Андрій Садовий: «Рішення виконкому знести віллу було для мене «культурним шоком»...
Відбулися громадські слухання щодо збереження історичної будівлі на Сахарова, 52. Що далі?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/395235/villasaxarova.jpg)
Тривають баталії довкола долі історичної вілли на Сахарова, 52 (історична місцевість Кастелівка, біля басейну «Медик»). Мешканці мікрорайону та усі небайдужі львів’яни обурені і виступають проти знесення вілли та побудови на її місці триповерхового офісного центру з підземним паркінгом. Саме драконівське рішення прийняв 26 липня виконком Львівської міської ради. Міський голова Львова Андрій Садовий зупинив це рішення виконкому та ініціював виїзне засідання виконкому на Сахарова, 52 — аби почути думку громадськості, забудовника та експертів.
Будувати новий офісний центр хоче ТзОВ «Інсула Інвест», засновником якого є львів’янин Олександр Берба. До квітня 2019 року Олександр Берба був керівником відомої львівської будівельної компанії Avalon Inc. Нині Берба — серед засновників ЖБК «Авалон комфорт-6». Власником компанії Avalon Inc є львівський бізнесмен та депутат Львівської міськради Григорій Козловський. Нині будівля на Сахарова, 52 і прилегла територія є власністю забудовника. Там міститься телекомунікаційна компанія Vega.
Зупинивши рішення виконкому, мер Андрій Садовий виступає таким собі рятувальником історичної вілли… Але невже він не знав, що виконком прийняв одіозне рішення щодо знесення? Адже саме мер той виконком очолює!
«Мене тоді на виконкомі не було. Я був у Лисичанську, — розповів Андрій Садовий журналісту „ВЗ“. — Поїхали з дружиною на п’ятницю-суботу-неділю на схід, відвідати наших хлопців на передовій. Чесно кажучи, для мене самого це рішення виконкому було „культурним шоком“. Одразу зв’язався з керівником юридичного департаменту, і ми вирішили призупинити рішення виконкому. Щоб ви розуміли, в день у місті розглядається сотні питань. Їх приймають на рівні управлінь, департаментів, заступників, виконкому, сесії. Якесь питання можна пропустити… Дякувати Богу, ми це питання „злапали“ вчасно».
Під час виїзного засідання виконкому відбулися справжні публічні дебати. Зібралося до сотні людей. Андрій Іванович із мікрофоном у руці сам вів зібрання, надаючи слово то одній, то іншій стороні. Остаточного рішення так і не прийняли. Як сказав мер, після цієї дискусії будуть обговорення в Інституті архітектури Львівської політехніки, в Академії мистецтв, у Спілці архітекторів, будуть долучати всі професійні спільноти.
Цікаво, що ще навесні у мерії рішуче виступали за недопущення забудови і збереження старовинної вілли на вулиці Горбачевського, 19. Це — буквально за два кроки від вілли на Сахарова, 52. Але риторика міської влади зараз змінилася кардинально. Замість категоричного «ні» забудовнику ініціюється громадське обговорення. А це, як відомо з досвіду, є своєрідним «клапаном для випуску пари» і зазвичай не впливає на остаточне рішення…
Тим часом на громадських слуханнях щодо Сахарова, 52, лунали слушні думки. Від захисників вілли виступив член Львівського обласного товариства охорони пам’яток історії та культури Богдан Зятик. Розповів, що у цьому будинку, який датується 1907 роком, мешкав відомий львівський меценат, фармацевт, фундатор Національного музею у Львові Михайло Терлецький. Цю будівлю треба зберегти, вона має велику цінність, — сказав Богдан Зятик. — Ця будівля досі не має статусу пам’ятки історії та культури, але має усі підстави отримати такий статус. Район Кастелівку забудовували видатні українські архітектори Іван Левинський та Юліан Захаревич. На 99% можемо стверджувати, що автором вілли є Іван Левинський. Михайло Терлецький — видатна постать української культури. Він підтримував українських художників, студентів-фармацевтів, допомагав лічниці Андрея Шептицького. Був власником аптеки «Під чорним орлом» (аптека-музей на площі Ринок. — Авт.). У його будинку на Кастелівці на суботні зустрічі збиралася вся українська еліта тогочасного Львова. Тут бували такі видатні особистості, як художники Іван Труш, Святослав Гординський, Павло Ковжун, письменник Олександр Олесь, композитор Станіслав Людкевич тощо. З приходом «совітів» у Терлецького забрали половину будинку. Але до кінця життя він не покинув Львова, хоча мав можливість (тоді більшість української інтелігенції емігрувала на Захід). Терлецький помер 1966 року, похований на Личаківському цвинтарі. Ця вілла є цінною пам’яткою. Зберегла свій первісний архітектурний вигляд і потребує збереження".
Доповідь Богдана Зятика зустріли оплесками. Андрій Садовий натомість невдало пожартував: «Пам'ятаю ще зі школи, був такий вірш: «Легенда є, що Ленін був у Львові…».
Слово взяла професор УКУ Мар’яна Долинська. Досліджує історичну топографію Львова, 20 років працює на кафедрі реставрації і реконструкції архітектурних комплексів. Пані Мар’яна є двоюрідною племінницею Михайла Терлецького. «Закон України про збереження пам’яток архітектури містить низку означень: „пам'ятка архітектури“, „ансамбль“, „комплекс“, „історичне планування“, „історичний ландшафт“ і останнє, 1990 року прийняте, — „дух міста“ чи „дух місця“, — сказала пані Долинська. — „Дух місця“ справжні львів’яни відчувають. Будинок на Сахарова, 52 має цей „дух“. Цей будинок має всі характерні риси сецесійного будинку початку ХХ століття і вартий бути пам’яткою. Тут маємо як мінімум пам’ятку архітектури, історичне планування і дух місця. Подання на пам’ятку може внести в обласне управління архітектури будь-яка людина, і споруда, яка має статут претендента на пам’ятку, вже не може бути знесена».
Представник забудовника Сергій Ковальов стверджував: «Нова будівля, яку ми хочемо звести, не агресивна до середовища. У нинішній будівлі не дуже комфортно працювати — там маленькі кабінетики, недостатньо світла, повітря, немає паркування. Нова будівля принесе нові робочі місця, ковток свіжого повітря. Хочемо зробити тут близько 120 робочих місць під ІТ-кластер та різні види бізнесу, підземний паркінг».
«Ми також вивчали історію будівлі, — розповів представник забудовника Андрій Потинський. — Кожна епоха має своїх архітекторів… Архітектори не повинні просто копіювати те, що зробило попереднє покоління. Інакше ми визнаємо, що в наш час немає сучасних прогресивних архітекторів».
На ці слова захисники будівлі кричали: «Будуйте нові квартали! Лишіться Франківського району! Ганьба!». А Андрію Садовому захисники вілли дорікнули: «Ви на боці забудовників!». «Я на стороні громади міста!» — парирував мер.