то у неї просто нікому буде бавитися. До речі, зараз є чималий вибір дорожніх ігор. Вони підійдуть не лише тим, хто часто подорожує. Якщо дитину возять у школу та на гуртки, вона все одно в авто проводить чимало часу. Такі ігри — кращий варіант втримати маленького пасажира в автокріслі, ніж мультики на планшеті.
Більшість дошкільнят навряд чи сприймуть як подарунок щось з одягу чи взуття. Однак уже трохи старші дітки, особливо дівчатка, люблять обновки. Але тут важливо знати не лише розмір, а й смаки.
Для старших дітей, які уже не вірять у Миколая, хороший подарунок — емоції. Це можуть бути як квитки на виставу чи концерт (але треба купувати на всю сім’ю, бо ж дитина сама не піде), участь у цікавому майстер-класі. Наприклад, дитина хоче навчитись кататися на роликах чи скейті, — домовтесь з професійним інструктором чи тренером. Одне слово, варіантів безліч. Але головна порада — спілкуйтесь з дітьми, тоді ви точно знатимете, що їм подарувати.