«Написав тисячу картин, але жодної не замалював»
У Жидачеві відкрилася персональна виставка заслуженого художника України Богдана Олійника
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/392203/img2723.jpeg)
У Музеї мистецтва та історії Жидачівської землі Національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького відкрили виставку живопису заслуженого художника України Богдана Олійника «Від витоків до сьогодення».
Велика експозиція, що вмістила понад вісімдесят картин живописця, який народився на Жидачівщині, присвячена 75-річчю від дня народження митця.
На урочисте відкриття з’їхалися до Жидачева друзі-художники, рідні майстра, прийшов привітати і міський голова райцентру. В очах ювіляра забриніли сльози, коли слово взяла класний керівник Піддністрянської середньої школи Зеновія Хомин, яка у 50-ті роки минулого століття вчила майбутнього художника.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/06/IMG_2715.jpeg)
— Мене призначили класним керівником у 7-Б клас, — пригадала колишня вчителька української мови та літератури Зеновія Степанівна. — Богдан Олійник вирізнявся серед інших учнів, бо був чемним і розумним. А ще скромним і усміхненим. Те, що Богдан любить і вміє малювати, я побачила відразу. Побачив це і тодішній директор школи пан Калинець. Саме він познайомив Богдана з митцями Сколоздрою і Патиком. Я була безмежно щаслива, що наш Богданчик, простий хлопець з бідної селянської родини зі села Станківців, став студентом Інституту прикладного і декоративного мистецтва у Львові. Богдан не загордився, і щоразу, коли приїжджав додому, приходив до мене у гості. Розповідав про навчання, про свої нові роботи, розпитував, які новини у школі. У моїй хаті на почесному місці висить картина, яку мені подарував мій учень і знаний художник Богдан Олійник.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/06/IMG_2706.jpeg)
— Ми разом вчилися з Богданом, — розповів журналістові «ВЗ» відомий художник Михайло Безпальків. — Після першого курсу разом були у Карпатах на практиці. Саме там ми вивчали етнографію гуцульського одягу. Зізнаюся, таку велику кількість його робіт я побачив вперше, хоча знаємося з Богданом з 1961 року. Усі полотна — це не просто відтворена краса України, яку він безмежно любить, у кожне полотно закладено філософський зміст. От, наприклад, робота «Чужими дорогами». Богдан показав, що ми не маємо своєї дороги, нам вказують, якою дорогою маємо йти і з ким ми маємо йти. Або «Нога в ногу не крокувати». Пригадайте, ще за совєтів нас вчили, що маємо йти в ногу однією шеренгою вперед до комунізму. Ще колись мистецтвознавець Володимир Овсійчук казав: «Є у Львові два художники. Один філософ, а другий соціальний». Соціальним він називав мене, а філософом — Олійника. Богдан — це художник, який вносить глибоку думку у життя.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/06/IMG_2707.jpeg)
— Мені розповідав тато, як бабуся одного разу попросила його у райцентрі купити додому продукти і ще щось там, — поділилася спогадом зі мною донька Богдана Степановича відомий дизайнер одягу Олена Олійник. — Тато зайшов в одну крамницю і побачив фарби та папір. Він довго вагався, бо розумів, що має привезти додому продукти, але бажання мати той папір з фарбами взяло гору. І він його купив.
На відкритті виставки доступитися до ювіляра було складно. Кожен хотів потиснути руку і побажати міцного здоров’я Богдану Степановичу. А здоров’я пана Богдана, на жаль, останніми роками похитнулося. У планах же ще стільки недовершених полотен…
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/06/IMG_2708.jpeg)
— Свою першу картину — таку, яку не соромно було показати іншим, я намалював після закінчення інституту, — розповів Богдан Степанович журналістові «ВЗ». — Це був пейзаж. Її показали на виставці молодих художників. А загалом намалював тисячу картин. Чому знаю точну кількість, бо кожну свою роботу обліковую.
— У художників є роботи, яких вони за жодні гроші не продадуть. У вас є такі?
— Не продаю робіт на релігійну тематику. Не продав би роботу «Чужими дорогами», вона мені дуже дорога. У мене роботи на різні теми, навіть про заводське і колгоспне життя. Колись проводили тематичні виставки, тож треба було і на такі, як тоді казали, «злободенні теми» малювати. От і на цій виставці кілька таких полотен з 70−80-х років виставив.
— Часто траплялося, що намалюєте картину, а наступного дня замалюєте?
— Жодного разу не замалював жодного полотна. До кожної роботи ставлюся дуже відповідально. Спочатку малюю ескіз, і лише потім переношу його на полотно.
Фото авторки
м. Жидачів