4,5 години на порятунок
Як знати, що це – інсульт, і що робити, якщо є підозра на нього?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401685/insult2.jpg)
Щороку у країнах Європи у 780 тисяч людей трапляється інсульт. Кожної хвилини — один випадок! Експерт департаменту охорони здоров’я ЛОДА Янош Саноцький озвучує невтішну статистику: минулого року інсульт (ішемічний або геморагічний) діагностували у 4043 жителів області. У понад 87 тисяч виявили цереброваскулярні патології (ураження судин головного мозку). Майже у 2,5 тисячі — транзиторні ішемічні атаки (короткотермінові розлади кровотоку у судинах мозку, що за симптоматикою нагадують мікроінсульт).
Ішемічний інсульт діагностують, коли кровопостачання певної ділянки головного мозку припиняється. Геморагічний — коли відбувається крововилив у речовину мозку чи під його оболонки і об’єм крові перетискає його тканини. Нервові клітини, позбавлені можливості нормально виконувати свої функції, гинуть, що автоматично тягне за собою порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. Залежно від локалізації ураження, у хворого може порушуватися мова, чутливість, здатність до руху, зір, пам’ять тощо.
У людини, ймовірно, інсульт, якщо:
— з'явилася раптова слабкість у м’язах;
— затерпає або поколює частина обличчя, рука, нога чи половина тіла;
— раптово стало важко говорити, говорить так, що її складно зрозуміти;
— раптово повністю або частково втратила зір на одне чи обидва ока;
— надзвичайно сильно розболілась голова;
— відчуває запаморочення, втрачає рівновагу;
— з'явилася блювота (у поєднанні з іншими симптомами).
FAST: розпізнати інсульт якнайшвидше!
Для ранньої діагностики використовується скринінговий FAST-тест: Face (обличчя), Arms (руки), Speech Тest (мовний тест). Якщо у людини наявна хоча б одна з цих ознак, необхідно терміново викликати «швидку».
Обличчя. Занепокоєння має викликати його асиметрія. При цьому необхідно попросити людину показати (вишкірити) зуби — хворий зможе це зробити лише однією, здоровою половиною обличчя.
Руки. Попросіть людину витягнути руки вперед і утримувати їх у такому положенні протягом п’яти секунд. Якщо одна з рук швидко опускається або хворий не може її взагалі підняти, це вказує на параліч м’язів.
Мовний тест. Про важкі порушення свідчить раптова неспроможність людини правильно говорити: перекручуватиме слова, робитиме граматичні помилки (чого раніше за нею не спостерігалося), не зможе підібрати правильного слова, її мова може бути незрозумілою оточенню.
4,5 години — час, протягом якого пацієнту з інсультом потрібно надати фахову медичну допомогу, що дозволить уникнути серйозних наслідків. Тож за найменшої підозри на інсульт необхідно негайно викликати «швидку»! Бригада медиків оперативно доправить хворого до лікарні, де у відділенні гострих порушень мозкового кровообігу йому проведуть екстрену терапію.
Як уникнути інсульту?
Вважається, що у 80% випадків захворювання можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя та звести до мінімуму вплив основних факторів ризику:
l приділіть увагу вирішенню наявних проблем зі здоров’ям: підвищеного артеріального тиску, миготливої аритмії, цукрового діабету, підвищеного рівня холестерину у крові;
l обмежте вживання алкоголю;
— киньте курити;
— їжте здорову їжу;
— позбудьтеся зайвої ваги;
— намагайтеся бути активними фізично.