Сквер чи житлова шестиповерхівка?
Інститут геофізики НАНУ обстоює перед міськрадою своє право будувати на вул. Горбачевського, 19
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/390927/gorbachevskogofoto.jpg)
Довкола ділянки на вул. Горбачевського, 19 досі тривають «баталії». Міська рада тепер бачить цю територію як сквер і громадський простір. Натомість Карпатське відділення Інституту геофізики ім. Г. Субботіна НАНУ, яке має ділянку в користуванні, хоче реконструювати історичну віллу, яка є на території, і спорудити шестиповерховий житловий будинок.
Уже кілька місяців мешканці довколишніх будинків активно виступають проти майбутнього будівництва, їх підтримала Львівська міська рада. Мерія звернулася листом до НАНУ із пропозицією надати для будівництва житла іншу земельну ділянку. Натомість директор Карпатського відділення Інституту геофізики НАНУ Валентин Максимчук відписав листа, де не погоджується на умови міськради.
Найцікавіше, що у Львівській міській раді та в Інспекції Держархбудконтролю у місті Львові свого часу самі надали усі потрібні дозволи на будівництво житла у цій зеленій зоні. Про це «ВЗ» розповів уповноважений працівник Інституту Михайло Гірник, який прийшов до редакції із купою документів. Також він розповів історію цієї ділянки та розміщеної тут історичної вілли.
«У мерії називають наше будівництво «самовільною будовою». Хоча самі видали на неї усі дозволи, — каже пан Михайло. — У нас є декларація про початок виконання будівельних робіт, видана ДАБІ у Львівській області Інституту геофізики у квітні 2017 року. Це служба, підпорядкована міському голові. Тож про яку незаконність йдеться? Тут планується будівництво багатоквартирного житлового будинку на шість поверхів (25 квартир), із офісними приміщеннями на 71 робоче місце і підземним паркінгом на 40 автомобілів. Це буде житло для працівників Західного наукового центру. Аби отримати цей документ, ми пройшли сім кіл чиновницького пекла. Усі відділи міськради. Отримали історико-містобудівне обгрунтування від управління охорони історичного середовища ЛМР — на реконструкцію з надбудовою наявного будинку та будівництва багатоквартирного житлового будинку. Після цього цей документ пройшов обласне управління культури, обласне управління архітектури, Міністерство культури, які погодили будівництво. Після цього — містобудівна рада разом із консультативною радою при управлінні охорони історичного середовища і громадськістю. Пройшли громадські слухання. Нам встановили містобудівні умови і обмеження, видані департаментом містобудування та архітектури ЛМР. І дозволили будівництво. Після цього ми виробили проект, пройшли експертизу і вийшли на початок будівництва. Тобто шановна система Андрія Садового, який тепер вважає, що це незаконно, видала нам усі дозволи! А зараз бачимо спробу рейдерського захоплення земельної ділянки, яка належить державі, з боку Львівської міської ради. Заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко написав нам листа, що буцімто ця земля в оренді. Але це некомпетентність! Державна земля не може бути в оренді. Ця земля — у користуванні.
Ділянка — державна власність, яку Кабінет Міністрів у 2009 році передав Академії наук України. Це вічний документ. Академія наук передала цю ділянку нашому Інституту. Мерія вже не вперше робить спроби забрати цю державну землю від нас і перевести її в комунальну власність міста. Ще у 2012 році таку спробу зупинив Обласний господарський суд. Тепер ЛМР робить другу спробу. Але змінити форму власності на землю можна тільки зі згоди Кабміну. Академія наук, навіть якби хотіла, не має права відмовитися від цієї земділянки і взяти щось інше, що пропонує міська рада. До речі, вони нам так нічого і не запропонували. Карпатське відділення інституту геофізики ім. Г. Субботіна НАНУ має державний акт на користування цією землею, площа 0,389 га. Згідно із Генпланом міста, ця земля — для житлової забудови. Тому користувач землі має право тут будувати житло.
На цій ділянці є об’єкт нерухомості — пам’ятка архітектури місцевого значення, вілла 1929−1930 рр., споруджена будівельною фірмою Кароля Ольґерда Юраша та Альфреда Захаревича. Сама влада в особі Андрія Садового видала нам документ на реставраційно-ремонтні роботи цієї пам’ятки. Тут має бути офіс нашого Інституту. Для цього віллу треба реконструювати і звести прибудову. Ми знову пройшли усі погодження і дозволи у ЛМР. Тут буде напіврежимний об’єкт під охороною. Якщо міськрада хоче зробити тут сквер, то як тут будуть ходити люди? Як це все ув’язати?
Земля в центрі міста цікава для ЛМР — аби ліквідувати пам’ятку архітектури, а потім тихенько продати цю ділянку комусь під чергову забудову. І там буде не шестиповерхівка, як у нас, а такий хмарочос, який ви бачите навпроти на вулиці Горбачевського. Він «висить» над тротуаром, тут нема ні зеленої зони, ні дитячого майданчика тощо. Переконаний, що вже клієнт на нашу землю є".
Михайло Гірник розповів, що будувати житло хочуть частково за гроші НАНУ, а частково за гроші інвестора. Мають інвестора, затвердженого президією НАНУ. Питання ділянки на вул. Горбачевського, 19 розглядається на засіданні президії Академії наук.
Тим часом чиновники міськради спільно із мешканцями довколишніх будинків активно борються з будівничими намірами Інституту геофізики.
«Під час останнього засідання виконкому ЛМР було скасовано всі містобудівні документи, на основі яких так званий інвестор Академії наук хотів забудовувати багатоповерхівками історичну частину міста, — розповів „ВЗ“ заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко. — Тепер наступний крок — обстоювання, щоб там облаштувати сквер. Цього тижня плануємо зустріч на місці щодо наступних кроків. Дякую мешканцям за активну позицію. На Горбачевського, 19 забудови не буде».